Klaudia Grabarczyk: Zaufanie w zmianie

Od wielu lat obserwuję i oswajam temat ZMIANY, która zagościła na kilku polach mojego życia i stała się moim źródłem zupełnie nowego podejścia do życia i rozwoju zawodowego. Zmiana stała się bazowym fundamentem w budowaniu i kreowaniu mojej osobistej ścieżki zawodowej. Brzmi jak paradoks, wszak zmiana jest przeciwieństwem stałości, a fundamenty mają być stałe. A jednak!

Zjawisko zmiany wykorzystuję w pracy zawodowej związanej ze wspieraniem w procesach przebranżowienia i obierania nowych kierunków zawodowych, najczęściej opartych już na dotychczas zbudowanych kompetencjach. Od przeszło 4 lat odkrywam potencjały i zasoby jakie niosą za sobą kwestie przebranżowień. Wiedzę czerpię z moich osobistych doświadczeń, prób i nauki jaka wypłynęła z moich indywidualnych zmian życiowych. Mogę więc śmiało powiedzieć, że nic w życiu nie jest tak twórcze i otwierające jak doświadczanie.

Zbieranie przeżyć związanych ze zmianą, wyciągnie wniosków i poszerzanie perspektywy stało się moją metodą na rozwój, doskonalenie i poszerzanie skrzydeł. Dziś widzę jaką potężną szansę odbierałam kiedyś sama sobie wycofując się z próbowania, testowania czy podejmowania chęci sprawdzenia czegoś nowego. Sama zmiana przekonań, czy sposobu myślenia, wyzwoliła we mnie nowe spojrzenie. To wzmocniło poczucie równowagi wewnętrznej i spokoju, a także poprawiło moje relacje z rodziną i najbliższymi. 

Z mojego doświadczenia wynika, iż otwarcie się na radykalne zmiany w życiu zawodowym może wpływać na: 

  • Zwiększenie i umocnienie pozycji na rynku pracy;
  • Zdobycie nowych umiejętności, które dodają odwagi i pewności siebie;
  • Utrzymanie płynności finansowej;
  • Poznanie wartościowych i cenionych ekspertów z wielu branż;
  • Możliwość zdobywania doświadczenia bez ograniczeń branżowych czy terytorialnych;
  • Budowanie długofalowych relacji międzyludzkich;
  • Zmianę filozofii życiowej;
  • Zdobycie nowych umiejętności podejmowania decyzji;
  • Doskonalenie komunikacji;
  • Doskonalenie umiejętności negocjacyjnych;
  • Wzmocnienie asertywności;
  • Lepszą znajomość nowych technologii;
  • Poszerzenie spectrum myślenia;
  • Poczucie, iż jestem w pełni odpowiedzialna się za swoje życie.

Drugim tematem, ściśle połączonym z otwartością na doświadczanie, jest zaufanie. Bez niego zmiana owszem ma szansę zaistnieć, lecz może nas emocjonalnie zmęczyć, czasem też przekierować na niewłaściwe tory. I ponownie chcę tę tezę oprzeć na mym osobistym doświadczeniu. 

Zaczynałam rok z poczuciem potrzeby kolejnej zmiany i sięgnięcia po nowe. Byłam świeżo po rebrandingu mojej firmy, określiłam cel i misję nowych działań, wiedziałam jaka jest moja intencja biznesowa i w jaki sposób chcę się rozwijać. Jednocześnie ufałam, że czekają mnie nowe, twórcze, nie znane dotychczas, doświadczenia. Czułam, że to co ma się pojawić na mojej drodze zawodowej się pojawi. Nie było to proste, ze względu na moje osobiste predyspozycje do chęci przejmowania kontroli nad przebiegiem spraw.

I gdy dziś piszę ten artykuł, zaledwie 11 miesięcy po owym otwarciu się na nowe, w roku który dotknął każdego z nas globalnymi zmianami na miarę przełomów w historii świata szczerze się uśmiecham. W tym roku bowiem miałam przyjemność wydać pierwszego autorskiego ebooka o zmianie zawodowej “Jak zmienić zawód?”, a także brać udział w audycji Jakuba Sito na antenie ChilliZet „Biznes przez Sito”. Te doświadczenia dosłownie spadły mi z nieba. Zaufanie, że pojawi się coś diametralnie innego niż dotychczas, przerosło moje najśmielsze marzenia, a tym samym potwierdziło głębokie przekonanie, że gdy szczerze zaufamy i otworzymy się na nowe, to właściwe rzeczy przejawią się we właściwym czasie. Niezależnie od tego jak duże transformacje toczą się wokół nas, jak potężne burze przepływają za naszymi plecami i jak silne wiatry wieją nam w oczy pielęgnujmy zaufanie, że wszystko co się nam przytrafia jest dla nas dobre. 

Patrząc optymistycznie w powoli zbliżający się nowy czas i nowy rok pragnę podkreślić, że zasmakowanie rzeczy nowych, poczucie mocy ufności i zdobycie kolejnej praktyki zawodowej nauczyło mnie, że wszelkie zmiany da się oswoić. Gdy zrozumiemy sens i istotę osobistych doznań to nie chcemy wracać do dotychczasowych znanych modeli, odcinamy stare wzorce i rozwijamy się w pełni. Z biegiem czasu okazuje się też, że więcej uwagi przekierowujemy na rzeczy istotne i ważne, czyli na siebie i nasze prawdziwe wartości. A życie staje się lżejsze, czego wam i sobie życzę. 

Autor: Klaudia Grabarczyk – Właścicielka CHANGE it, firmy rekrutacyjnej specjalizującej się w IT/technologiach/mediach/ digitalu/ online, choć nie tylko. Pomaga pracodawcom w pozyskiwaniu ciekawych talentów z rynku, a kandydatom pomaga otwierać drzwi w organizacjach, w których chcieliby się rozwijać. Zajmuje się rekrutacjami i wspieraniem biznesu w rozwoju potencjału pracowniczego, rozwija usługę body leasingu, outsourcingu pracowniczego w sektorze IT oraz mentoruje osoby, które zdecydowały się na przebranżowienie i ukończyły szkołę programowania.

Zobacz także:

https://ladybusiness.pl/klaudia-grabarczyk-body-leasing-w-czasach-zmiany/

Udostępnij