Jak pandemia zmieniła biznesy 22 przedsiębiorczych Polek?

Koronawirus, wbrew pozorom, zrobił trochę dobrego dla nas, a co za tym idzie, także w naszych biznesach. Skupiliśmy się bardziej na sobie, naszych oczekiwaniach. Nie jest łatwo funkcjonować w pandemicznej rzeczywistości, ale trzeba szukać jakichkolwiek plusów w tym dziwnym dla wszystkich czasie. Te dwa ostatnie miesiące udowodniły, że musimy podejmować decyzje i reagować na zmiany szybko i skutecznie. Największym ograniczeniem jest połączenie tego czasu z realizacją roli bycia mamą. Zobaczcie co powiedziały właścicielki firm, członkinie Lady Business Club o zmianach, które zaobserwowały w swoich firmach w związku z koronawirusem w Polsce.

W 35-letniej historii firmy obecny czas to kolejny czas próby. Wraz z ponad 100-osobowym Zespołem budujemy teraz świat, w którym wiemy komu ufać, bo nie zawiódł w trudnościach. Świat lepszych, bliższych relacji i – wreszcie – bliższych spotkań! Jestem wdzięczna za otrzymywane nieustające wsparcie. Ograniczenia związane z handlem i przemieszczaniem się odcisnęły widoczne piętno na sytuacji firmy. Niemniej wykorzystaliśmy te dwa miesiące na zmianę aktywności, przenosząc chociażby obszar szkoleniowy czy ofertowania do wirtualnej rzeczywistości. Przygotowaliśmy dla obu grup naszych klientów nowe produkty. Uzupełniliśmy narzędzia dla handlowców o wyjątkowy, interaktywny katalog profesjonalisty i rozszerzyliśmy ofertę o nową, inspirowaną Italią, linię drzwi wewnętrznych – La Linea. Efektywnie (choć w dużej mierze zdalnie) pracowaliśmy nad projektami, które mają szansę zaowocować w przyszłości. Jako zespół jesteśmy znów silniejsi, jako marka – bogatsi o doświadczenia nowej współpracy z partnerami, jako producent – mamy ofertę jeszcze lepiej zaspokajającą potrzeby klienta.

Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL prawdziwe drzwi, Suwałki

Zajmuję się ubezpieczeniami życia i zdrowia i moja branża z początku mocno wyhamowała a teraz stopniowo się odbija się. Klienci zaczęli rozglądać się za dobrym zabezpieczeniem zdrowia i życia całej rodziny. Chcą także, aby przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić czy rzeczywiście w tej nadzwyczajnej sytuacji zadziała. Dodatkowo rodzice zgłaszają się po ubezpieczenia dla swoich dzieci, nie tylko takie, które chroni połamane nóżki czy rączki, ale również pobyt w szpitalu, operacje, a nawet poważne zachorowania. Chcą mieć środki na leczenie swojego dziecka. Zawsze podkreślam, że zdrowie i życie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.To my zarabiamy pieniądze i przynosimy dla siebie i swojej rodziny.

Agnieszka Gierach-Zieja, doradca ds. ubezpieczeń na życie i zdrowie. 

Działalność mojej kliniki została odgórnie zawieszona, czyli w moim przypadku zero przychodów z zabiegów. Jedyny znikomy przychód pochodził tylko ze sprzedaży kosmetyków, które były na stanie i kilku sprzedanych voucherów na zabiegi. Jednak w czasie przestoju w pracy kliniki skoncentrowałam się na mediach społecznościowych,  utrzymaniu relacji z klientami, budowaniu wizerunku na Linkedin oraz promowaniu oferty zabiegów. Pozyskałam także wiele ciekawych kontaktów dzięki, którym możliwy będzie dalszy rozwój biznesu czy zbudowanie sklepu internetowego na FB.

Małgorzata Kowalska – Płachta Prezes SC Beauty Clinic Warszawa Saska 

Nasza działalność, z uwagi na zakaz organizowania ślubów i eventów, została zawieszona totalnie. Powoli zaczynamy się otrzepywać, ale zatrudniając 15 osobowy zespół staliśmy przed trudnymi decyzjami. Co więcej, wiemy, że nasza działalność najprawdopodobniej zostanie zamrożona jako ostatnia.

Anna NowakowskaMice & Venue Consulting, Warszawa

U mnie na szczęście udało się przenieść w całości wydarzenia zaplanowane na wiosnę 2020. W tej chwili skupiam się głównie na tłumaczeniach i na pracy z językiem portugalskim, ale i na planowaniu końcówki roku i 2021 roku.

Adriana Jurczyk – Duarte – właścicielka Moonluza, Portugalia

W moim biznesie na pierwszy plan wyszły projekty, których start planowałam później. Ten czas dał mi możliwość sprawdzenia komunikacji i potrzeb rynku oraz dopracowania modelu dotarcia do klienta. Zbudowałam nową nogę biznesową, która jest zgodna z tym, co zawsze chciałam robić czyli warsztaty i coaching dla kobiet. Dużo się uczę nowych rzeczy on line i porządkuje model biznesowy. Doceniam czas większego skupienia na sobie i budowaniu relacji, na przykład wspieranie się nawzajem kobiecych biznesów w Lady Business Club. Dla mnie to bardzo owocny czas.

Tatiana Pałucka Budzenie Światła Kobiet, coach w pracy z kobiecą energią i podświadomością, fotograf kobiet, Warszawa

Dużo nowych tematów pojawiło się akurat teraz. Rozpoczęłam współpracę z butikową firmą rekrutacyjną by móc oferować szersze i bardziej dopasowane na dziś rozwiązania dla biznesu w tym Executive Interim. Rozpoczęłam cykl Rozmów o Zmianie dla Liderów i Przedsiębiorców, którzy dzielą się inspiracjami i radami jak przebudowują swój biznes i jakie szanse dostrzegają, wcześniej nie myślałam o swoim kanale na Youtube. Umocniłam swoją rolę w procesach przebranżowienia, które stały się koniecznością na rynku pracy. Odkryłam wiele nowych pokładów energii i pomysłów.

Klaudia GrabarczykChange IT, Warszawa

Ponieważ nasza kancelaria wspiera biznes – w myśl hasła You Do Business We Do Legal – to również i my odczuwamy spowolnienie gospodarki wywołane koronawirusem. Pomagamy naszym klientom przetrwać ten czas, w tym m.in. zabezpieczyć własność intelektualną ich przedsiębiorstw, też na wypadek odejścia członków zespołu. Poza tym jeszcze więcej niż dotychczas edukujemy – czy to w formie Webinarów lub Video konferencji organizowanych przez zaprzyjaźnione organizacje i klientów, czy poprzez publikacje na blogu, bądź krótkie porady prawne pro bono.

Ewa Krzemień –  Kancelaria Adwokacka Ewa Krzemień, Warszawa

W mojej branży (reklama) zapanował okres dużego zastoju. Klienci tną koszty, a reklama idzie na pierwszy ogień. W związku z pandemią byłam poniekąd “zmuszona” poszerzyć swoją ofertę o środki ochronne, maseczki, rękawiczki – dzięki temu utrzymuję kontakt z większością klientów. Nadmiar czasu, który mam przez mniejszą ilość pracy zawodowej, wykorzystuję na zrobienie porządków w komunikacji marketingowej swojej własnej firmy – potraktowałam siebie jako własnego Klienta. Mam nadzieję, że z sukcesem przeprowadzę powierzone sobie zadania i wreszcie nie będę musiała być potwierdzeniem powiedzenia, że “szewc bez butów chodzi”. Nie jest łatwo funkcjonować w pandemicznej rzeczywistości, ale trzeba szukać jakichkolwiek plusów w tym dziwnym dla wszystkich czasie.

Magdalena Rehlich – Profi Company, Śląsk

Pracuję na pewno więcej niż wcześniej. Walczę o klientów. Branża hydrauliki siłowej działa, ale w ograniczonym zakresie. Kilka zagranicznych producentów musiało zamknąć produkcję m.in. Włochy i firmy, gdzie okazało się, że u pracowników wykryto koronawirusa. Skupiliśmy się na innych dostawcach. Jednocześnie duży nacisk kładziemy na budowanie relacji z klientami, nawet takimi, którzy przeczekują sytuację. Telefonujemy, mailujemy, wspieramy, jednak część prac modernizacyjnych jest niestety odłożonych w czasie. Skupiam się również nad uaktualnieniem strony www, materiałów do katalogu i czekam na wyjazdy w teren.

Beata Block – prezes RDL Hydraulics, Pomorze

Jestem adwokatem sądowym i w związku z ograniczeniem kategorii rozpoznawanych spraw pomagam klientom online, udzielając porad prawnych i przygotowując pozwy. Czas sprzyja uporządkowaniu spraw rodzinnych, majątkowych, spadkowych i o te zagadnienia najczęściej pytają klienci. Jestem też mediatorem, a w okresie spowolnienia pracy sądów, mediacje są dobrą alternatywą dla procesu.

Anna Czamarska – adwokat, Kancelaria Czamarscy, Warszawa

W jednym obszarze biznes maksymalnie przyspieszył, nastąpił błyskawiczny rozwój i pojawili się nowi partnerzy biznesowi (on-line). To właśnie w nim zawodowo wspieram osoby w zdrowiu (tak bardzo potrzebnym) i biznesie przy współpracy z amerykańskim liderem produktów na bazie czystego miąższu aloesowego. Buduję rynek świadomych konsumentów i liderów, którzy lubią doświadczać nowych rzeczy, realizować własne cele i spełniać swoje marzenia. W drugim biznesie – Szkoła TaiChi w Warszawie – aktualnie jest całkowity zastój. Zawieszone zajęcia, a lukratywne kontrakty z firmami przesunięte na późniejsze terminy. W tym czasie tworzę grupy zdrowotno – edukacyjne np na FB, pogłębiam wiedzę. Dojrzewam do zrobienia kursu online z chińskiej gimnastyki zdrowotno-relaksacyjnej TaiChi, by więcej osób mogło osiągnąć lepsze samopoczucie, radość i harmonię w życiu poprzez praktykę taichi.

Ewa Mechelewska – mistrzyni świata TaiChi, Szkoła TaiChi, Warszawa 

W branży projektowania wnętrz kwarantanna umożliwiła wykorzystanie i wdrożenie online-owych ścieżek komunikacji z klientem w 100%, co wcześniej wydawało mi się bardzo uciążliwe. Bo jak objaśnić klientowi jak będzie wyglądało wnętrze jeśli nie można się z klientem spotkać w biurze i pokazać palcem na rysunku konkretu, który omawiamy? Jak dobrać materiały, skoro klient ich nie dotknie i nie zobaczy na żywo? Okazało się, że klienci mają do nas duże zaufanie i chętnie pracują online. Ponadto wdrożony został system pracy na plikach tworzonych w przestrzeni google, co umożliwia pracę znowu online na arkuszach czy dokumentach, bez przesyłania, bez kopiowania najnowszej wersji. Na ten moment nie zwalniamy tempa naszej pracy, co więcej rozwijamy się i wdrażamy nową osobę do zespołu.

Katarzyna Denst – Pracownia 2Denst, Warszawa

Jest to czas nieustannego doskonalenia się, szukania nowych możliwości w firmie. Oprócz tego, że jestem Trenerem Mentalnym, działam również od 12 lat w branży ślubno – weselnej, która jak wiele innych branż, z dnia na dzień po prostu stanęła. Pomimo całej sytuacji wierzę, że poprzez swoje działania, codzienne, małe kroki, wyjdziemy z tego wszystkiego, jako zespół o wiele silniejsze! Wierzę w siłę i moc sprawczą kobiet, dlatego jako zespół nieprzerwanie działamy.

Ten czas pozwolił mi również na skupienie się nad sobą, na odnalezienie siebie w ciszy, to daje mi siłę i moc do działania! Doceniam ten czas również pod względem możliwości dzielenia się swoim spokojem, z tymi wszystkimi, którzy teraz tego spokoju bardzo potrzebują.

Marzena Ramotowska trener mentalny, Ślubna Pracownia, Olsztyn

Moja agencja reklamowa zwolniła, typowych zamówień zdecydowanie mniej. To czas na kreatywność i poszukiwanie nowych rozwiązań oraz czas na sprawdzenie zespołu. Dla mnie to też czas dla dzieci, domu, dla mnie. Zaczęłam intensywnie pracować nad rozwojem moim i firmy oraz nad edukacją literacką dzieci (razem czytamy książki Małgorzaty Musierowicz i dużo rozmawiamy o życiu i o wartościach). To też czas weryfikacji znajomych i przyjaciół. Dla mnie czas zwolnienia, wsłuchania się w siebie, docenienia tego co mam i bycia za to wdzięcznym.

Olga WilińskaAgencja IBI.pl, Warszawa

Od 24 lat zarządzam i wspieram w rozwoju firmę logistyczną LOXX . Przez te lata zmagałam się z wieloma sytuacjami kryzysowymi. Każdy kryzys był inny, niósł ze sobą nowe wyzwania, trudności, ale także szanse. Każdy czegoś uczył, rozwijał mnie jako lidera i wznosił nasze procesy na wyższy poziom.

Kryzys związany z koronawirusem pokazał mi, że rozwiązania, które wydawały mi się nie do zaimplementowania w naszej organizacji np. praca zdalna, można wdrożyć w dwa dni. Zmiana modelu biznesowego, która kiedyś była analizowana przez wiele miesięcy, dziś po prostu się dzieje. Te dwa ostatnie miesiące udowodniły, że musimy podejmować decyzje i reagować na zmiany szybko i skutecznie. Jednak najbardziej jestem dumna z tego, że zespół, który budowałam przez wiele lat – zdał egzamin w tym trudnym okresie, stanął na wysokości zadania i z zaangażowaniem pomaga naszym klientom oraz firmie.

Iwona Betlejewska LOXX, Warszawa

To czas, wielu ciekawych wyzwań zawodowych. Moja firma doskonale przechodzi ten czas, wręcz każdego dnia coś mnie zaskakuje, iż dobrze to działa. Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do takiej pracy już na 100%, a wprowadzenie społecznej kwarantanny przyspieszyło tylko ten proces. Ale Przestrzeń Przyjazna Pracy, totalnie przeformowała swoje cele. Zmiana relacji z klientem z offline na online, zmiana całej strategii wizerunkowej, sprzedażowej jest wyzwaniem. Czas tak naprawdę pokaże czy było to korzystne. Natomiast największym ograniczeniem jest połączenie tego czasu z realizacją roli bycia mamą. Widzę wielką tęsknotę moich dzieci za rówieśnikami, za ich wspólnymi zabawami, nudę dnia codziennego. Kilka chwil przed komputerem online w szkole i przedszkolu nie zastępuje kontaktów i budowania więzi społecznych. Mama jest mamą a nie Frankiem, Kacprem, Basią i Marysią. Moja praca to też moje życie, ta równowaga pozwala dopełnić wszystkiego. Jeśli jeden element nie działa, to wpływa na resztę.

Diana Pakulska – Okraska- ECLIPSE Projekt, Przestrzeń Przyjazna Pracy, Warszawa

Dla mnie jest to przede wszystkim czas doskonalenia swoich umiejętności i rozwoju. Biorę udział w wielu szkoleniach online, które teraz są szeroko dostępne. To czas na poszukiwanie nowych rozwiązań biznesowych oraz zacieśnienie kontaktów z klientami oraz wykonawcami. W tłumaczeniach widać doskonale, jak obecna sytuacja wpływa na poszczególne branże. W jednych jest zastój, a w drugich dynamiczny rozwój, jak w przypadku firm z rynku medycznego. Wielu klientów korzysta teraz także z tłumaczenia stron internetowych, które odkładali na później. Natomiast w branży ślubnej, w której wspieram moją mamę jest całkowity przestój. Tutaj skupiam się obecnie głównie na promocji w mediach społecznościowych, stałego udostępniania treści oraz wdrażaniu nowych pomysłów, na które wcześniej zwyczajnie brakowało czasu.

Katarzyna Kobier –  InterTranslate, Śląsk

Covid a edukacja – wszyscy mają swoje wnioski. Zdaję sobie sprawę, że moja prywatna szkoła jest w zdecydowanie lepszej sytuacji. Byliśmy od dawna tzw. cyfrową szkołą więc przeniesienie całości zajęć (nawet zabaw świetlicowych) do internetu nie było wyzwaniem. A i tak musieliśmy się nauczyć nowości technologicznych. Zdalne nauczanie przyspieszyło wprowadzenie eksperymentu, o którym myśleliśmy od kilku lat, czyli naukę bez oceniania! Dzieci uczą się dla siebie, otrzymują opisowe zwrotne informacje od nauczycieli zamiast cyferek. Przeskoczyliśmy do kolejnego etapu edukacji w zakresie dydaktyki natomiast nie możemy, nawet za pomocą najlepszych łączy internetowych, zrealizować naszej najważniejszej misji czyli bycia blisko dzieci! Czekamy na nie z utęsknieniem, bo cisza w budynku szkolnym jest straszna.

Magdalena Wontek – Zespół Szkół Prywatnych ”Twoja Przyszłość”, Sosnowiec

Zmienił się styl zarządzania – wspólnota idei bez hierarchii. Z punktu widzenia organizacji, pojawiła się konieczność obstawiania różnymi pracownikami innych stanowisk, a teraz skutkuje większym zrozumieniem tych “innych”. Świeże oko zobaczyło to, czego wcześniej nie widziało. Z punktu widzenia właścicielskiego ten czas pozwolił na dogłębne wejście w procesy i tajniki organizacji.

 Dorota Waga Hotel Sielanka nad Pilicą, Warka k. Radomia

Skupiliśmy się bardziej na sobie, naszych oczekiwaniach, a mniej na zaspokajaniu potrzeb innych. Przyglądamy się naszym komunikatom biznesowym do odbiorcy, stronom internetowym itp. Liczymy pieniądze i kalkulujemy, prognozujemy, wnioskujemy. Nauczyliśmy się prosić o pomoc. Dbamy o siebie i najbliższych, bo mamy na to więcej czasu, ale i doświadczamy tego co ważne tu i teraz.

Aldona Talaga Działocha – Biuro Rachunkowe Consallex, Ostrów Wielkopolski

60 dni zupełnie innego świata w biznesie na zawsze zmieniło myślenie i działanie przedsiębiorców. W tym czasie powstało wiele wartościowych projektów, pomysłów czy nowych idei. Mam przekonanie i rzeczywiste potwierdzenie, że warto być uczciwym w biznesie, pomagać sobie wzajemnie, czerpać z kooperacji, wymiany, innowacji. Widzę wiele wartościowych ludzi, którzy w tym czasie „wypływają” na powierzchnię, są dobrzy dla innych, dzielą się i pomagają wzajemnie. Takimi widzę również wszystkich ekspertów, którzy przyjęli zaproszenie, poświęcili czas i energię, by podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami.

Dorota Rycharska – właścicielka AgileBiznes, Gdańsk

Autorka: Emilia Bartosiewicz – Brożyna – założycielka i prezes Lady Business Club


Udostępnij