Ufaj swojej pierwszej myśli – wywiad z Joanną Idzikowską
Kreatorka, inspiratorka, tytanka pracy, udziałowiec i Członek Zarządu Chimimeca Polska sp. z o.o. Jedyna kobieta w branży stali nierdzewnej, która założyła firmę z kapitałem francuskim. Od ponad 20 lat zajmuje się branżą chemiczną obróbki stali nierdzewnych. Wykształcona w kierunku zarządzania i marketingu. Posiada liczne dyplomy i certyfikaty z dziedziny biznesu, w tym executive MBA walidowany przez Aix Marseille Graduate School of Management.
W 2020 roku wymyśliła i wdrożyła konferencję Big Business Meets Science. W 2021 roku założyła w raz z mężem Fundację Serca Kreacja dzięki której wspiera edukację demokratyczną, tworzy miejsca dla dzieci i młodzieży, by mogły się uczyć jak chcą i od kogo chcą, tworząc tzw. NieSzkoły. Autorka książki „Mocna jak Stal” wydanej w 2021 roku, w której przekazuje wiele, pięknych wartości między innymi: jak nie poddawać się w życiu oraz jak prowadzić biznes, z miłością i szacunkiem do siebie i innych. Emilia Bartosiewicz Brożyna – redaktor naczelna Ladybusiness.pl rozmawia z Joanną Idzikowską – laureatką plebiscytu Lady Business Awards 2022.
Emilia Bartosiewicz Brożyna: Dlaczego założyłaś firmę i rozpoczęłaś własną działalność?
Joanna Idzikowska: W pewnym sensie z wygody. Historia mojej firmy wzięła się z ambicji znalezienia zatrudnienia już na studiach, tak znalazłam sobie praktyki zagraniczne, a potem założyłam firmę moim wspólnikom, w krótkim czasie stałam się udziałowcem tej spółki. W 2023 roku w listopadzie obchodziłam 20-lecie spółki, a od roku jestem jej 100% udziałowcem.
EBB: W jakich obszarach jesteś ekspertką i z radością dzielisz się Twoim doświadczeniem ?
JI: Jestem ekspertką relacji międzyludzkich, z rachunkowości zarządczej, z systemu zarządzania ISO, z handlu i marketingu, filantropii.
EBB: Świat się zmienia, warunki prowadzenia biznesu także. Miałaś kiedyś chwile zwątpienia, żeby poszukać pracy u kogoś innego i zamknąć Twój biznes?
JI: Spółki tworzy się na lata, w taki sposób się nimi zarządza i tworzy się struktury aby mogły przetrwać i rozwijać się przez dziesięciolecia. Spółkę można zbyć albo połączyć się z większą grupą kapitałową. Głęboko czuję się przedsiębiorcą, o biznesie myślę w kategoriach rozwijać, dywerysyfikować, nie zamykać.
EBB: Kiedy usłyszałaś, że to Ty jesteś Lauretką Lady Business Awards 2022 to jaka była Twoja pierwsza myśl?
JI: Nie mogłam uwierzyć w to, że moja myśl tak szybko się zmaterializowała. Kiedy pierwszy raz pojawiłam się na gali LBC dokładnie rok wcześniej i dołączyłam do klubu pomyślałam sobie z radością, że też chciałabym stanąć na podium i odebrać statuetkę. Prawie w 100% moje życzenie, myśl się spełniło. Otrzymałam statuetkę, ale nie odebrałam jej osobiście, ponieważ w tym samym czasie byłam w podróży morskiej na Karaibach.
EBB: Warto brać udział w takich plebiscytach? Tzn. promować swoje działania?
JI: Każdy ma swoje motywacje, dla mnie jest to dodatkowa radość i forma nagrody prowadzonych przeze mnie inicjatyw. Czuję wielką wdzięczność i spełnienie, więc warto.
EBB: Dlaczego, Twoim zdaniem, warto otaczać się osobami, które dodają nam otuchy w naszych działaniach? Dmuchają w nasze, czasem przykurzone, skrzydła. Czy bycie w społeczności pozytywnie nastawionych osób np. w LBC wpływa na dalszy rozwój biznesu?
JI: Bycie w środowisku LBC i poznawanie kobiet z różnych biznesów daje ogrom pozytywnej energii, poza tym nigdy nie mam problemu kiedy chce zrobić szczególne zakupy, bo mogę wybierać pośród oferowanych dóbr od moich klubowych koleżanek. Mam już kilka stałych dostawców prezentów.
EBB: Czy wg Ciebie budowanie marki osobistej ma znaczenie, jest potrzebne w biznesie, zarządzaniu i promocji firmy?
JI: Nie robiłam na ten temat badań, ale marka osobista pomaga w nawiązywaniu relacji.
EBB: O czym marzy właścicielka firmy? Wyobraźmy sobie, że masz nieograniczone możliwości finansowe i czasowe. Co robisz, jak spędzasz czas? Gdzie mieszkasz?
JI: Nie myślę, że mam nieograniczone możliwości finansowe a szkoda. Wystarcza mi w życiu na moje potrzeby i jeszcze dzielę się z innymi poprzez projekty filantropijne w edukacji. Marzę o dalekich podróżach.
EBB: Co było momentem przełomowym w rozwoju Twojego biznesu?
JI: Momentów przełomowych było wiele, ten który najbardziej zapadł w pamięć, to czas konfliktu z moim francuskim wspólnikiem, który nauczył mnie, żeby walczyć, nie poddawać się i wygrać.
EBB: Z czego jesteś najbardziej dumna w Twoich biznesowych działaniach?
JI: Najbardziej jestem zadowolona z mojego zespołu z którym pracuje już 20 lat.
EBB: Co podpowiedziałabyś młodej przedsiębiorczyni, która dopiero zaczyna swoją biznesową ścieżkę?
JI: Ufaj swojej pierwszej myśli, decyzja należy do ciebie.
Więcej o plebiscycie Lady Business Awards >>>TUTAJ
Rozmowa z Joanną na temat “Skąd brać moc i siłę do zarządzania firmą” >>>TUTAJ