Jak zdobyć swój własny Mount Everest – biznesowy, prywatny czy sportowy? Wypróbuj trening mentalny.

Coraz częściej mówi się o treningu mentalnym. I choć wywodzi się on ze świata sportu, a przyszli olimpijczycy chętnie korzystają z sesji treningu mentalnego, przygotowując się na letnie igrzyska w Paryżu 2024, trening mentalny staje się coraz częściej pierwszym wyborem, jeśli chodzi o zadbanie o dobrostan psychiczny liderów, pracowników i ich rodzin.

Czym zatem jest trening mentalny?

Trening mentalny to świadoma i zaplanowana praca nad zmianą naszych myśli i przekonań oraz nauczenie się zarządzania swoimi emocjami. Trening mentalny, jak sama nazwa wskazuje, jest formą treningu, w którym skupiamy się na osiągnięciu postawionego celu oraz ciągłym doskonaleniu odpowiedniego nastawienia mentalnego. Trening oznacza drogę, którą trzeba przemierzyć, aby osiągnąć upragniony rezultat, ponieważ zmiana nie zadzieje się z dnia na dzień, czy z poniedziałku na wtorek. Tak, jak wykonujemy treningi na siłowni i ćwiczymy nasze ciało oraz rzeźbimy mięśnie, podobnie możemy trenować nasz umysł w ukierunkowany i świadomy sposób, aby osiągać swoje cele i realizować marzenia, a jednocześnie żyć pełnią życia, bez zbędnego ciśnienia. 

Podczas sesji treningu mentalnego pracujemy nad umysłem człowieka, aby mógł osiągać więcej, ponieważ trening mentalny to proces rozwijania własnego potencjału w taki sposób, aby uzyskać jego pełnię. Trening mentalny jest transformacją, czyli realną zmianą, jak zachodzi w życiu danej osoby, relacji czy biznesie. W treningu mentalnym korzystamy z wiedzy oraz najskuteczniejszych technik i narzędzi z dziedziny endokrynologii i fizjologii, filozofii, fizyki kwantowej, kognitywistki (nauki
o działaniu umysłu), psychologii, psychologii pozytywnej, psychologii sportu, socjologii, skutecznej komunikacji, a także coachingu i mindfulness.

Trening mentalny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą realizować swoje cele i spełniać marzenia, ale odczuwają różnego rodzaju blokady mentalne, kompetencyjne, a także na poziomie emocji oraz niewspierających przekonań. Podczas sesji treningu mentalnego koncertujemy się m.in. na tym, aby odkryć czym, tak naprawdę, są te ograniczenia i blokady, a następnie pracujemy nad nimi, zgodnie z jasno określoną strategią i w oparciu o konkretne narzędzia i ćwiczenia, które działają i przynoszą określone rezultaty.

Jaki jest model pracy w treningu mentalnym?

W treningu mentalnym pracujemy w oparciu o 5 głównych filarów:

  • Pewność siebie
  • Koncentracja
  • Prawo do porażki
  • Nawyk zwyciężania
  • Balans (wewnętrzny spokój)

Każdy z tych obszarów odpowiednio wprowadzamy do życia nie tylko sportowca, ale także codziennych relacji i życia zawodowego, dostosowując powyższe filary do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli mówimy o pracy z menadżerami, koncertujemy się na tym, co najważniejsze w biznesie. Pracujemy nad zawodową proaktywnością, ponieważ to ona w dużej mierze wpływa na nasze poczucie biznesowej pewności siebie i zwiększa prawdopodobieństwo przygotowania się na sytuacje nieprzewidziane, kolejne zmiany czy problemy. Chodzi o to, aby w obliczu kryzysu, zamiast pozostać w zamrożeniu, działać z energią lasera – konkretnie i bardzo precyzyjnie.

Skupiamy się także na tym, co w danym miejscu pracy najważniejsze, wykorzystując nasz potencjał do wykonywania konkretnych zadań, które realnie wpływają na poprawę wyników firmy czy danego zespołu, zamiast nieustannie gasić pożary. W nawyku zwyciężania pracujemy nad determinacją oraz ustalamy racjonalne ryzyko biznesowe, akceptując fakt, że nie wszystko zawsze pójdzie zgodnie z naszymi planami. Zamiast jednak załamywać ręce, szukamy skutecznych rozwiązań i działamy dalej. I co najważniejsze, wakacje zdecydowanie są priorytetem i zawsze wpisujemy je do kalendarza. Tak zwane „workation” czyli praca np. nad morzem czy pod palmami, to jednak wciąż praca, nawet jeśli w przyjemniejszych okolicznościach przyrody. A nam chodzi o to, żeby dana osoba, naprawdę potrafiła odpocząć, nie zaglądając do poczty mailowej i nie odbierając telefonu komórkowego. To naprawdę jest możliwe, także w przypadku właścieli firm czy osób zajmujących najwyższe stanowiska w pracy. Zadbany mental w biznesie daje przestrzeń na prawdziwy odpoczynek oraz powrót do firmy, która jest w takiej samej kondycji jak w momencie, kiedy wyjeżdżaliśmy na wakacje.

Jakie są korzyści płynące z treningu mentalnego?

  • poprawia koncentrację i sprawia, że przestajemy odkładać tematy na później, czyli przestajemy prokrastynować
  • przestajemy czuć presję
  • akceptujemy, że nie wszystko zawsze idzie gładko, a mimo to działamy dalej i się nie poddajemy
  • odzyskujemy utraconą energię i motywację
  • określamy swoje wartości i mocne strony
  • przywracamy lub odnajdujemy skuteczność
  • mamy w końcu czas dla siebie
  • czujemy wewnętrzny spokój 
  • budujemy pewność siebie na stabilnych nogach

Jakie są podobieństwa i różnice między treningiem mentalnym, coachingiem czy pracą z psychologiem lub psychoterapeutą?

Każdy z tych procesów opiera się na relacji między trenerem mentalnym/coachem/psychologiem czy psychoterapeutą, a osobą, z którą taki ekspert pracuje. Każdy z tych procesów ma na celu wsparcie klienta w skutecznej zmianie jakiegoś działania czy zachowania. Każde spotkanie jest towarzyszeniem danej osobie w jej wyzwaniach, a także formą pomocy w przejściu tego, z czym konkretny człowiek mierzy się w danym momencie.

Różnica tkwi w sposobie pracy, prowadzeniu klienta oraz używanych technikach czy metodach, choć niektóre pojawiają się w każdym procesie jak np.: aktywne słuchanie, zadawanie otwartych pytań czy uważność na to, co mówi do nas osoba, która przychodzi na sesje. 

W odróżnieniu od psychologii czy psychoterapii, w treningu mentalnym skupiamy się przede wszystkich na odkryciu mocnych stron, talentów i zasobów oraz wykorzystaniu ich w codziennym życiu, biznesie, sporcie czy relacjach. Jednocześnie pracujemy
z niewspierającymi nas przekonaniami, aby poszerzyć perspektywę i zobaczyć więcej. Trening mentalny opiera się na pracy z teraźniejszością i przyszłością, wykorzystując możliwości danej osoby oraz skupiając się na szansach, które możemy wykorzystać i na tym, w jaki sposób to zrobić. W psychoterapii często sięgamy do przeszłości, pracujemy w dużej mierze na analizie naszego dzieciństwa oraz tego jak nasze doświadczenia, a także wdrukowane schematy myślowe czy wzorce zachowań, przekładają się na nasze postrzeganie rzeczywistości, na budowanie relacji oraz na nasze reakcje w konkretnych sytuacjach. Psychoterapia zajmuje się też leczeniem zaburzeń psychicznych, a to obszary w które trener mentalny zdecydowanie nie wchodzi. Co więcej, dobry i odpowiedzialny trener mentalny, kiedy widzi, że osoba, która przyszła do niego na sesję wymaga głębszej pracy, sam zaleca wizytę u psychologa czy psychoterapeuty. „Psychologia jest nauką, która bada zachowanie i psychikę człowieka oraz wpływ jaki mają na nią czynniki zewnętrzne oraz interakcje międzyludzkie. Psycholog skupia się w dużej mierze na przejściu przez kryzysową sytuację, rozwiązywaniu problemów lub udzielenie doraźnego i krótkoterminowego wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami dotyczącymi codziennego funkcjonowania”. Niektórzy psycholodzy – w odróżnieniu do trenerów mentalnych czy coachów – posiadają odpowiednie uprawnienia do wykonania testów i tworzenia na ich podstawie opinii psychologicznej. Zarówno psycholog jak i psychoterapeuta muszą mieć ukończone studia wyższe, a psychoterapeuci dodatkowo muszą przejść psychoterapię własną, co w przypadku trenerów mentalnych czy coachów nie jest obligatoryjne.

Trener mentalny i coach mają ze sobą wiele wspólnego, choć ten pierwszy ma dużo szersze pole działania. Trener mentalny może wejść w rolę doradcy czy mentora, może dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz dawać rady. Jeśli mówimy o tzw. „czystym” coachingu to bazujemy przede wszystkim na słuchaniu i zadawaniu właściwych pytań, podążając za klientem tak, aby doprowadzić go/ją do samodzielnego znalezienia odpowiedzi i własnych rozwiązań. W coachingu wstrzymujemy się przed doradzaniem, udzielaniem wskazówek czy dostarczaniem rozwiązań. W treningu mentalnym możemy wchodzić w różnorakie role, w zależności od potrzeb naszego klienta.

Ważnym standardem we wszystkich tych profesjach jest poddawanie się systematycznej superwizji, która polega na konsultowaniu swojej pracy i trudności z ekspertami, mającymi dużo większe doświadczenie, wiedzę i kwalifikacje.

Trening mentalny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swój dobrostan psychiczny w życiu, relacji, sporcie czy miejscu pracy, zanim dojdzie np. do wypalenia zawodowego czy depresji. Trening mentalny to dziś zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych form prewencji, dlatego na stałe powinien zagościć w każdej firmie, rodzinie i szkole. Jest także skutecznym procesem, który przynosi realne rezultaty i sprawia, że zdecydowanie lepiej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego, bo jak powiedział Russell Wilson:

„jeśli zaczniemy szczerze mówić o naszym bólu, złości i naszych niedociągnięciach, zamiast udawać, że nie istnieją, to może opuścimy świat lepszym miejscem niż go znaleźliśmy”. 

Autorka: Jola Taperek – tworzy moment WOW w życiu i biznesie. Dba o dobrostan psychiczny liderów, ich zespołów i rodzin. Certyfikowana trenerka mentalna i trenerka biznesu. Aktywna przedsiębiorczyni i właścicielka szkoły języka angielskiego Modern School w Olsztynie od 2004 roku. Wykładowczyni na Akademii Trenerów Mentalnych Biznes. Współautorka książki #Sheworld-czyli o sile kobiet w życiu i biznesie. Więcej: www.jolataperek.pl


Udostępnij