Właściwy oddech a energia witalna organizmu

Od zawsze wiadomo, że ODDECH to życie, ale właściwe oddychanie to rzecz jeszcze ważniejsza. Oczyszcza krew i przede wszystkim jest paliwem dla energii witalnej organizmu. Niewiele osób umie oddychać w sposób pełny, więc ich organizmy nie przywykły do przyswajania dużych ilości tlenu. Jeszcze mniej ludzi potrafi oddychać głęboko z podbrzusza.

Oddychanie podbrzuszem pobudza i aktywizuje moc witalną, a dzięki rozszerzaniu i kurczeniu mięśni oraz jelit pomaga dawać wewnętrzne polecenia organizmowi. Wspomaga krążenie krwi oraz czynność wątroby i ogólnie wspiera funkcje metaboliczne organizmu. Jeśli oddychanie pozostanie naturalne, w miarę pogłębiania praktyki uczy się pozwalać oddechowi zatapiać się coraz niżej, aż wreszcie dotrze do podbrzusza. Dzięki poprawnym postawom przy rozluźnionym ciele i swobodnych ruchach oddech w naturalny sposób będzie “zatapiał się coraz niżej”. Kiedy już oddychanie głębokie stanie się naturalne i automatyczne, podniesie się poziom energii ciała.

Odpowiedzią na idealny oddech jest tai chi – Uprawianie tej aktywności dodatkowo niesie za sobą inne korzyści m.in.:

  • głęboki relaks, który daje siłę, radość i optymizm
  • zdrowy kręgosłup
  • poprawa pracy układów i narządów
  • unormowana przemiana materii, ciśnienie krwi i cholesterol
  • większa odporność organizmu

 Wolne ruchy sekwencji tai chi wymagają głębokiego oddechu, który ćwiczy organy wewnętrzne. Podczas takiego oddychania mięśnie kontrolujące proces wdychania i wydychania wymagają ruchu bardzo nisko prowadzonego w jamie brzusznej. Ten nisko osadzony ruch ćwiczy bardzo wydajnie organy wewnętrzne w całym obszarze brzusznym. Poprzez tylko zewnętrzne-mięśniowe pogłębianie oddechu stymulacja organów wewnętrznych jest niemożliwa. Wdychanie i wydychanie musi krążyć wymiennie, jedno wewnątrz drugiego, wolno i bez wysiłku w płynnym ruchu cyrkulacyjnym. Jako proces pojawia się wydychanie w rejonie łonowym, rozpoczynając obniżanie i rozszerzanie się obszaru brzusznego usytuowanego w punkcie dwa cale poniżej pępka. Ten ważny punkt (tantien) jest strefą, w której następuje tworzenie i kumulowanie Chi. Ten niczym niezachwiany proces wdychania i wydychania może i powinien także doprowadzić do pogłębienia oddechu nie dlatego, że oddech tworzy się wysiłkowo, lecz dlatego, że wdychanie i wydychanie angażuje płuca w pełni ich pojemności.

Podsumowując głęboki oddech powinien schodzić do podbrzusza, tam bowiem mieszczą się dwa ośrodki energetyczne, a w jednym z nich rozwijana jest i gromadzona energia chi. Oddech jest paliwem dla naturalnej energii organizmu. Ćwiczenia oddechowe stanowią naturalny element metody rozwoju chi, a mocna chi pomoże każdemu osiągnąć trwałe zdrowie fizyczne.

Urodziliśmy się z tą energią i dysponujemy nią przez całe życie. Może ona przynieść zdrowiu korzyści niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka, pomaga zwalczać bakterie i inne zarazki w ludzkim organizmie, a naprawdę mocna chi poprawia stan zdrowia do tego stopnia, że raz na zawsze pożegnamy się z przeziębieniami i grypą. Energia chi jest niewidzialna i bezwonna, nie sposób jej też usłyszeć, a jednak stanowi integralną część naszego organizmu i oddziałuje na nasze codzienne życie.

Jeśli chcesz spróbować tai chi i nauczyć się jak dobrze oddychać, aby mieć w sobie więcej energii chi to weź udział w letnim obozie „LETNI relaks z TaiChi nad morzem” dla osób całkowicie początkujących i tych, które już wcześniej spotkały się z tą cudowną, łagodną formą ruchu. W tydzień zyskasz wewnętrzny spokój, wyciszenie, zachowasz harmonię oraz dobrą kondycję psychiczną. Minie napięcie, na jego miejscu pojawi się spokój, a ciało wypełni się energią.

Szczegóły: 

Miejscowość: Karwia

Termin: 24 czerwca – 1 lipca 2018.

Dwa treningi dziennie w plenerze w lesie (osłonięci od słońca) w paśmie nadmorskim o g.10:00 i 18:00. Pomiędzy czas na odpoczynek, spacery, opalanie, nordic walking, rowery, wycieczki.

Dodatkowo, istnieje możliwość lekcji indywidualnych prowadzonych przez Ewę Mechelewską.

Zgłoszenia i wszelkie dodatkowe informacje: taichi.warszawa@gmail.com Tel.501-444-997

Autor: Ewa Mechelewska – ekspert chińskiej gimnastyki zdrowotno- relaksacyjnej tai chi, założyciel i Trener Główny Szkoły TaiChi-Warszawa. 4-krotna medalistka Mistrzostw Świata w Taichi. Dwukrotna srebrna i dwukrotna brązowa medalistka. Sędzia I klasy Wushu. Więcej o Ewie TUTAJ

Artykuły powiązane: Tai chi przywróć życiu zdrowy blask


Udostępnij