Prawdy i mity o inwestowaniu

Inwestycje portfelowe – to zwrot, który nie gości w naszym życiu na co dzień. Dla niektórych osób brzmi jak abstrakcja. Jeśli już jednak zagości, wymawiany jest z rezerwą podszytą lekką obawą i nieufnością. Gdzieś z tyłu głowy pojawia się wtedy myśl „to nie dla mnie”.

Jeśli nawet ktoś myśli o inwestowaniu to na początku nie ma pojęcia od czego zacząć. Wszak wokół inwestowania jest tyle kontrowersji, ale także wiele niewiadomych. Dlaczego tak jest ? Spróbujmy zmierzyć się z kilkoma mitami, które krążą na temat inwestowania.

Mit pierwszy: Żeby inwestować trzeba być milionerem.

Prawda – inwestuje się żeby nim być, ale na początku inwestowania nie trzeba mieć “milionów”.

Lokowanie pieniędzy służy dwóm celom: 

  • budowaniu kapitału – wtedy angażujemy niewielkie sumy, ale regularnie;
  • aktywizacji zgromadzonych, wolnych środków, które „nudzą się” na rachunku bankowym.  Zależnie od ich wielkości można znaleźć odpowiedni instrument.

Mit nr 2 – Trzeba się na tym znać. 

Prawda – Nie musisz znać się na wszystkim, na naszej planecie żyją też inni ludzie.

Nie wszyscy przecież potrafią naprawić swój samochód, pralkę czy komputer. Nie wszyscy szyją buty, budują dom własnymi rękami. O inwestowaniu porozmawiaj więc z profesjonalistą. Znajdź osobę, której ufasz, sprawdź jej wiedzę i kompetencje. Nie spiesz się z podjęciem decyzji, najpierw o wszystko zapytaj. Warto wybrać kogoś, kto nie jest anonimowy i nie zniknie zaraz po zawarciu transakcji. Powinnaś mieć stały kontakt ze swoim finansowym opiekunem, to daje poczucie bezpieczeństwa. 

Mit nr 3 – Pani z banku mi doradzi.

Prawda – bardzo często rzeczywiście tak jest. Wszystko zależy od cech charakteru wspomnianej Pani. Jedna jest uczciwa i rzetelna, a inna goni za prowizją stawiając klienta na ostatnim miejscu listy priorytetów, jak to w życiu. 

Nie zajmujmy się jednak osobowością Pani z banku. Rzecz sprowadza się bowiem do oferty. A prawdą jest, że bardzo często oferta z banku jest niezbyt bogata, wręcz uboga. Większość banków oferuje standardowe, zwykle swoje, instrumenty finansowe, podczas gdy na rynku jest ich o wiele, wiele więcej. 

Znajdź więc instytucję i opiekuna z dostępem do szerokiej oferty.

Mit nr 4 – Inwestycja w obligacje  jest najbezpieczniejsza.

Prawda – Obligacje, jak każdy instrument, podlegają wahaniom rynku.

Od momentu rozpoczęcia cyklu gwałtownych podwyżek stóp procentowych (od września 2021 roku) najbardziej przeceniły się fundusze obligacji. Najmniejsza strata na funduszu z tego segmentu wyniosła -8,1 %, największa nieco ponad -53 %. Jest to krach na rynku obligacji, z którym w Polsce nie mieliśmy jeszcze do czynienia, ale o tym należałoby napisać nieco szerzej. 

Wniosek – obligacje są dobrą inwestycją , tylko w dobrym ku temu czasie, jak zresztą w przypadku inwestycji w inne klasy aktywów, łącznie z nieruchomościami.

Mit nr 5 – Nie ma bezpiecznych inwestycji. Na każdej w końcu się traci.

Prawda – zgadzam się, nie ma tylko bezpiecznych inwestycji.

A czy się zawsze traci ? Tak się dzieje w przypadku inwestycji, o które się nie dba, które są pozostawione na łasce rynku, bo „przecież to dobry fundusz”. 

Nie ma złych i dobrych funduszy. Jest tylko zły lub dobry czas dla każdego z nich. To samo dotyczy każdego innego instrumentu finansowego. Sztuką jest dostosowanie portfela do bieżącej sytuacji rynkowej. 

Ryzyko inwestycyjne istnieje. Nie można wszystkiego przewidzieć. Dlatego czasem trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Wybuch pandemii i wojna zaskoczyły inwestorów w Polsce i za granicą. 

A teraz najważniejsza Prawda – brak decyzji i reakcji prowadzi do powstawania Mitów. 

Zyskownego inwestowania!

Autorka: Katarzyna Liszewska – konsultant inwestycyjny w obszarze funduszy inwestycyjnych oraz rynku kapitałowego. Inwestorka od kilkunastu lat. Pomaga znaleźć inwestycję odpowiadającą wymaganiom inwestora pod względem oczekiwanego zwrotu, płynności i stopnia ryzyka oraz dostosowaną do wielkości posiadanych aktywów. Tłumaczy zawiłości rynku kapitałowego. Opiekuje się klientem w procesie wyboru, nabycia i/lub sprzedaży instrumentów finansowych oraz przez cały okres utrzymania inwestycji. Więcej informacji >>>TUTAJ<<<

fot. Photo by Firmbee.com on Unsplash


Udostępnij