Mój wewnętrzny motor do działania nigdy nie gaśnie – wywiad z Sylwią Ciszewską

Z wiekiem coraz bardziej doceniam, że mam odwagę i potrafię kwestionować swoje wewnętrzne przekonania. To pomaga mi elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację. Dzięki tej umiejętności podejmuję działania niepopularne lub oryginalne. Widzę synergię sytuacji i relacji, i nie zrażam się tylko dlatego, że nikt jeszcze tak nie robił - mówi Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL prawdziwe drzwi z Suwałk w rozmowie z Emilią Bartosiewicz - Brożyną, redaktor naczelną LadyBusiness.pl

Emilia Bartosiewicz – Brożyna: Nie zawsze byłaś częścią firmy rodzinnej CAL, którą dzisiaj zarządzasz. Dopiero po 15 latach pracy w zupełnie innej branży postanowiłaś wrócić i stanąć na czele rodzinnej firmy. Dlaczego?

Sylwia Ciszewska: Wierzę, że dobre decyzje wypływają z serca. Poczułam, że już czas budować coś swojego, w bliskim mi miejscu. I wreszcie – czas przejąć odpowiedzialność za ponad 100 osób, za firmę z międzynarodowym zasięgiem, za produkt stojący każdego dnia na straży bezpiecznego snu tysięcy rodzin. To właśnie odpowiedzialność jest główną wartością CAL od blisko 35 lat.

EBB: Co było wyzwaniem na początku?

SC: Wyzwaniem było wszystko. Od rzeczy prozaicznych, jak zorganizowanie życia rodzinnego w nowym mieście czy swojego biura, po nawiązanie dobrych relacji z zespołem CAL oraz z naszymi partnerami biznesowymi. Szukałam sposobu, który pozwoli w “dyrektor z nadania” zobaczyć rzeczywistą liderkę nowej odsłony firmy. Do CAL przyszłam nie tylko z pokorą i otwartością głowy oraz serca, ale też z pomysłami na konkretne działania. Miały nas one doprowadzić zarówno do rozwoju produktu i wzrostu sprzedaży, ale także do zwiększenia rozpoznawalności marki CAL prawdziwe drzwi wśród klientów indywidualnych oraz deweloperów i architektów. Chciałam odczarować nasz produkt z powstałych mitów. Panuje przekonanie, że zaawansowane technologicznie antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, z międzynarodowymi certyfikatami, nie mogą być drewniane i nie mogą być ponadczasowo piękne. Drugi mit dotyczy drzwi wewnętrznych – pierwsze skojarzenie z drzwiami drewnianymi to drzwi mocno klasyczne w stylu. Od początku mojej obecności w CAL utrwalamy w świadomości klientów i partnerów, że drzwi drewniane to natura zaklęta w produkt perfekcyjnie użyteczny, zdrowy i właściwie o dowolnym wyglądzie. Prawdziwe drzwi są po prostu dopasowane, pod każdym względem.   

EBB: Wiele rodzinnych firm zmaga się z tematem sukcesji. Wasza firma przeszła już ten etap. Co z Twojej perspektywy było najtrudniejsze?

SC: Każde z nas, zarówno tata jak i ja, musiało – niezależnie od siebie – dojrzeć do tego, żebym przejęła prowadzenie CAL. Jednak gdy to nastąpiło, przekazanie dowodzenia odbyło się szybko i zdecydowanie. Już na początku jasno zakomunikowaliśmy moje uprawnienia i kompetencje, zarówno zespołowi CAL jak też partnerom (a wielu z nich współpracuje z CAL kilkanaście lat a nawet dłużej). Najtrudniejsze okazało się pogodzenie roli szefowej z rolą córki, żony i siostry ponieważ pracuję z trzema najważniejszymi mężczyznami mojego życia. A każdy z nich jest zupełnie inny (uśmiech).

EBB: W komunikacji marki używacie hasła “prawdziwe drzwi”. Mam wrażenie, że kryje się za tym o wiele więcej niż tylko dobrej jakości drzwi. Czym są dla Ciebie prawdziwe drzwi?

SC: Kiedy mówię “prawdziwy chleb” to większość ludzi nie ma wątpliwości, co to oznacza. Czują zapach, chrupiącą skórkę, prawdziwe, lekko słone masło roztapiające się na gorącej jeszcze kromce. Prawdziwe drzwi są kwintesencją “drzwiowości”. Pozwalają łatwo się otworzyć nawet z rękoma zajętymi laptopem, zakupami i dzieckiem. Chronią kurtki i buty przed zimowym chłodem oraz wilgocią gdy czujemy ciepło już od progu. Regulują mikroklimat w domu (co potrafi tylko prawdziwe drewno), pilnują bezpieczeństwa wszystkich domowników. I dają przyjemność dotykania solidnego, naturalnego produktu. Poza tym – jak każdy prawdziwy produkt – są przygotowywane z pasją i miłością, od człowieka do człowieka. 

Dwie pozornie takie same sukienki okazują się zupełnie inne gdy je dotykamy i przymierzamy. Ma na to wpływ dobór materiału, wykończenie, sposób układania się. Podobnie drzwi CAL – po prostu trzeba dotknąć, żeby poczuć różnicę. 

EBB: W firmie pracuje ponad 100 pracowników, wielu z nich jest z Wami od kilkunastu lat. Co trzeba wiedzieć i umieć, aby ludzie chcieli z nami pracować, utożsamiać się z marką?

SC: Odpowiedzialność, o której wspomniałam na początku, to nie tylko odpowiedzialność za produkt. To przede wszystkim odpowiedzialność za firmę i tworzący ją zespół. Myślę, że w podejściu do człowieka jestem bardzo podobna do mojego taty. Jednak nie tylko kontynuuję jego wartości, ale też wnoszę własne. Rodzinność CAL rozumiem dosłownie – jesteśmy przecież gwarantem bytu wielu rodzin: pracowników i posiadaczy naszych drzwi. Co więcej, nasi doświadczeni pracownicy przyprowadzają do pracy w CAL swoje dorosłe dzieci. Lista powtarzających się w zespole nazwisk jest zatem dość pokaźna. Gwarantują to proste działania, z których, na pierwszym miejscu, jest zawsze szacunek dla drugiego człowieka. Z niego wynika reszta: umiejętność słuchania i elastycznego reagowania na potrzeby, sposób rozwiązywania problemów czy delegowania zadań. Potrzebny jest także produkt, z którego zespół może być dumny, czyli dbałość o materiały, wykończenie i dizajn. Na koniec na każdym etapie warto dodać poczucie humoru. 

EBB: Firma działa na terenie Suwalszczyzny i była jedną z pierwszych, która zaczęła wykorzystywać CSR w promocji marki. Skąd ten pomysł?

SC: Nie możemy pomóc wszystkim, ale każdy może pomóc komuś. Jako wolontariuszka dwa lata prowadziłam fundację. Mam potrzebę robienia czegoś ponad prowadzenie firmy, a dzięki CAL mogę zrobić więcej. Dlatego odpowiedzialność CAL to także troska o otoczenie w skali mikro i makro. Od początku istnienia firmy naturalne jest wspieranie przez nas lokalnych inicjatyw społecznych. Warunkiem koniecznym, przy wdrażanych projektach, jest to, że drzwi nadal mają być jak najbardziej ekologiczne. Pomijając mniejsze działania ad hoc, każdego roku wspieramy suwalską szkołę Bajka – miejsce dla dzieci ze spektrum autyzmu. Celem jest nie tylko zebranie środków na funkcjonowanie szkoły, ale przede wszystkim zwiększanie świadomości społeczeństwa jaką wartością są dla nas ludzie z niepełnosprawnościami. W przyszłym roku wiosną wspólnie odsadzimy las, kontynuując przerwaną w tym roku z przyczyn niezależnych doroczną akcję “Drzewo za drzwi”. 

EBB: Właśnie opublikowaliście spot pokazujący współpracę Waszej marki z polską marką ubraniową, która podobnie jak Wy jest na polskim rynku ponad 30 lat. Skąd taki pomysł?

SC: Lubię sukienki szyte na miarę. Stawiam nie tylko na kreatywność w zakresie doboru materiału i wzoru, ale też na idealne dopasowanie. Obserwując produkcję drzwi CAL stało się dla mnie jasne, że proces projektowania i personalizacji drzwi, a następnie ich precyzyjne wykonanie, odpowiada procesowi szycia najlepszych kreacji. Dzięki marce Patrizia Aryton mogłam przekazać tę myśl tysiącom innych kobiet w Polsce. W spocie obrazowo pokazaliśmy, że drzwi mogą być takie, jak każda z nas chce. Dokładnie dopasowane do stylu, do domu, do sposobu życia. 

EBB: Oprócz Twojej działalności biznesowej bardzo mocno angażujesz się w temat nowoczesnej edukacji. Dlaczego?

SC: Jako pracodawca prowadzę rekrutację na wiele różnych stanowisk. Jako mama – obserwuję swoje dzieci i ich rozwój także w kontekście otoczenia, w jakim funkcjonują. Uważam, że dzisiejsza szkoła nie przygotowuje dzieci do życia w świecie jutra. Cała współczesna wiedza wykorzystywana w zarządzaniu i budowaniu zespołów w firmach, np. o motywacji, wspieraniu silnych stron, rozwijaniu pasji, konieczności ciągłego doskonalenia się i nauki dla przyjemności, powinna być stosowana już od szkoły podstawowej. Wiedza encyklopedyczna jest dziś w każdym smartfonie. Jej znajomość jest potrzebna tylko o tyle, o ile potrafimy znaleźć wzajemnie zależności pomiędzy poszczególnymi elementami. Każde zadanie, które może być wykonane przez maszynę, będzie przez nią wykonywane. Zatem młodzież, uczona odtwórczego wypełniania testów, zupełnie nie znajdzie miejsca w takiej firmie jak CAL, gdzie każde stanowisko, także bezpośrednio produkcyjne, wiąże się z kreatywnością i odpowiedzialnością. Dzieci przygotowane do odtwórczości nie staną się ani pracodawcami ani nie odnajdą się na przyszłym rynku pracy. Nie będą umiały zadbać o własne szczęście.

EBB: Wierzysz, że nasze dzieci będą miały lepszy świat?

SC: Wierzę, że powinniśmy wychowywać dzieci nie do świata, w jakim przyjdzie im żyć, ale tak, aby zmieniały ten świat na lepsze. Dlatego nie mogą być zależne od zewnętrznych ocen (nauczycieli, pracodawców), a powinny dbać o rozwój swój i swojego otoczenia dla własnej satysfakcji. 

Na pewno nasze dzieci będą miały przyszłość, której dziś jeszcze nie znamy. Już dziś najbardziej poszukiwane są zawody, które jeszcze 10 lat temu zupełnie nie istniały. Naszą rolą jest przygotować dzieci tak, by elastycznie umiały odnaleźć się w świecie, który nadejdzie. Wnosić do niego dobro, zawsze zachowując wewnętrzne poczucie własnej wartości. 

EBB: Z czego dzisiaj jesteś dumna?

SC: Z wiekiem coraz bardziej doceniam, że mam odwagę i potrafię kwestionować swoje wewnętrzne przekonania. To pomaga mi elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację. Dzięki tej umiejętności podejmuję działania niepopularne lub oryginalne. Widzę synergię sytuacji i relacji, i nie zrażam się tylko dlatego, że nikt jeszcze tak nie robił. Tym sposobem w CAL m.in. rozwinęliśmy koncept drzwi hybrydowych (drewnianych uzupełnianych okładzinami z aluminium czy kamienia), uprawiamy marketing satyryczny (jak pierwsza marka produkująca drzwi uruchomiliśmy podcast budujący), a w domu mam dwie córki, które nie chodzą do szkoły bo nie muszą (edukują się poza szkołą). Mój wewnętrzny motor do działania czasem nieco zwalnia, ale nigdy nie gaśnie. 

EBB: Co doradziłabyś kobietom biznesu, które dopiero zaczynają swoją przygodę z własnym biznesem? 

SC: Wszystkim kobietom biznesu, zwłaszcza zaczynającym, radzę poszukać wsparcia innych ludzi. Takich, którzy będą motywować, wspierać, dadzą szczerą i budującą informację zwrotną. Można to zrobić budując właściwy zespół lub działając w organizacjach biznesowych. Lider nie musi, a nawet nie powinien, być sam.

EBB: Twoje życiowe motto/hasło?

SC: Wspierające mnie motta zmieniają się na różnych etapach życia. Niezmienne jest to, że zawsze dotyczą działania i tego, że jestem maksymalistką. Trawestując Pratchetta: moja szklanka zawsze jest pełna i dwa razy większa, a przede wszystkim – zawsze można ją uzupełnić. 

Sylwia Ciszewska – producentka drzwi marki CAL. Prowadzi firmę rodzinną, która pomaga ludziom spełniać marzenia o wyjątkowym domu, projektując i produkując drzwi pasujące do ich stylu życia, nieważne czy mieszkają w Dublinie, Warszawie czy Suwałkach. Zorientowana na rozwiązywanie problemów, dobra facylitatorka. W 2017 roku otrzymała tytuł Kobiety Branży Stolarki. Od 2018 roku Członkini Rady Eksperckiej Instytutu Promocji Trzeciego Sektora. Członkini Lady Business Club. Szczęśliwa żona i mama dwóch córek. Edukatorka domowa. 

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes Lady Business Club, ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards. Od 2011 roku łączy samotne liderki i motywuje je do świadomego budowania swojej rozpoznawalności.


Udostępnij