Każde dziecko jest cudem do odkrycia – rozmowa z Izą Antosiewicz
Zachwyć się swoim dzieckiem, tak po prostu. Nie jest zepsutym misiem. Nie szukaj w nim błędu, ale cudu do odkrycia. Jeśli nie umiesz zobaczyć tego cudu, to prawdopodobnie nie widzisz, że sama jesteś CUDEM - mówi Izabela Antosiewicz - autorka i założycielka strefy przytulam.pl w rozmowie z naczelną Ladybusiness.pl Emilią Bartosiewicz - Brożyną
Emilia Bartosiewicz Brożyna: Zacznijmy od rodziny. Dlaczego warto odkrywać swoje talenty właśnie w rodzinie?
Izabela Antosiewicz: Rodzina to system. Jeśli czujesz, że coś nie idzie po Twojej myśli, to zajrzyj do piwnic domu, który stworzyłaś z ojcem Twojego dziecka, odkryj fundamenty. Sprawdź, czy budujesz swój dom na mocnych stronach członków Waszej rodziny.
Od ponad 6-ciu lat pracuję w oparciu o narzędzia stworzone przez Instytut Gallupa. Badam wrodzone talenty i zajmuję się ich rozwojem u każdego powyżej 10-tego roku życia. Przez moje ręce przeszło ponad tysiąc osób ze swoim wynikiem badania CliftonStrengths. Większość z nich przychodziła z problemem, niektórzy z ciekawości. Ci, którzy mieli wątpliwości, czy w ogóle warto badać talenty, pytali mnie: „A jak wyjdzie, że ich nie mam?” – „Każdy ma” – odpowiadałam – „I dostaje na to papier!” Znając swoje talenty, nie tylko umiesz rozpoznać swoje motywacje czy przyczyny potknięć i życiowych upadków, ale także potrafisz określić swój rodzicielski styl.
EBB: Są różne rodzaje rodziców?
IA: Oczywiście! Mama z talentami wykonawczymi będzie bardziej skupiona na tym, co dziecko wykonuje i to będzie doceniać. Inaczej spojrzy na dziecko mama z przewagą talentów relacyjnych, dla niej będzie ważniejszy wspólnie spędzony czas niż wyniki w szkole. Na mamę „strategiczną” zawsze można liczyć, gdy nie ma się planów na przyszłość, a mama „wpływowa” załatwi wszystko uśmiechem.
Oczywiście to takie uproszczenie, bo każdy z nas jest mieszanką talentów. No i nie zapominajmy o tacie, on ma swój wyjątkowy zestaw talentów i w swój sposób patrzy na dziecko. Ze względu na niepowtarzalność tych zestawów każde z rodziców będzie inaczej doceniało swoje dziecko, co innego będzie istotne w codziennym podejściu do potomstwa. I nie zawsze jesteśmy zgodni w naszych stylach wychowawczych. Współczesne trendy mówią, że to dobrze, bo dziecko ma wybór i z tej mieszanki różnorodności wybierze to, co jemu najbliższe.
EBB: Kiedy można zbadać talenty u dziecka?
IA: Narzędzie, którego używam jest dostępne do 10-tego roku życia, ale najlepszym wykrywaczem talentów jest uważny rodzic. Zanim sięgniemy po test przyjrzyjmy się naszym dzieciom według klucza “poszukiwaczy talentów”.
- Za czym nasze dziecko podąża, wręcz tęskni i pragnie? – dzieci przejawiają tendencję do podejmowania tej samej aktywności albo ciągnie je w to samo środowisko
- Czego uczą się niezwykle szybko? – przyswajanie wiedzy w tej dziedzinie jest proste, łatwe i przyjemne, a sama nauka daje przyjemność.
- Co mu przynosi naturalną satysfakcję? – działania oparte na talentach powodują produkcję energii płynącej ze spełnienia.
- Które zajęcia powodują zawieszenie w czasie? – dziecko traci poczucie upływającego czasu, gdy jakaś aktywność bez reszty je pochłania. Uwaga, nie mówimy tu o grach i filmach, bo one są tworzone w specjalny sposób, by angażować pracę mózgu naszych dzieci.
EBB: O czym jest Twoja książka?
IA: „A gdyby dziś zaczęło się ostatnie pół roku Twojego życia?” – słyszałam to zdanie wielokrotnie podczas wielu szkoleń rozwojowych. W zależności od nastroju robiło na mnie większe lub mniejsze wrażenie. W zależności od perspektywy, robiłam większe i mniejsze przedsięwzięcia. W końcu to tylko ćwiczenie, to tylko jakieś zdanie: „a gdyby?”.
Kiedy pracowałam z coachem nad moją misją osobistą, padło pytanie: „W czym czujesz się mistrzem?”. Wbrew pozorom – odpowiedź miałam w głowie od razu – w rodzicielstwie. Wtedy, po raz pierwszy, uświadomiłam sobie, że chcę po sobie, po nas, zostawić ślad na tej ziemi i właściwie pół roku wystarczy, żeby to zrobić. Wtedy napisałam książkę dla rodziców.
Wracając do Twojego pytania, książka jest zbiorem 25 historii z życia rodzinnego. Głównie są to sceny z naszego domu, ale wplatam tam również opowieści moich klientów, z którymi pracuję od 6 lat. Każda historia jest inspiracją do własnych odpowiedzi i rozwiązań. To nietypowy poradnik, bo nie ma w nim ani jednej rady, jest za to mnóstwo pytań. Odpowiedzi są w sercu Czytelnika, w to wierzę.
EBB: Najpierw była książka czy społeczność?
IA: Razem z książką „Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych” urodziło się przytulam.pl – przytulne miejsce dla rodziców sieci. Z ogromnym entuzjazmem ruszyłam na podbój Fb tworząc treści każdego dnia. Codziennie jeden post według klucza, który otrzymałam podczas szkolenia od Łukasza Milewskiego. System działał, każdy post przyciągał nowe grono followersów. Tworzyła się wokół książki i idei rodzicielstwa opartego na mocnych stronach niezwykle zaangażowana społeczność.
W listopadzie 2020 zawitał w strefie przytulam pierwszy gość – Tomasz Zieliński. Od tamtego czasu przewinęło się już trzynastu ekspertów i każdy z nich dzielił się ze społecznością „Przytulaków” swoją bezcenną wiedzą wspierając rodziców w drodze do szczęśliwej dorosłości ich dzieci. Piszę o tym, bo na końcu każdej rozmowy, bez względu na to, czy był to Michał Zawadka, autor popularnych książek dla młodzieży, Agata Baj – edukatorka nauczycieli, Rachela Nowak – seksuolog czy Karin Lesiak – trenerka śmiechojogi, zawsze padało sakramentalne zdanie: „Żeby cokolwiek zmienić w dziecku, trzeba zacząć od siebie”.
EBB: Dlaczego w wychowaniu dziecka trzeba właśnie zacząć od siebie?
IA: Jeśli jesteś mamą dziecka w wieku szkolnym lub dorosłego, bez względu na swoje talenty i styl macierzyństwa, zachwyć się swoim dzieckiem, tak po prostu. Nie jest zepsutym misiem. Nie szukaj w nim błędu, ale cudu do odkrycia. Jeśli nie umiesz zobaczyć tego cudu, to prawdopodobnie…nie widzisz, że sama jesteś CUDEM!!!
Zacznij od siebie, kochana Mamo. Spójrz głęboko w swoje serce, zajrzyj do swojej głowy, przytul tę niezwykle dzielną kobietę, która stawia czoła całemu światu, żeby ochronić swoje pisklę. Walczysz czasami do utraty tchu o szczęśliwą dorosłość swojego dziecka. Czy zastanowiłaś się skąd czerpiesz na to siły? Czy zatrzymujesz się czasem, żeby docenić siebie za to, co już masz za sobą? Czy znasz swoje potrzeby i umiesz je zaspokoić bez wyrzutów sumienia? Czy patrząc w lustro widzisz Utalentowaną, Cudowną Kobietę?
Któregoś roku poszłam na pedicure, tak po prostu zrobiłam sobie sama taki prezent. Pozwoliłam, żeby ktoś zajął się moimi zmęczonymi stopami. Dorastałam do tego, żeby zacząć od siebie przez ponad 40 lat. Być może właśnie dziś postanowisz zachwycić się sobą. Nie wiesz od czego zacząć? Spójrz na to, co przychodzi ci z lekkością, łatwością, wręcz bez wysiłku. To twój talent. Nie umiesz go nazwać, nie wiesz, jak rozwinąć? Zapraszam cię do naszego stołu na www.przytulam.pl, napijemy się herbaty i zaczniemy od Ciebie.
Izabela Antosiewicz – Mind Opener. Propagatorka rodzicielstwa opartego na Mocnych Stronach,wykrywacz i rozwijacz talentów, autorka książki dla rodziców: “Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych”, twórca marki przytulam.pl.
Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes Lady Business Club, autorka podcastu Imagine Yourself ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards. Od 2011 roku łączy przedsiębiorcze liderki i motywuje je do świadomego budowania swojej rozpoznawalności.