Jak aromaterapia wpływa na funkcjonowanie mózgu i sprawność umysłu

Każdego dnia, kiedy wchodzisz do łazienki w swoim biurze, czy do restauracji, zmywasz naczynia, pierzesz ubrania, idziesz na zakupy do centrum handlowego, czy z wizytą do znajomych, wsiadasz do taksówki, czy podróżujesz własnym autem, docierają do Ciebie przeróżne zapachy. Przerażający jest fakt, że są to przeważnie sztucznie stworzone aromaty. Celem producenta i osoby stosującej takie środki zapachowe jest sprawienie przyjemności ostatecznemu odbiorcy – czyli Tobie.

Zatrzymaj się! Zamknij oczy i zastanów się przez chwilę co czujesz…? Jakie zapachy docierają do Ciebie w tym momencie?

Najprostszym i najtańszym sposobem na zlikwidowanie nieprzyjemnych woni w publicznej toalecie jest odświeżacz powietrza, który będzie pachniał fiołkami, czy brzoskwinią. Aby wyeliminować pot poprzednich pasażerów, zapach nikotyny, czy kurz osiadły na siedzeniach – taksówkarze nagminnie stosują zawieszki zapachowe, które zamiast umilić Twoją podróż wywołują bóle głowy i nudności.

Szkodliwość odświeżaczy powietrza

A może Ty jesteś jednym z tych kierowców, którzy na stacji benzynowej kupują bez zastanowienia pachnący odświeżacz za kilka złotych, aby przytłumić nieprzyjemne zapachy? Nie zdając sobie sprawy z poziomu zawartości toksycznych substancji, wielu kierowców wiesza na lusterkach zielone choineczki, często dorzucane w formie drobnego prezentu, fundując sobie inhalację wprost do krwioobiegu z takich wynalazków m.in.: formaldehydy (długotrwałe narażenie na działanie tej substancji może wywoływać uszkodzenia układu oddechowego i raka. Badania wykazały związek między formaldehydem a białaczką), butylowany hydroksytoluen (BHT) ( ma szkodliwy wpływ na układ neurologiczny mózgu, może powodować zmiany zachowania, zakłócać funkcjonowanie systemu hormonalnego, jak również przyczynić się do powstawania w organizmie rakotwórczych związków reaktywnych), czy aceton (w większym stężeniu zaczyna powodować ostre podrażnienia błon śluzowych nosa i ust oraz łzawienie oczu i ból głowy. Jego duże stężenie w powietrzu powoduje utratę przytomności, a nawet śpiączkę). A to tylko niektóre z wielu składników znajdujących się w odświeżaczach powietrza.

Aromamarketing

Wiele sklepów i restauracji, aby przyciągnąć Cię do środka i zwiększyć Twoją chęć na wydawanie pieniędzy stosuje nowoczesny AROMAMARKETING – czyli rozprasza w salonie sprzedażowym duże ilości substancji zapachowych przywołujących miłe wspomnienia, czy pobudzające apetyt. Niestety większość z tych preparatów jest sztuczna. Zwłaszcza małe sklepiki, czy punkty usługowe zwykle używają najtańszych odświeżaczy powietrza, które są toksyczne. Warto mieć tego świadomość.

Każdy płyn do naczyń, proszek do prania, czy środek do czyszczenia wanny wzbogacany jest o duże ilości sztucznych substancji zapachowych, aby uprzyjemnić Ci monotonne prace porządkowe w domu. Codziennie wrzucasz do zmywarki pachnące kostki, narażając siebie i rodzinę na regularne spożywanie pozostałości po chemikaliach wraz z jedzeniem.

Do tego jeszcze w większości eleganckich domów stoją sztuczne świeczki zapachowe (bo one pachną najintensywniej), lub patyczki rattanowe w perfumach do pomieszczeń (czy kiedykolwiek czytałaś skład tych preparatów?)

Na co dzień używasz zapewne perfum, lub wody toaletowej, które mogą wywoływać alergie, powodować złe samopoczucie, a Ty nadal szukasz przyczyny stanu Twojego zdrowia…

A może stosujesz dostępne na rynku chemiczne preparaty odstraszające komary i kleszcze? Większość z nich zawiera substancje chemiczne o “romantycznych” nazwach: butyloacetyloaminopropionian etylu czy NN-dietylo-m-toluamid potocznie zwany DEET, substancje mogące powodować niepożądane skutki uboczne, przede wszystkim niekorzystnie działają na układ nerwowy. Nie powinno się ich stosować po opalaniu, przy podrażnieniach skórnych, u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 12 roku życia. W trosce o zdrowie swoje i bliskich zawsze dokładnie zapoznaj się ze składem danego produktu.

Kiedy zastanowisz się jak dużo szkodliwych substancji chemicznych dociera do Ciebie każdego dnia pod postacią aromatyzowanych produktów, zrozumiesz, że Twój organizm jest regularnie obciążany niepotrzebną chemią, która powoli Cię zatruwa.

Wpływ zapachów na kondycję mózgu

Obserwując wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera i inne schorzenia związane z mózgiem, amerykańcy naukowcy przeprowadzili szereg badań potwierdzających szkodliwość wielu związków chemicznych wykorzystywanych w przemyśle perfumiarskim. Walkę z producentami tak popularnych sztucznych perfum obecnych w markowych sklepach, rozpoczęła na dużą skalę aktorka Michelle Pfeiffer.

To, co już dziś możesz zrobić w celu ochrony Twojego mózgu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, to zastosować naturalne środki czyszczące, używać wyłącznie naturalnych perfum, a do odświeżania powietrza w domu  wykorzystywać tylko naturalny spray. Produkty naturalne aromatyzowane są czystymi olejkami eterycznymi, których zapach jest przyjazny dla Ciebie.

Perfumy na bazie olejków mają bardzo piękne, rozmaite nuty zapachowe. Olejki pochodzą z przeróżnych roślin występujących na całym świecie. Możesz pomyśleć, że to tylko zioła, mięta i rozmaryn, ale nic bardziej mylnego, inspiracją dla twórców znanych Ci perfum są właśnie rośliny i ich olejki. Jedyną różnicą jest to, że większość aromatów używanych do komponowania perfum i wód toaletowych jest stworzona sztucznie i zamiast pomagać Twojemu organizmowi – szkodzą. To oczywiście wynika z kalkulacji – sztucznie stworzone zapachy są trwalsze, tańsze i dostępne przez cały rok. Do wyprodukowania olejków potrzeba zawsze ogromnych ilości surowca, którego dostępność zależy od pogody w danym roku i wpływu różnych czynników zewnętrznych.

Olejki eteryczne to nie tylko źródło naturalnego zapachu

Olejki eteryczne to nie tylko źródło naturalnego zapachu, będące aromatem naturalnych kosmetyków i środków czyszczących, to również doskonały środek do pobudzenia pracy Twojego mózgu.

Aromaterapia ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego jeśli chcesz poprawić pamięć i zachować jasność umysłu na długie lata – otaczaj się olejkami, które pozyskane z odpowiednich roślin, mają udowodniony korzystne działanie na mózg.

Największą poprawę kondycji mózgu zaobserwowano stosując regularnie olejek z kurkumy. Skład tego olejku powoduje, że pobudzane są szare komórki, obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona.

Tym niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców (Hucklenbroich, ‎2014). Potwierdzili oni swoimi badaniami potencjał regeneracyjny neuronalnych komórek macierzystych, zarówno w warunkach in vivo, jak też in vitro. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80% w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kurkumy ma niezwykle szerokie zastosowanie, ale zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia się jego dobroczynny wpływ na pracę mózgu.

Drugim olejkiem zalecanym przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe jest olejek z kadzidłowca. Kadzidło znane ze Starego Testamentu miało być od najdawniejszych czasów panaceum na wszelkie dolegliwości, ale na pewno dbało o jasność umysłu. Jest on wręcz uważany za „króla olejków”, gdyż badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Olejek ten pochodzi z żywicy drzewa kadzidłowego i ze względu na sposób pozyskiwania, mający na celu jednoczesną ochronę drzewa – jego cena jest stosunkowo wysoka. Jednak jeśli stosujemy czysty, 100% naturalny olejek kadzidłowy, jest on bardzo skoncentrowany i zaledwie 1 kropla stosowana regularnie przynosi pożądane efekty.

Poza kadzidłowcem i kurkumą mającymi ziemiste, orientalne nuty, znanym olejkiem stosowanym na poprawę pamięci jest olejek z rozmarynu. Świeży, ziołowy aromat tego olejku pomaga w koncentracji, dlatego stosowany jest często przez studentów podczas sesji egzaminacyjnych. Na dorocznej konferencji Towarzystwa Psychologicznego w Wielkiej Brytanii, przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotąd wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, tym razem testom poddano uczniów szkół podstawowych, których wyniki jednoznacznie potwierdziły jego skuteczność. Dr. Mark Moss przeprowadził wiele badań, którymi potwierdził, iż wdychając olejek z rozmarynu szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości, olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości 1,8-cineolu – aktywnego składniku odpowiedzialnego za jego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.  Okazuje się, że wytworzenie takiego związku w sposób sztuczny jest niemożliwe, musi bowiem występować wraz z innymi związkami występującymi naturalnie w rozmarynie.

Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku.

Olejek cytrynowy

Olejkiem popularnym w wielu firmach finansowych w Chinach jest natomiast olejek cytrynowy, odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Wpływ olejków na organizm

Wiemy, jak stres, przemęczenie i stany depresyjne spowalniają procesy myślenia, powodują często otępienie i brak koncentracji, dlatego sięgaj w takich sytuacjach po naturalne środki relaksujące. Olejki cytrusowe (pomarańczowy, mandarynkowy, cytrynowy, grejpfrutowy i bergamota) są naturalnymi antydepresantami, stymulują limbiczny obszar mózgu, który pomaga pokonać stres. Stosując olejek pomarańczowy, lub cytrynowy regularnie w swoim samochodzie, zauważysz u siebie mniej agresji za kierownicą. Olejek z bergamoty, czy grejpfruta w biżuterii zapachowej doda Ci pewności siebie i rozjaśni umysł w pracy. Jeśli odczuwasz stres przed wystąpieniami, albo czeka Cię poważna rozmowa z przełożonym warto zrobić sobie inhalację z olejku bergamotowego parę minut wcześniej. Poczujesz się pewniej, minie zwątpienie. Zaprezentujesz się w lepszym świetle. Olejki cytrusowe wspomagają system nerwowy, a bergamota wręcz odżywia Twoje komórki. Olejek z pomarańczy dodaje entuzjazmu do życia, wywołuje uśmiech na twarzy, pomaga przetrwać naprawdę trudne chwile, ale nie będzie nadużyciem stosowanie go regularnie w listopadowe dni, kiedy brak nam słońca! Podobnie działa mandarynka, jednak ona jest nieco bardziej wyciszająca. Jeśli potrzebujesz zdecydowanie więcej energii sięgnij po grejpfruta, on pobudzi Cię i odświeży, zmotywuje do ćwiczeń i pomoże pozbyć się nałogu ciągłego podjadania.

Niesamowite, jak silny wpływ mają związki zawarte w olejkach cytrusowych, używając ich możemy spokojnie zrezygnować z chemicznych antydepresantów. Ogromną zaletą olejków jest fakt, iż nie uzależniają!

Również olejek cedrowy wpływa pozytywnie na nasze emocje, pomaga osiągnąć równowagę umysłową. Często wykorzystywany jest do medytacji, właśnie ze względu na poprawę koncentracji.

Olejek z lawendy

Istnieją dowody na poprawę pamięci i procesów poznawczych u pacjentów, u których stosowano na noc olejek z lawendy. Jeśli chcesz, aby Twój mózg lepiej pracował w ciągu dnia, zadbaj o jego komfort podczas snu. Wystarczy, że wieczorem zakroplisz kilka kropli olejku z lawendy na poduszkę. Jednym z badań, które potwierdziły pozytywne działanie olejku lawendowego na mózg było zastosowanie inhalacji u pacjentów oczekujących na zabiegi operacyjne. Dowiedziono, ze grupa, której podawano wziewnie olejek z lawendy była znacznie mniej zestresowana przed zabiegiem, co wpłynęło poniekąd na szybszy powrót do zdrowia po operacji.

Zalety elejków eterycznych

Jak widzisz, niektóre olejki eteryczne potrafią spowolnić procesy starzenia się mózgu, wiele badań potwierdza nawet zdolność regeneracji w przypadku stosowania olejku z kadzidłowca, czy kurkumy. Inne pomagają w koncentracji, czy zapamiętywaniu, a jeszcze inne relaksują i zapewniają jasność umysłu – spośród opisanych wyżej olejków wybierz te, których aromat Cię przyciąga. Aromaterapia głosi, że podświadomie wybieramy olejki, których potrzebuje nasz organizm. Zadbaj już dziś o higienę Twojego mózgu, aby długo cieszyć się sprawnością umysłu!

Jeśli zainspirował Cię ten artykuł i chcesz zgłębić wiedzę na temat aromaterapii i naturalnych olejków eterycznych, masz jakieś pytania – napisz do mnie biuro@viaaroma.pl, jeśli chcesz się nauczyć korzystać z olejków i wprowadzić je do swojego codziennego życia.

Autor: Edyta Tecław – właścicielka marki ViaAroma, autorka warsztatów w Akademii Viaaroma, członkini Lady Business Club


Udostępnij