Dlaczego warto/nie warto uczyć się i korzystać z nowych narzędzi cyfrowych?

Narzędzia cyfrowe w życiu i biznesie – wady i zalety. Transformacja cyfrowa stała się faktem i w XXI wieku zmienia każdy aspekt naszego życia. Wpływa na pracę, naukę i zarządzanie przedsiębiorstwami. To koncepcja obejmująca szeroki zakres działań, w tym także automatyzację, wdrażanie nowych rozwiązań chmurowych oraz wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Czym są narzędzia cyfrowe i czy warto z nich korzystać?

Dlaczego warto korzystać z narzędzi cyfrowych

Co to są narzędzia cyfrowe?

Narzędzia cyfrowe to rozwiązania, które służą usprawnieniu różnych aspektów życia takich jak nauka, praca, komunikacja, zarządzanie danymi, współpraca czy procesy biznesowe. Zaliczamy do nich programy i aplikacje na komputerze, tablecie, laptopie czy smartfonie. Narzędzia cyfrowe zyskują na popularności w pracy i w życiu codziennym. Program zainstalowany w laptopie lub telefonie pozwala uzyskać dostęp danych z dowolnego miejsca na świecie i wykonywać pracę. Dzięki temu nauka czy praca zdalna staje się wygodniejsza a dostęp do informacji znacznie łatwiejszy.

Narzędzia cyfrowe wykorzystywane w życiu codziennym

Żyjemy w czasach, gdy technologia stała się integralnym elementem codzienności, w tym także nauki, pracy oraz komunikacji i interakcji ze światem. Wraz z rozwojem technologii zmieniają się też narzędzia, które ułatwiają nasze życie. A wyliczyć wśród nich można:

– kalendarz Google;

– mapy Google;

– aplikacje do zamawiania jedzenia czy taksówki;

– aplikacja do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi np. WhatsApp;

– aplikacje do dokonywania płatności np. Apple Pay;

– narzędzia do sprawdzania poprawności językowej i gramatyki w tekstach;

– aplikacje do słuchania muzyki np. Spotify;

– aplikacje sportowe – ułatwiają aktywność fizyczną i śledzenie efektów;

– usługi zapewniające bezpieczne przechowywanie, synchronizację oraz łatwe udostępnianie plików np. Dropbox;

– aplikacje do tworzenia, przechowywania i organizowania notatek, takie jak Evernote lub Todoist.

Narzędzia cyfrowe wykorzystywane w biznesie

Narzędzia cyfrowe dla biznesu są niezwykłym dobrodziejstwem w dzisiejszych czasach zarówno w dużych, jak i małych firmach. Pomagają w wielu aspektach działalności przedsiębiorstwa. Korzystanie z nowoczesnych narzędzi cyfrowych dla firm zapewnia mnóstwo korzyści. Wyliczyć wśród nich można lepszą komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, optymalizację czasu pracy, centralizację informacji, utrzymanie klientów czy zmniejszenie wskaźnika ich rezygnacji z zamówienia. Istnieją różne rodzaje narzędzi cyfrowych dla biznesu, które możemy podzielić na:

– narzędzia cyfrowe do marketingu cyfrowego;

– narzędzia cyfrowe ułatwiające współpracę i zarządzanie projektami, takie jak Slack, Asana czy Trello;

– narzędzia cyfrowe do automatyzacji zadań jak np. Mailchimp, Hootsuite czy Zapier;

– narzędzia cyfrowe do zarządzania finansami, takie jak Wave czy QuickBooks;

– narzędzia cyfrowe zabezpieczające dane oraz chroniące przed cyberzagrożeniami jak np. Norton;

– narzędzia cyfrowe do zarządzania zamówieniami;

– system do zarządzania reklamacjami;

– system do zarządzania informacją o produkcie;

– programy i aplikacje lojalnościowe;

– narzędzia do zarządzania projektami;

– narzędzia do komunikacji w zespole.

Zalety korzystania z narzędzi cyfrowych

Korzyści ze stosowania narzędzi cyfrowych w życiu osobistym i w pracy jest mnóstwo. W czasach wzmożonej transformacji cyfrowej zdecydowanie ułatwiają rozwój biznesu. Jedną z korzyści dla firm jest redukcja wydatków, którą wiele przedsiębiorstw zaobserwowało podczas pandemii COVID-19, gdy praca zdalna stała się popularnym rozwiązaniem i koniecznością. Istnieje mnóstwo narzędzi cyfrowych, które umożliwiają przedsiębiorstwom i ich pracownikom zwiększenie oraz poprawę wydajności i efektywności codziennej pracy. Wpływają również na przewagę strategiczną.

Wady technologii cyfrowej

Choć narzędzia cyfrowe sprawiają, że praca i życie staje się prostsze, to istnieją pewne wady, na które warto zwrócić uwagę:

– Bezpieczeństwo danych. Mimo iż technologia usprawnia wiele procesów, to jedną z jej wad jest większe narażenie na ataki hakerów oraz złośliwe oprogramowanie.

– Manipulację danymi cyfrowymi.

– Nadwyrężenie wzroku podczas spędzania czasu przed urządzeniami cyfrowymi.

– Przeciążenie pracą.

– Izolację społeczną, która wpływa na jakość życia, relacje międzyludzkie i zdrowie psychiczne.

– Problemy z zatrudnianiem pracowników. Automatyzacja i sztuczna inteligencja w biznesie niekorzystnie wpływają na redukcję miejsc pracy, co ma również konsekwencje dla pracowników i ich rodzin, którzy są zwalniani z pracy.

Podsumowując, niewątpliwie technologia cyfrowa zrewolucjonizowała sposób, w jaki współpracujemy, komunikujemy się i prowadzimy biznesy. Podejmując decyzję o korzystaniu z narzędzi cyfrowych, trzeba rozważyć zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Z jednej strony narzędzia cyfrowe zapewniają możliwość kontaktu z ludźmi z całego świata oraz dostęp do mnóstwa informacji. Z drugiej zaś korzystanie z nich niesie za sobą ryzyko izolacji społecznej, przepracowania i cyberzagrożenia. Innowacyjne narzędzia technologiczne, z których możemy korzystać w dzisiejszych czasach, niwelują bariery komunikacyjne oraz ograniczające rozwój firm. Umożliwiają natychmiastowe reakcje i działanie, gdy pojawi się problem, znacznie ułatwiają, przyspieszają i porządkują codzienność w pracy i w biznesie.

Autor: Renata Zielezińska

Fot. Unsplash


Udostępnij