Poznaj największe wyzwania właścicielek polskich firm w roku 2022

Przed pandemią wiele właścicielek budowało ogromne zespoły, po dwóch latach zaczęły zastanawiać się czy to jest właściwy kierunek, a czasami odpowiedzialność za pracowników była zbyt wielka. To pokazuje, że ten rok to czas zmian, słuchania siebie, poszukiwań i przyglądania się temu co już nam nie służy. Szukania odpowiedzi na pytania, które u większości z nas pojawiły się już na początku pandemii, a teraz bardziej wybrzmiały. Z jakimi wyzwaniami mierzyły się właścicielki firm, kobiety biznesu w Polsce?

Anna Januszkiewicz – właścicielka Eslabon z Łodzi, agencji reklamowej specjalizującej się w reklamie przestrzennej, takiej jak litery podświetlane, totemy, flagi, ścianki reklamowe oraz gadżety reklamowe. 

Ten rok to czas niepewności i zmiennych warunków geopolitycznych. Cięcie kosztów najłatwiejsze jest na reklamie, często postrzeganej jako coś zbędnego. Sytuacja za wschodnią granicą zmieniła postrzeganie rzeczywistości. Wartości się przewartościowały. Miało to również znaczący wpływ na zmiany na rynku dostaw materiałów, co przełożyło się na wzrosty cen towarów i usług. Szalejąca inflacja również nie pomaga w inwestowaniu. Wyzwaniem dla mojej firmy stanowiło utrzymanie zatrudnienia oraz poziomu zleceń. Rok zakończyliśmy z lekkim optymizmem. Jednak wciąż niestabilna sytuacja nie obiecuje spokojnego kolejnego roku mimo, że wiemy, iż reklama jest podstawowym elementem sprzedaży.

Anna Januszkiewicz
Anna Januszkiewicz – właścicielka agencji reklamowej Eslabon

Największym wyzwaniem w 2022 było dla mnie dobranie zespołu, który wyniesie firmę na nowy poziom. Każdą firmę tworzą ludzie, a ja chciałam pracować tylko z tymi najlepszymi i udało się! W bardzo krótkim czasie powstał Team, który z taką samą pasją jak ja, podchodzi do warmińskich i mazurskich nieruchomości. Mam w sobie ogromną wdzięczność za każdą osobę pracującą  zarówno w biurze, jak i w terenie, z klientami. Najlepszym dowodem na to, że udało się zebrać fenomenalny zespół jest to, że w tym roku weszliśmy na rynek niemiecki – zrealizowaliśmy to wcześniej niż zakładał to mój plan. Wyzwaniem na przyszły rok jest powiększenie i zawojowanie kolejnych krajów.

Gracjana Rytwińska – Jaworska – CEO Newearth z Olsztyna, zajmującej się sprzedażą działek na Mazurach.

Renata Gutowska – współwłaścicielka i CEO rodzinnej firmy ToM PaR

Wyzwaniem dla naszej firmy była zdecydowanie inflacja – jak pewnie dla wszystkich z nas. Kilka podwyżek w ciągu roku, praktycznie niemożliwych do przewidzenia. Część z naszych partnerów współpracuje z sieciami handlowymi. Kontrakty podpisywane są z dużym wyprzedzeniem. Zanim ToM PaR wyprodukował towar, a partner dostarczył do marketu ceny już się zmieniały. Czasem zjadało to całą marżę. W związku z tym mieliśmy wiele trudnych negocjacji, które nie zawsze kończyły się sukcesem. 

W ToM PaR na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie klientów i partnerów. Lubię obserwować to co się dzieje na rynku, na reakcje konkurencji, naszych klientów, czy opinie dostawców. Widząc u innych problemy z łańcuchem dostaw podjęliśmy odważną decyzję, żeby produkcję na sezon zimowy zacząć już w marcu. Na początku tego roku zakończyliśmy również budowę magazynu. Wiązało się to z celem, który został postawiony firmie tj. do bycia największym producentem akcesoriów motoryzacyjnych na sezon letni i zimowy w Europie. Dodatkowo pełne zatowarowanie dało nam pewien bufor w walce z inflacją.

Nie boimy się śmiałych decyzji nawet w trudnych czasach. Dlatego też, pomimo zawiei gospodarczej, podjęliśmy decyzję o inwestycji m.in. w zautomatyzowany system wielopoziomowego składowania, który kilkukrotnie podwyższy obecne możliwości magazynowe, zakup nowoczesnej technologii i wprowadzenie zupełnie nowej serii szczotek.  

Renata Gutowska – Współwłaścicielka i CEO rodzinnej firmy ToM PaR, zajmującej się produkcją akcesoriów motoryzacyjnych, w tym produktów przeznaczonych do utrzymania samochodów w czystości przez cały rok.

Sylwia Ciszewska – Dyrektor Zarządzająca CAL prawdziwe drzwi z Suwałk

Rok 2022 był kolejnym rokiem, który przyzwyczaja nas że turbozmienność to nowa normalność. Zaskoczyła nas sytuacja geopolityczna na wschodzie, która przełożyła się na sytuację gospodarczą. Pogorszyły się nie tylko nastroje konsumenckie, ale po prostu całego społeczeństwa. Wyzwaniem było utrzymać normalny tryb pracy w sytuacji, najpierw znacznego zaangażowania zespołu w pomoc uchodźcom, później drastycznych wzrostów cen czy redukcji zamówień. Przekaz medialny podgrzewający negatywny nastrój z całą pewnością nie pomagał.

Ponieważ CAL jest firmą zorientowaną na klienta indywidualnego z dużymi oczekiwaniami wobec produktu, tworzenie drzwi jednostkowych oparte jest w znacznej mierze o przepływ informacji między zespołami oraz dobrą komunikację. Wierzę, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu większości pracowników, wsparciu praktycznych szkoleń z komunikacji, uda nam się wejść w Nowy Rok – przede wszystkim z nadzieją.

Sylwia Ciszewska – Dyrektor Zarządzająca CAL prawdziwe drzwi z Suwałk

Katarzyna Gajek – właścicielka Agencji Ślubnej Aspire (www.aspire.pl) oraz Agencji Nieruchomości GK Real Estate (www.gkestate.pl)

Dla mojej eventowej działalności rok 2022 to była kumulacja przekładanych z lat pandemii imprez. Dla branży  weddingowej olbrzymim wyzwaniem było zrealizowanie imprez de facto z 3 sezonów w jednym. Imprezy ślubne odbywały się od czwartków do niedzieli. Wszyscy musieli wywiązać się z zawartych w ciągu 3 lat kontraktów. W praktyce oznaczało to absolutne szaleństwo i nie rzadko nadludzkie wysiłki. Mierzyliśmy się z frustracją klientów – par, które czekały na swoje uroczystości 2, a czasem 3 lata, z dużą rotacją podwykonawców na rynku (wielu się przebranżowiło)  oraz z bardzo gwałtownym wzrostem cen. Planowane weselne budżety w 2020 miały się nijak do realizacji budżetów w 2022.  W tym wszystkim byliśmy my – konsultanci, którzy musieliśmy znaleźć rozwiązania i doprowadzić do szczęśliwych finałów. To nie był łatwy rok, to był trudniejszy rok niż te lata stricte pandemiczne.

To za co jestem wdzięczna pandemii i jej echu to zmobilizowanie mnie do rozwoju mojej firmy i poszerzenia moich usług. Gdyby nie ta sytuacja, to zapewne nie miałabym tyle odwagi i siły aby wyjść z pewnej już strefy komfortu. A jednak. Z powodzeniem zdywersyfikowałam swój biznes i zbudowałam butikową agencję nieruchomości. Rozwijam się na nowym rynku, mam sukcesy, poznaję w większości życzliwych ludzi. Dało mi to nową nadzieję i energię.

Pozornie to branże (eventy i nieruchomości) niepowiązane ze sobą, a jednak mają dużo wspólnego. Swoje usługi kieruję do tego samego klienta – klienta premium i świadczę usługi adekwatne do tej wymagającej grupy klientów. Prowadząc biznes od 16 lat mam największy kapitał – zaufanie, wiarygodność, portfolio. I to bardzo procentowało w mijającym roku 2022.

Katarzyna Gajek – właścicielka Agencji Ślubnej Aspire (www.aspire.pl) oraz Agencji Nieruchomości GK Real Estate (www.gkestate.pl)

Sylwia Petryna
Sylwia Petryna – właścicielka Petra Consulting z Wałbrzycha

Biznes to decyzje, a dla mnie największym wyzwaniem były decyzje, które niejednokrotnie wiązały się ze sporymi inwestycjami i zmianami.

Rok 2022 obfitował w wiele wydarzeń, które kosztowały mnie sporo emocjonalnego wysiłku, ale każde z nich czyniło mnie „pełniejszą” (i nie chodzi o wagę). Za nimi przyszła jeszcze większa samoświadomość i pewność, że kroczę właściwą drogą. Czasami musze się zatrzymać, czasami porozglądać, czasami zachwycić, ale czuję, że zmierzam we właściwym kierunku.

Sylwia Petryna – właścicielka Petra Consulting z Wałbrzycha

Ola Gościniak
Ola Gościniak – właścicielka marki Jestem Interaktywna z Poznania

Największym wyzwaniem w 2022 roku było znalezienie czasu na pracę. Jestem mamą 3-letniej córki, która poszła w tym roku do przedszkola. Kończyło się na tym, że po 3-4 dniach w przedszkolu była 2-3 tygodnie w domu. W najlepszym miesiącu była w przedszkolu łącznie 6 dni. Ostatnie 4 miesiące były żonglowaniem czasem między pracą, a opieką nad chorym dzieckiem. To było największe wyzwanie dla mnie i mojej firmy. Miałam nawet takie myśli, że jakbym pracowała na etacie, to już dawno za taką frekwencję w pracy by mnie wyrzucono. Na szczęście własny biznes online daje elastyczność i ogromne możliwości dostosowania czasu pracy do aktualnej sytuacji życiowej.

Pracując średnio po 1-2 godziny dziennie w ostatnich miesiącach wypracowałam największe dotychczasowe obroty roczne ponad 500 000 zł. A wszystko dzięki efektowi kuli śnieżnej, jaki przynosi biznes oparty na zarabianiu online na swojej wiedzy opakowanej w e-booki, kursy online czy książki. Uczę też tego swoje kursantki na co dzień, że poświęcając nawet niewiele czasu na biznes online oparty na swojej wiedzy można metodą małych kroków osiągnąć świetne rezultaty. Dzięki temu ostatnie 7 lat prowadzenia bloga Jestem Interaktywna, gdzie uczę jak wyklikać własną stronę WWW na WordPressie pozwoliło na to, że teraz pracując mało mogę odcinać kupony z mojej dotychczasowej pracy i jeśli córka tego potrzebuję, to mogę być przy niej cudowną, zaangażowaną i aktywną mamą. A to jest dla mnie najważniejsze!

Aleksandra Gościniak – właścicielka marki Jestem Interaktywna z Poznania

aleksandra bobkowska
Aleksandra Bobkowska – właścicielka skleppieknydom.pl oraz centrum handlowego w Baninie koło Gdańska.

 

Moim największym wyzwaniem w mijającym roku było dokończenie inwestycji polegającej na rozbudowie prowadzonego przeze mnie centrum handlowego oraz powiększenie i przeniesienie centrum wysyłkowego dla mojego sklepu internetowego. W dobie rosnących cen materiałów budowlanych, niepewności na rynkach związanych z konfliktem na Ukrainie było to jak przejażdżka na roller costerze. Jednak dopięłam celu i już działamy razem z najemcami w nowych pomieszczeniach. Planem na ten rok było też wykonanie nowego frontu sklepu internetowego. To było chyba trudniejsze dla mnie niż nadzór nad inwestycją. Finalnie doprowadziłam ten projekt do końca, czekamy jeszcze na poprawki. Jestem przeszczęśliwa, że i ten proces mam za sobą. 

Aleksandra Bobkowska – właścicielka skleppieknydom.pl oraz centrum handlowego w Baninie koło Gdańska.

Agnieszka Gniotek
Agnieszka Gniotek – właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego www.galeriaxanadu.pl

Wyzwania ostatnich miesięcy w Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnym były niemałe. W pierwszej połowie roku biznes właściwie stanął. Sztuka nie jest „produktem” pierwszej potrzeby. Kiedy myśli koncentrowały się na wojnie w Ukrainie, zakup obrazu był przez klientów, nawet przez kolekcjonerów, odsuwany w czasie. 

Z drugiej strony byliśmy pod presją. Rynek sztuki, kolekcjonerzy, a zawłaszcza polscy artyści, oczekiwali, że każdy dom aukcyjny czy galeria, będzie przygotowywać aukcje charytatywne dla ukraińskich artystów. Nikt nie zastanawiał się, czy w sytuacji znacznie zmniejszonych obrotów na runku sztuki, ktoś zdecyduje się na zakup prac nieznanych u nas ukraińskich artystów. Przygotowaliśmy w Xanadu Aukcje Sztuki Ukraińskiej, która była skomplikowana pod względem logistycznym, angażowała nas czasowo przez kilka miesięcy i nadwątliła kondycję firmy. Trudne było dotarcie do artystów, problemy językowe czy pozyskanie prac, których często nie mieli w Polsce. 

Aukcja zakończyła się umiarkowanym sukcesem. Nie będziemy jej powtarzać. Wielu artystów ukraińskich było w naszym kraju tylko przez chwilę, obecnie działają już w innych krajach Europu, gdzie rynek sztuki jest bardziej rozwinięty. Z częścią artystów ukraińskich współpracujemy nadal, ale w obszarze regularnych aukcji. Muszą konkurować o uwagę kolekcjonerów na równi z polskimi kolegami. Często czynią to skutecznie. Taka zresztą była idea naszej aukcji. Posługując się przysłowiem, chodziło nam o to, aby dać wędkę, a nie rybę. Być może dlatego przedsięwzięcie było takie skomplikowane logistycznie. 

Kiedy minął pierwszy szok związany z wojną Xanadu zmieniło siedzibę. Kolejnym wyznaniem była adaptacja dużej przestrzeni wystawienniczej w sytuacji, kiedy ceny, szczególnie materiałów budowlanych i usług, właśnie zaczynały szaleć. Od pół roku prezentujemy sztukę w nowej siedzibie przy ul. Andersa 29 w Warszawie, która umożliwia nam nie tylko ciekawie eksponować same działa, ale też organizować wiele spotkań, takich jak cykliczne „Rozmowy Kobiet”. 

Druga połowa roku upłynęła nam na działaniach marketingowych i na wdrażaniu intensywnej komunikacji z kolekcjonerami, którym staramy się dać jak największą wartość edukacyjną i wprowadzać w świat sztuki, kolekcjonerstwa i inwestowania w sztukę dzięki codziennym newsletterom, tekstom poradniczym na blogu i cotygodniowej audycji #Ogustachsiędyskutuje na platformach SoME: Youtube, Facebook i LinkedIn. Osobiście wyceniam dzieła sztuki i przedmioty antykwaryczne w programie telewizyjnym „Łowcy Skarbów”. Ten program jest emitowany codziennie i ma wielką wartość edukacyjną. W Xanadu stał się impulsem do organizacji Aukcji Designu, które w przyszłym roku będziemy realizować co miesiąc. 

Agnieszka Gniotek – właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego www.galeriaxanadu.pl

Emilia Bartosiewicz brożyna
Emilia Bartosiewicz Brożyna – CEO platformy Lady Business Club, prezes Fundacji LBC

W tym roku było wiele momentów, w których postanowiłam się zatrzymać, spojrzeć na biznes i moje cele na przyszły rok. Przez ostatnie 10 lat pędziłam i bardzo dużo pracowałam. Postanowiłam to zmienić, dlatego mocno weryfikowałam projekty, w które jako Lady Business Club i Fundacja LBC chcemy i możemy realnie się zaangażować. Wyzwaniem była publikacja zupełnie nowej strony LBC i platformy online dla właścicielek firm z całego świata. Kiedy otworzyłam się na zupełnie nowe obszary, pojawiły się inne propozycje – m.in. zaproszenie do prowadzenia własnego programu na Anywhere TV. 

Pracując z właścicielkami firm, pierwszy raz od wielu lat słyszałam, że zastanawiają się nad zamknięciem firmy, czy może lepiej pójść na etat. Z kolei od kobiet pracujących w dużych organizacjach słyszałam, że coraz częściej myślą o budowaniu własnej marki, firmy. Przed pandemią wiele właścicielek budowało ogromne zespoły, po dwóch latach zaczęły zastanawiać się czy to jest właściwy kierunek, a czasami odpowiedzialność za pracowników była zbyt wielka. To pokazuje, że ten rok to czas zmian, słuchania siebie, poszukiwań i przyglądania się temu co już nam nie służy. Szukania odpowiedzi na pytania, które u większości z nas pojawiły się już na początku pandemii, a teraz bardziej wybrzmiały. Widzę jednak, że właścicielki firm, które nie pozostały bierne i podjęły aktywne działania oraz pracę nad nowymi produktami, ułożeniem tego co “stare”, otworzyły się na spojrzenie na biznes z innych perspektyw są w zupełnie innym miejscu, niż te, które czekały aż sytuacja zmieni się sama. Trzymam kciuki za wszystkie właścicielki firm i kibicuję w wyborze najlepszych dla nich opcji rozwoju ich biznesów.

Emilia Bartosiewicz Brożyna – CEO platformy Lady Business Club, prezes Fundacji LBC

fot. Malwina Łubieńska


Udostępnij