Jak wyleczyć choroby wywołane przez stres?
Stres, z którym obcujemy na co dzień, szczególnie ten długotrwały powoduje w naszym organizmie kodowanie objawów nietypowych i jest wyniszczający. Gdy tylko nauczymy się odczytywać symptomy, że nasze ciało woła o pomoc, spowoduje to otwarcie się na nowe możliwości pomocy.
Cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory to główne choroby, które dotychczas kojarzyliśmy z pojęciem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach do tej listy dokłada choroby psychosomatyczne. Opierając się na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu pracy w zawodzie lekarza proponuje nam interesującą lekturę „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne.” Otwiera w niej przed nami pełne spektrum chorób, dolegliwości, które w dzisiejszych czasach nas dotykają, a nie są, albo nie mogą być klasyfikowane jako choroba sensu stricto.
Autorka pisze o „turystyce lekarskiej”, jako naszej standardowej drodze, którą uprawiamy jako pacjenci, a jaką przychodzi nam doświadczać pukając od drzwi do drzwi, od jednego do drugiego lekarza. Zwraca uwagę, że wielokrotnie zajmują się oni naszymi organami, pojedynczymi chorobami, czasami skutkami chorób, a nie przyczynami. Dobrze więc jeśli lekarz spojrzy się na nasz organizm całościowo, bo to klucz do dzisiejszej medycyny. Współcześnie medycyna powinna patrzeć na pacjenta holistycznie. W sposób, który bierze pod uwagę, że człowiek oprócz zapadania na ciężkie choroby typu cukrzyca czy choroby metaboliczne, zmaga się również z wieloma symptomami, które należy zauważyć, zdiagnozować, bo ciało pacjenta wysyłając te sygnały wręcz „krzyczy” i wymaga tej pomocy.
Do takich symptomów mogą należeć: bóle napięciowe głowy, drętwienie, uciski, mrowienia. A jeżeli w pierwszej kolejności, badań diagnostycznych zostają wyeliminowane choroby czy jej objawy, wówczas mówimy o pojawieniu się objawów psychosomatycznych.
Stres, z którym obcujemy na co dzień, szczególnie ten długotrwały powoduje w naszym organizmie kodowanie objawów nietypowych i jest wyniszczający. Gdy tylko nauczymy się odczytywać symptomy, że nasze ciało woła o pomoc, spowoduje to otwarcie się na nowe możliwości pomocy. Nasz mózg, gdy tylko może, przerzuca swój ból czy przemęczenie na różne organy w naszym ciele, często te najsłabsze. Dr Jeznach podkreśla moc z jaką możemy leczyć ciało, równocześnie dbając o psychikę. W dużej mierze nasz umysł wysyła nam wiele symptomów każdego dnia, które są dla ciała jak informacje, a które warto nauczyć się czytać.
Jakie więc mamy pomysły by sobie pomóc? Przemęczenie, zła dieta, brak ruchu i ich konsekwencje, dotyka bardzo wiele osób w społeczeństwie. Zaskakujące więc dla czytelnika są ostatnie wersy książki, które pokazują prosty sposób na to by odzyskać równowagę, siłę, a nawet zdrowie i pomóc sobie. W książce opisana jest, między innymi, taka choroba jak zespół takotsubo, także zwana zespołem złamanego serca. Często objawowo mylona ze zmianami miażdżycowymi, chorobami serca a także zawałem serca (!). Przyczyna tkwi jednak w ekstremalnym stresie odpowiedzialnym za zwężanie się naczyń wieńcowych, jak pisze dr Jeznach. Przestawienie chorób, opisanie diagnoz lekarskich w sposób bardzo przystępny dla czytelnika, z lekkością pióra, jednak na konkretnych przykładach podnosi jakość i merytorykę czytanej lektury.
Kluczowe wydaje się jednak zrozumienie powagi i skali zjawiska oraz konieczność stosowania przez nas metod zalecanych przez dr n. med. Ewę Kempisty – Jeznach. Zrozumienie naszego ciała i nie ignorowanie symptomów nerwowych, jakie wysyła nam ciało. Szukanie innych sposobów, jak tylko farmakologicznych, jest wspaniałą wskazówką płynącą z tej książki. Słowa klucze jakie znajdujemy między wierszami: to równowaga, balans, detoks, uśmiech, jako jedne ze skutecznych zaleceń lekarskich podczas wizyty. Dr n.med. Kempisty-Jeznach mówi, że przecież tabletki tak łatwo jest wypisywać na receptę. Jednak niejednokrotnie leczą one już skutek, łagodzą objawy, a nie rozwiązują genezy naszej choroby. A jeśli już doszukacie się w swoim życiu stresu, powtarzających się sygnałów, jakie wysyła nasz umysł czy ciało, przyjmiecie to za fakt, to powinien być to sygnał do zmiany.
”Psychosomatyka wskazuje, że ciało, psychika i dusza są ze sobą niezwykle ściśle powiązane. Lekarz, który nie widzi tego związku, nie rozumie człowieka i jego funkcjonowania. (…) Jak w duszy „dobrze gra”, to i naszemu ciału jest dobrze.” – pisze dr Jeznach.
Co ciekawe, aż 25% pacjentów przychodzących do przychodni czy innych ośrodków zdrowia cierpi na choroby psychosomatyczne. Tak więc można przyjąć, że autorski system „5S” Ewy Kempisty-Jeznach przychodzi z pomocą aż co czwartej osobie, aby przeciwstawić się negatywnemu wpływowi STRESU na nasze życie. Warto więc poznać go, sięgając po zestaw zdrowotny dostępny bez recepty, a 4S, którym możemy ten stres zniwelować są SEN, SEKS, SPORT czy SPOSÓB ODŻYWIANIA by odzyskać równowagę, uwolnić się od stresu i zadbać o siebie całościowo.
Autorka: Aleksandra Ruta – konsultant biznesowy www.aleksandraruta.pl