Wszystko w życiu jest kwestią wyboru – wywiad z Weroniką Ławniczak

“Warto zaakceptować swoje emocje, niezależnie od sytuacji. To pierwszy krok. Zrozumieć, że złość też jest normalną emocją, tak jak radość, do której każdy ma prawo. Warto też znaleźć przestrzeń tylko dla siebie”. - mówi Weronika Ławniczak, właścicielka Instytutu Zdrowia i Urody w Warszawie, w rozmowie z redaktor naczelną Ladybusiness.pl

Emilia Bartosiewicz – Brożyna: Zacznijmy od szczęścia, jesteś teraz szczęśliwa?

Weronika Ławniczak: Dziękuję za to pytanie. Czuję, że w końcu skonfrontowałam się z tym słowem. Odpowiem tak: Mam bardzo duże poczucie satysfakcji i radości z życia. Jestem szczęśliwą mamą, zakochaną kobietą, spełniam się zawodowo, pracuję ze wspaniałymi osobami. Jak bardzo ulotne może być poczucie szczęścia, wiemy doskonale: wystarczy jeden telefon, czy sytuacja i nasze odczucie diametralnie się zmienia. Wyrobiłam w sobie nawyk zbierania w ciągu dnia dobrych chwil, cieszenia się z małych rzeczy. Moi bliscy doskonale to znają, że wciąż zachwycają mnie kwitnące kwiaty, nowa książka, wspólne wyjście czy przytulenie.

EBB: Cofnijmy się na chwilę do czasów korporacji, to był zupełnie inny czas w Twoim życiu. Jakie wnioski i jaką lekcję wyniosłeś z tego okresu?

: Nic nie jest dane na zawsze. Można, na przykład, zbudować świetny zespół i za chwilę może go już nie być z różnych przyczyn i nie należy przyjmować tego osobiście. 

Jeśli praca i środowisko zupełnie nie rezonuje należy to zmienić i nie czekać na wypalenie zawodowe.

EBB: W jednym z Twoich postów napisałaś piękne słowa: “Jeśli czujesz, jakby doskwierał Ci duży kamień w bucie, nie masz ochoty rano wstać z łóżka by pojechać do pracy – weź wolne, wyjedź i odpocznij. Może usłyszysz co Ci podpowiada serce”. Zawsze słuchałaś swojego serca?

WŁ: Tak. Dlatego właśnie zmieniłam pracę. Tym kamieniem była niespełniona potrzeba pomagania innym. A wcześniej – kiedy potrzebowałam pobyć sama ze sobą – wyjeżdżałam na odnowę ducha i ciała na okres 10 dni przez 8 lat z rzędu. Kiedy potrzebowałam odpocząć od projektów i pracy, regenerowałam swoje ciało najczęściej wyjeżdżając w góry, co nadal robię. 

Idę za głosem serca, zdobywam co mi dusza podpowiada. Jak sobie coś zaplanuję, nie ma odwrotu. Przykładem mogą być zrealizowane doświadczenia zawodowe, ale też prywatne: np. zagranie w serialu! Czemu nie? Zagrałam dwa epizody w Przyjaciółkach z Weroniką Rosati i Małgosią Sochą. Przyszedł czas, by zdobyć medal w tańcu dla dorosłych (2016 rok), mistrzostwa Polski a potem Europy,  na przejście Alp  – 3 kraje w 7 dni, uprawianie sportu np. tenisa ziemnego a potem trenowanie squasha 4 razy w tygodniu. 

Równolegle studiowałam anatomię, dietetykę, robiłam różne kursy, bo kocham się uczyć. Teraz moją pasją stały się medytacje, ziołolecznictwo, medycyna holistyczna a także pisanie i poznawanie nowych ludzi. 

EBB: Kiedy już wiedziałaś co chcesz zmienić i robić dalej w życiu co było najtrudniejsze aby to zrealizować? 

WŁ: Naprawdę musiałam się zastanowić nad tym pytaniem. Myślę, że poukładanie sobie czasu zawodowego i prywatnego. Kiedy pracuje się z pasji, trudno to oddzielić. zajęło mi to około roku, chociaż trudno prowadząc firmę, odciąć się zupełnie od bieżących spraw np. na wakacjach. 

EBB: Kim jest trener zdrowego stylu życia?

WŁ: Trener zdrowego stylu życia jest towarzyszem w zmianie do zdrowych nawyków w pracy i w domu. Celem jest dobre samopoczucie, z kierunkiem do life balance. Jeśli przykładowo nie akceptujemy swojego wyglądu, najczęściej czuje to najbliższe otoczenie. 

Dzięki już pierwszym małym zmianom, zwiększa się radość życia, pojawia się większy zapał do wszystkiego. Taka osoba nosi podniesioną głowę, staje się bardziej pewna siebie. To piękna droga. Uczę też, że zmianę zaczynamy zawsze od siebie. Nie zmieniajmy innych by czuć się lepiej. 

Trener zdrowego stylu życia podpowie od czego zacząć w takich kwestiach jak: dieta, zgrabna sylwetka, pielęgnacja, dobór technik relaksacyjnych. Pokieruje do odpowiedniego specjalisty. Zmiany dotyczą także środowiska pracy (wellbeing)  i domu (eko-dom, minimalizm) oraz walki z używkami, edukacją prewencyjną w dziedzinie anti-aging czy nabieranie odporności organizmu. To duża wiedza, nie sposób zgłębić jej samemu tylko z internetu.

EBB: Codziennie rozmawiasz z klientami w różnym wieku, poznajesz różne historie. Z czym najczęściej mają największy problem?

WŁ: Można wyodrębnić dwie grupy ludzi. W pierwszej najczęściej mówią, że nie mają energii, są przemęczeni, gorzej sypiają, chcą zmienić coś w swoim życiu, by czuć się lepiej (osoby różnej płci, w różnym wieku, czasem przedsiębiorcy, osoby bardzo zamożne). 

Druga grupa osób to kobiety, które pragną pozostać jak najdłużej młode i nie chcą sięgać po medycynę estetyczną. Szukają czegoś więcej. Korzystają z dietetyka, kosmetologii, masaży ale także z medytacji.

EBB: Wiele osób, kiedy podejmuje decyzję o dbaniu o siebie i swoje zdrowie, chce szybko zobaczyć efekty. To chyba nie jest takie proste?

WŁ: Wszystko zaczyna się od naszych myśli. Jeśli powiemy sobie, że to jest trudne to takie będzie. Warto “odkurzyć” umysł ze słów, przekonań, które nam nie służą. Trzeba być gotowym na zmiany, bo wszystko w życiu jest kwestią wyboru: o której idziemy spać, co jemy, co pijemy, z kim przebywamy, co na siebie wkładamy i co czytamy. Nauczyłam się nikogo nie przekonywać, nie edukować, chyba, że będzie tego chciał. 

Jestem  najlepszym przykładem – stosuje wiele różnych technik, zdrowych nawyków i to jest mój sposób na życie, chociaż też czasem pracuję do późna czy zjadam podwójne lody:)

EBB: Co możesz podpowiedzieć zapracowanej kobiecie biznesu aby lepiej się czuła i żyła w zgodzie ze sobą?

WŁ: Przede wszystkim zaakceptować swoje emocje, niezależnie od sytuacji. To pierwszy krok. Zrozumieć, że złość też jest normalną emocją, tak jak radość, do której każdy ma prawo. Warto też znaleźć przestrzeń tylko dla siebie. 

Polecam zaprzyjaźnić się też z technikami relaksacyjnymi, a codziennie zjadać chociaż jeden odżywczy pokarm.

Weronika Ławniczak – terapeuta medycyny zintegrowanej, trener zdrowego stylu życia, właścicielka Instytutu Zdrowia i Urody Holispace w Warszawie

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes Lady Business Club, autorka podcastu Imagine Yourself ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards. Od 2011 roku łączy przedsiębiorcze liderki i motywuje je do świadomego budowania swojej rozpoznawalności.


Udostępnij