Wszystko o wymianie drzwi zewnętrznych

Masz wrażenie (lub nawet pewność), że Twoje obecne drzwi wejściowe nie do końca spełniają swoje funkcje? Myślisz o ich wymianie, ale ciężko zasiąść Ci do tematu? Nic dziwnego. Dzisiejsze drzwi to nie tylko skrzydło i futryna, ale także technikalia, współczynniki i certyfikaty.

Sprawdź, jak odpowiedzialnie i łatwo przejść przez wybór nowego modelu oraz czy warto reanimować stare drzwi.

Wymiana drzwi zewnętrznych – kiedy jest na nią właściwa pora?

Być może masz już pewność, że Twoje obecne drzwi pora wymienić na nowszy model, a być może masz takie wrażenie, ale nie do końca wiesz dlaczego? Możemy wyróżnić co najmniej kilka głównych przyczyn stojących za chęcią zmiany: 

  1. Przemarzanie i nieszczelność. Czy zdarzyło Ci się na futrynie widzieć wykraplającą się wodę lub marznąć w przedsionku, mimo jego ogrzewania? Przyczyną pierwszego problemu jest przemarzanie, a drugiego nieszczelność drzwi na styku skrzydła z futryną i progiem. Oba te zjawiska są wysoce niepożądane i wpływają nie tylko na dyskomfort cieplny i wizualny, ale także wyższe rachunki za ogrzewanie. Oba są przesłanką do jak najszybszej wymiany drzwi na nowe. Pamiętaj, że metalowe futryny w większym stopniu przewodzą zimno i są bardziej narażone na skraplanie się wody od strony mieszkania. 
  2. Trudności z otwieraniem i zamykaniem, skrzypienie. Zapobiec im można zazwyczaj przeprowadzając prostą regulację zawiasów drzwi i ich smarowanie. Jeśli jednak problem się powtarza, a regulacja nie przynosi efektu, może to oznaczać, że konieczna będzie wymiana drzwi wejściowych na nowe. Nikt w końcu nie chce codziennie toczyć walki otwierając drzwi, zwłaszcza niosąc siatki z zakupami lub jeśli wśród domowników są dzieci, które z natury mają mniej siły niż dorośli.
  3. Hałas. W ostatniej dekadzie siatka dróg ekspresowych w Polsce rośnie, a samochodów poruszających się po drogach przybywa. Może to być jedną z przyczyn zmniejszenia się komfortu akustycznego w Twoim domu. Jeśli hałas z zewnątrz jest uciążliwy warto pomyśleć o drzwiach zewnętrznych dźwiękoszczelnych, takich jak te w standardzie Silent od Drzwi CAL (https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-26-ciche-drzwi-wejsciowe/).
  4. Drzwi uległy nieodwracalnemu zniszczeniu. Nieodwracalne zniszczenie drzwi to takie, które ma negatywny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie i uniemożliwia spełnianie ich podstawowych funkcji tj. zapewnianie ciepła i bezpieczeństwa. Niezwłoczna wymiana drzwi jest wtedy konieczna.
  5. Remont/chęć zmiany. Ocieplenie domu czy zmiana designu elewacji jest bardzo dobrym momentem, aby wymienić drzwi na nowe. W końcu są one jej wyróżniającym się elementem. Sprawdź galerię nowoczesnych, drewnianych drzwi CAL i zainspiruj się. 

Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne?

Nowoczesne drzwi wejściowe to przede wszystkim zapora dla zimna, hałasu i nieproszonych gości, ale także ozdoba elewacji. Kupując nowe drzwi powinniśmy jednak zwracać uwagę przede wszystkim na badania i certyfikaty (obejmujące m.in. przenikalność cieplną, akustykę czy antywłamaniowość). Nic nam po pięknych drzwiach, jeśli codzienne funkcjonowanie z nimi będzie uciążliwe. Obecnie warto również zapoznać się z rozwiązaniami smart w stolarce tj. czytniki linii papilarnych czy aplikacje do zdalnego sterowania strefą wejścia do domu. No i oczywiście wisienka na torcie, czyli prawidłowy montaż. Nawet najlepsze i najdroższe drzwi nie będą spełniały swoich funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane.

Czy opłaca się wymienić drzwi i zostawić stare futryny?

Zniszczyło Ci się samo skrzydło lub po prostu straciło swój blask? Zastanawiasz się, czy możliwa jest wymiana drzwi zewnętrznych bez wymiany futryn? Owszem, jest to możliwe, ale wcale nie jest to taka prosta sprawa. Na co trzeba zwrócić uwagę? Po pierwsze, każdy producent drzwi ma swoją własną technologię, więc nowe skrzydło można zamówić tylko u pierwotnego producenta. Jednak nawet to może okazać się problematyczne lub niemożliwe, zwłaszcza w przypadku bardzo starych drzwi. Związane jest to z prawdopodobną zmianą technologii produkcji czy stosowanych okuć. Warto również zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli się nam poszczęści i uda nam się zamówić samo skrzydło do wymiany, to z pewnością będzie ono wyróżniało się wykończeniem od starej futryny, która przez lata mierzyła się z warunkami atmosferycznymi i upływem czasu. 

Renowacja drzwi – czy to możliwe?

Szczęściarzami są posiadacze drewnianych drzwi wejściowych, którzy świeżość swoim drzwiom mogą w dużym stopniu przywrócić sami lub w przypadku poważniejszych uszkodzeń zlecić naprawę fachowcowi, np. stolarzowi czy rękodzielnikowi. Jak odnowić stare drzwi samodzielnie przeczytasz m.in. tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/renowacja-drzwi-drewnianych-w-prawdziwej-klinice-drzwi-cal/. Renowacja drzwi drewnianych naprawdę nie jest taka trudna, a wręcz może być wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego wieczora dla osób lubiących majsterkowanie i prace ręczne. Na rynku znajdziesz również producentów, którzy w duchu zero waste biorą wieloletnią odpowiedzialność za swój produkt i oferują jego renowację. Taka firmą są na polskim rynku Drzwi CAL, gdzie działa profesjonalna Klinika Drzwi, w której specjaliści z CAL przywrócą Twoim starym drzwiom drewnianym ich utraconą z biegiem lat świetność. Posiadaczom drzwi metalowych i aluminiowych pozostaje niestety tylko wymiana na nowy model. Takich drzwi nie da się odrestaurować. 

Wymiana drzwi zewnętrznych z dofinansowaniem

Jeśli zdecydujesz się na wymianę drzwi na nowe, pamiętaj o trwającej kolejnej odsłonie programu Czyste Powietrze, którego celem jest polepszenie jakości powietrza i ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych przez domy jednorodzinne. Ciepłe i szczelne drzwi z pewnością dobrze przysłużą się temu celowi. Jak wysokie dofinansowanie można otrzymać w ramach Czystego Powietrza? Od 40 do aż 100 % kwoty netto. Istnieje więc szansa, że za swoje nowe, ciepłe drzwi zapłacisz tylko podatek VAT. Super, prawda? Więcej o zaletach finansowania stolarki z rządowego programu przeczytasz >>>TUTAJ<<< :


Udostępnij