Po czym poznać, że przeżywasz kryzys wypalenia?

Jest wiele sygnałów, które mogą wskazywać na kryzys wypalenia. Bardzo często ich nie dostrzegamy, albo nie chcemy zauważyć. Symptomy, które powinny Cię zaniepokoić to: niepewność, niska samoocena, przeświadczenie o ważności roli pracy w Twoim życiu, brak poczucia sprawczości, skuteczności, unikanie sytuacji trudnych, zamiast konfrontowania się z nimi.

Innym objawem jest bronienie, bez względu na wszystko, swojego zdania i poglądów, nawet pomimo logicznych argumentów z drugiej strony, perfekcjonizm. A także traktowanie swojej pracy jako misji wymagającej od Ciebie ciągłych wyrzeczeń, w tym także zaangażowanie kosztem życia prywatnego, relacji, siebie i często kosztem własnych wartości. Dodatkowo towarzyszące Ci zmęczenie, coraz większe, wyczerpanie, napięcie, zmniejszenie odporności, zaburzenia snu, bóle głowy, brzucha, osłabienie, poczucie beznadziejności, bezradność, zniechęcenie, które to objawy pogłębiają niską samoocenę, złe samopoczucie i niezadowolenie z siebie, problemy zawodowe, pogorszenie relacji, także w życiu prywatnym.

Wiem co mówię, ponieważ przez większość z nich sama przeszłam. Teraz przechodzą przez nie moi klienci, dlatego tak dobrze ich rozumiem i mogę im pomóc.

Kiedy potrzebna jest potrzebna?

Wiem też, że znalezienie wsparcia i skorzystanie z niego to dobry krok w celu odzyskania siebie i satysfakcji z własnej pracy i własnego życia. Warto abyś Ty też o tym pamiętała jak również o tym, że sięgnięcie po pomoc nie jest twoją słabością tylko mądrością jakiej nauczyło Cię życie.

Pomoc potrzebna jest także dlatego, że Twoje myśli, które na co dzień Ci towarzyszą, są natrętne i obsesyjne. Trudno jest wyjść poza schemat: “nie mogę się wyspać”, “nic nie ma sensu”, “nie dam już rady”, “to mnie przerasta”, “jestem beznadziejna”, “niczego nie potrafię zrobić”, “jestem u kresu sił”.

Myśli te, możesz mi wierzyć, stają się przekonaniami na temat sytuacji i Ciebie samej. Powodują, że choć chcesz i tak nic nie robisz z powodu braku perspektywy na przyszłość. A skoro jesteś u kresu sił, tak jak ja byłam, to nie masz nawet ochoty ruszyć się do przodu, ale musisz. Jeżeli nic nie zrobisz doprowadzisz do nasilenia objawów wypalenia, które mogą prowadzić do wycofania się z roli zawodowej, odczuwania braku motywacji, koncentracji, odpowiedzialności, a to sprzyja częstszemu popełnianiu błędów. Powoduje wyczerpanie emocjonalne, obniżenie poczucia własnych dokonań, własnej skuteczności, własnych umiejętności i kompetencji.

Najważniejsze, aby dobrze zacząć i skutecznie rozwiązać problem, to zdiagnozować co stoi za wypaleniem. Czy apatia, zmęczenie fizyczne, wycofanie, depresja, złość a może brak zainteresowania pracą, zniechęcenie.

Jeżeli towarzyszą Ci dwa pierwsze objawy – apatia i zmęczenie fizyczne, oznaczać to może, że masz zbyt wiele obowiązków a praca nie daje Ci już satysfakcji. Ulgę przyniesie relaks, medytacja, rozmowy z innymi, odpoczynek, dobre odżywianie, sięganie po aktywność fizyczną i Twoje pasje, hobby.

Kolejne dwa – wycofanie i depresja powodują, że odczuwasz w swojej pracy ciągłe niepowodzenia, brak poczucia bezpieczeństwa i kontroli. Pomoże Ci komunikacja Twoich własnych potrzeb i ich realizacja, stawianie granic, spotykanie się z innymi.

Złość pojawia się gdy nie realizujesz tego, co jest dla niej ważne, gdy nadmiernie rywalizujesz z innymi, odczuwasz bezradność i bezsilność. Pomoże sięganie po aktywności, podnoszenie kwalifikacji, rozładowanie skumulowanego napięcia.

Dwa ostatnie – brak zainteresowania pracą i zniechęcenie mogą świadczyć o tym, że nie widzisz możliwości awansu, podnoszenia własnych kwalifikacji, odczuwasz rutynę i monotonię. Przy takich objawach zaleca się podejmowanie nowych wyzwań, zadbanie o rozwój osobisty i korzystanie z kreatywności.

Ja poszłam po rozwój osobisty, podejmowanie się nowych wyzwań, podnoszenie kwalifikacji i zmianę pracy.

Czym, tak naprawdę, jest kryzys wypalenia zawodowego, który przeżywasz?

To odpowiedź Twojego organizmu na sytuację stresową, związaną z miejscem pracy, inną osobą, z którą pozostajesz w zawodowej relacji, przeciążeniem obowiązkami, trudnymi, wyczerpującymi i odpowiedzialnymi zadaniami, które masz do zrealizowania.

Do stanu wypalenia mogą doprowadzić również zachowania autorytarne w pracy, rywalizacja, zbyt duże tempo w pracy, wygórowane oczekiwania, brak perspektyw zmiany w miejscu pracy, brak komunikacji, brak dostosowania możliwości do wykonywanej pracy, monotonia, nieustanny stres.

Często odczuwane wypalenie zawodowe jest związane z niskim wynagrodzeniem, koniecznością pracy i konfrontacją z klientami, odczuwaną przez bezradnością, brakiem niezależności i autonomii na stanowisku pracy.

Jeżeli sytuacje i emocje, opisane powyżej są Ci znane, nie czekaj dłużej na zmianę i nie myśl, że zmienią się same bez Twojego udziału.

Wiem, że trudno znaleźć siłę do działania, ale wiesz co już masz, jak może dalej wyglądać Twoje życie. I wiem, że Ty wiesz, że warto rozstać się z tym, co cię nie wspiera i sięgnąć po to co sprawia, że jesteś spełnionym człowiekiem.

Nie czekaj, to najlepszy moment na zmianę. Im dłużej oponujesz tym więcej czasu będziesz potrzebować aby odzyskać harmonię i swoje życie. Czy proces przez, który będziesz przechodzić będzie łatwy? Nie, ale pamiętaj, że zdobycie tego co jest dla Ciebie wartościowe jest ważne i droga zawsze wiedzie pod górę. Dlaczego? Sądzę, że dlatego, że widok z tej perspektywy jest niepowtarzalny.

Autorka: Katarzyna Szymecka – coach kryzysowy, trener mówca John C. Maxwell Team. Ma za sobą 16 lat pracy w korporacjach, w instytucjach finansowych, a także przeżyte kryzysy. One skłoniły ją do wykorzystania swojego doświadczenia w pracy z innymi i pomaganiu im w odzyskaniu własnego życia. – więcej o autorce >>>TUTAJ<<<


Udostępnij