Moje ciało jest moją kotwicą

Jak się czujesz w swoim domu? Czy lubisz w nim spędzać czas, czy jest to miejsce, do którego chcesz i lubisz wracać? A teraz wyobraź sobie Twój dom w taki sposób…

„Podstawowe systemy” domu obsługuje system gałęzi grzbietowej nerwu błędnego przywspółczulnego układu nerwowego. Działa on nieprzerwanie w tle, utrzymując podstawowe układy w twoim ciele w stałej pracy i w należytym porządku. Gdy w systemie pojawi się usterka zwraca ona twoją uwagę. Gdy wszystko działa płynnie funkcje organizmu działają automatycznie. Gdy działa tylko ta gałęź nerwu błędnego to podstawowe systemy, owszem funkcjonują, ale „nikogo nie ma w domu”, a jeśli jesteś w domu, to jego otoczenie nie zapewnia ci żadnego komfortu. Wszystko jest zredukowane do najniższego możliwego ustawienia – wystarczającego, aby utrzymać cyrkulację powietrza i zapobiec zamarznięciu rur. Środowisko nadaje się do zamieszkania tylko na tyle aby podtrzymać życie.

System bezpieczeństwa w twoim domu to współczulny układ nerwowy, który utrzymuje szereg możliwych reakcji i jest uzbrojony do reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe. Ten system alarmowy jest tak zaprojektowany, aby wywołać natychmiastową reakcję, a następnie powrócić do trybu gotowości. Gdy współczulny układ nerwowy nie zostaje wyłączony, gdy kryzys minie, system alarmowy otrzymuje stały strumień powiadomień o awariach i pozostaje w ciągłym stanie wzbudzenia.

Możesz napawać się swoim domem i chłonąć jego atmosferę tylko wtedy, gdy brzuszna gałąź nerwu błędnego przywspółczulnego układu nerwowego, określana jako ścieżka społeczna, funkcjonuje prawidłowo. Twój dom staje się miejscem twojego odpoczynku i odnowy oraz miejscem, w którym jesteś w połączeniu z przyjaciółmi i rodziną. Czujesz, że „podstawowe systemy” działają w tle. Rytmy twojego serca i oddechu są regularne. Ufasz, że „system monitoringu” jest w trybie gotowości. Integracja systemów pozwala ci współodczuwać z innymi, być ciekawą świata, w którym żyjesz oraz pozostawać w emocjonalnym i fizycznym kontakcie z innymi ludźmi.

Odczuwasz dobrostan i poczucie bezpieczeństwa, gdy trzy części twojego autonomicznego układu nerwowego ze sobą współpracują – układ współczulny i przywspółczulny, z którego wychodzą 2 ścieżki nerwu błędnego – grzbietowa i brzuszna. Autonomiczny układ nerwowy 24/7 skanuje otoczenie, szukając sygnałów bezpieczeństwa, niebezpieczeństwa i zagrożenia życia. Proces ten odbywa się bez angażowania „myślącej” części naszego mózgu i poza twoją świadomą kontrolą.

Gdy masz podstawowe zrozumienie roli i reakcji autonomicznego układu nerwowego, który działa w służbie twojego poczucia bezpieczeństwa i przetrwania, możesz zacząć się z nim zaprzyjaźniać i mapować swoje osobiste wzorce reagowania w różnych sytuacjach życiowych. Świadomość odczuć płynących w ciała będzie cię wspierała w aktywnym zarządzaniu twoimi reakcjami, tak aby one nie zarządzały tobą. Chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem praktykuj uważny kontakt z ciałem i wspieraj swój autonomiczny układ nerwowy. Te umiejętności przydadzą się w nawigowaniu wśród meandrów codzienności, szczególnie teraz, kiedy jedyną pewną rzeczą w naszym życiu jest zmiana. 

Każda zmiana, czy jej pragniemy, czy też nie, jest dla naszego organizmu sytuacją kryzysową. Zanim osiądziemy w zmianie, a nasza strefa komfortu rozszerzy się, przeżywamy stres nieznanego. Odczuwamy go każdą komórką naszego ciała, bo nasz organizm odbiera takie sytuacje jako zagrożenie. Z poziomu ciała nie ma znaczenia czy sami inicjujemy tę zmianę czy tworzą ją zewnętrzne okoliczności. Stąd nawet bardzo pozytywne doświadczenia, jeśli wykraczają poza naszą strefę komfortu mogą być stresujące. Dla naszego organizmu nieznane równa się niebezpieczne. Warto o tym wiedzieć, aby móc szybciej powracać do równowagi, w trudniejszych chwilach życia, bo przecież i one przeminą. 

W budowaniu świadomości ciała, odczuć z niego płynących pomagają różne formy pracy z ciałem, medytacje, uważność na oddech. Jedną z form pracy z ciałem jest terapia czaszkowo-krzyżowa, subtelna praca z całym organizmem, która wspiera uwolnienie napięć z ciała i harmonizuje pracę autonomicznego układu nerwowego. Wspomaga ona zdolność organizmu do samoregulacji i relaksacji tkanek. Terapia ta jest bardzo przyjemna i odprężająca. 

Praca z terapeutą jest ważna i potrzebna, lecz równie ważna jest praca własna między sesjami, która pomoże ci zbudować trwały nawyk uważności na siebie i sygnały płynące z ciała.

W końcu to my same jesteśmy odpowiedzialne za nasze samopoczucie i wewnętrzny dobrostan. 

Codziennie dbasz o dom, w którym mieszkasz. A czy dbasz o dom swojej duszy – Twoje ciało?

Nie zostawiaj siebie na później. 

 O autorce: Agnieszka Kowalcze – terapeutka czaszkowo-krzyżowa, coach wewnętrznego przepływu, Pracuję z kobietami, które z powodu stresu i przeciążenia zadaniami zaczynają zmagać się z różnymi napięciami i dolegliwościami w ciele – migrenami, bezsennością, bólami brzucha, stawów itp., i są zmotywowane aby zadbać o siebie – odzyskać spokój umysł, wzmocnić siebie i swoje zdrowie. Wspieram je w radzeniu sobie z nagromadzonym w ciele napięciem i stresem, aby mogły odzyskać energię i radość życia. Pasjonuje mnie praca poprzez ciało odwołującą się do mądrości ciała i jego pierwotnych sił samouzdrawiania, a szczególnie w chronicznych stanach zapalnych i bólu, który jest z nam na co dzień. Właścicielką Explore Self. Pracowni coachingu somatycznego, w Warszawie na Kabatach. www.exploreself.pl

fot. Photo by bady abbas on Unsplash


Udostępnij