Mentoring? Co to za wymysł?

Nawet, jeśli jesteś świetna w rym co robisz, nie wierzysz w siebie? Wydaje Ci się, że sięganie po więcej nie ma sensu – bo już i tak dużo osiągnęłaś? Jeżeli zajmiesz się karierą, ucierpi na tym Twoja rodzina?

Pracujesz na samodzielnym stanowisku – po wielu latach starań zdobyłaś ten awans. I w zasadzie jest dobrze tak jak jest, chociaż czujesz, że jesteś lepsza od kolegi z biurka naprzeciwko i mogłabyś awansować wyżej. Ale czy jest sens starać się  o kolejny szczebelek…? Więc – odpuszczasz…

Prowadzisz biznes – i możesz właśnie rozwinąć go o wiele bardziej – ale masz przecież rodzinę, a dalszy rozwój to Twoje większe zaangażowanie i mniej czasu (przez jakiś okres) dla najbliższych. Więc – odpuszczasz…

Pamiętam wyniki jednego z badań, przeprowadzonych na grupie menedżerek, czyli kobiet które już coś osiągnęły. Aż 65 proc. badanych pań stwierdziło, że wciąż w wielu firmach o awansie decyduje płeć – więc z góry stawiają się na przegranej pozycji. A ostanie badania pod hasłem „Siła kobiet” pokazuje że 48% Polek nie wierzy w swoje zdolności ani możliwość osiągnięcia sukcesu. Bardzo często dotyczy to młodych kobiet.

Skąd takie przekonanie? Dlaczego same utrwalamy takie myślenie?

Dlaczego same tworzymy w głowach takie stereotypy?

Pewnie to wina naszego wychowania i funkcjonującego w naszej kulturze stereotypu kobiety, która musi być w naszym społeczeństwie przede wszystkim matką, gospodynią domową, żoną. Ponieważ wiele znanych mi kobiet ma dość uciążliwą cechę bycia perfekcjonistkami we WSZYSTKIM – starają się więc być świetnymi mamami, żonami, partnerkami, pracownicami, szefowymi. Aż zaczynają się po prostu nie wyrabiać, przychodzi jedno, drugie niepowodzenie – i … „Houston mamy problem”. Usilne próby sprostania wygórowanym (własnym) oczekiwaniom zaczynają mocno obciążać psychicznie i nie pozwalają się rozwijać. I tak bywa w wielu sprawach – z awansem, z założeniem swojego biznesu, rozwojem swojego biznesu, pokonywaniem kolejnych trudności.

A myślałaś kiedyś, by spojrzeć na siebie oczami innych, poszukać inspiracji i wsparcia w rozmowach z kimś, kto być może zmagał się z podobnymi dylematami, przeszedł podobną ścieżkę?

Bo możesz szukać, szukać i nie znaleźć takiej osoby. Możesz też skorzystać ze wsparcia mentorki (z premedytacją używam odmiany żeńskiej tego słowa).

Wielokrotnie zwracają się do mnie o pomoc kobiety, które czują, że błądzą, kręcą się w kółko i nie mogą ruszyć z miejsca. Szukają drogi, wsparcia, pokazania możliwych rozwiązań i ścieżek. Chcą dojść z punktu A do B, niekoniecznie się topiąc. Czasami dotyczy to życia zawodowego, czasami osobistego. Takie rozmowy są dla mnie ogromne cenne i dają wartość obu stronom. 

Jak znaleźć zatem mentorkę? Poniżej wskazówki, które pomogą Ci wybrać właściwą osobę:

1. Mentorka MUSI mieć wiedzę i doświadczenie w dziedzinie, w której wspiera swojego ucznia. Wybieraj zatem osobę, która pomoże Ci zrealizować Twój cel.

Pamiętaj: mentoring zawiera w sobie i coaching i pomoc w rozwoju, wymianę wiedzy, informacji i doświadczenia. Mentor jest wzorem, za którym podąża uczeń, chociaż droga ucznia i mentora nie musi być taka sama. To relacja, w którym mentor mówi: „Ja już tam byłem/ja już tutaj jestem. Też chcesz?”. Zaufanie w procesie – bez tego nie będzie mentoringu. Relacja mentorska to relacja oparta na zaufaniu.  Bez tego proces nie kończy się powodzeniem.

2. Mentorka dzieli się wiedzą i doświadczeniem – co oznacza, że powinien mieć umiejętności w obszarze nauczania, wspierania, rozwoju i szerokie spektrum narzędzi aby robić to w sposób efektywny.

3. Warto dopytać o przygotowanie poparte certyfikatem. Wielu może posiadać wiedzę i doświadczenie – nie każdy potrafi się tym dzielić.

Jak powiedział Albert Einstein „Istotne dla wspólnego dobra jest wspieranie jednostek: ponieważ tylko jednostka może wytworzyć nowe idee, które niezbędne są społeczeństwu dla jego ciągłego rozwoju, a także, w istocie, dla uniknięcia wyjałowienia i stagnacji”. Właśnie ten cytat otwiera wiele drzwi do mentoringu – procesu doskonalenia jednostek oraz całych organizacji. Mentoring to spotkanie dwóch światów odkrywających wiele perspektyw i wiele możliwość – zarówno dla mentora/-ki jak i jego mentee.

Doświadczyłyście kiedyś wsparcia mentorskiego? Macie z tym jakieś doświadczenie? Wiecie co Was ogranicza a co dodaje Wam skrzydeł? Podzielcie się swoimi opiniami i doświadczeniem. Napiszcie: biuro@petraconsulting.pl

Autorka: Sylwia Petryna – CEO Petryna Consulting. Mentorka, trenerka biznesu, coachka. Praktyk Kaizen i małymi krokami transformuje biznesy na wyższy poziom. Uczy jak zarabiać na swojej wiedzy i doświadczeniu. – więcej o autorce >>>TUTAJ<<<


Udostępnij