Kobiety na budowie – wybierz nowoczesne drzwi zewnętrzne

Przyjęło się, że budowa domu jest przywilejem i obowiązkiem mężczyzn. W końcu mówi się, że prawdziwy mężczyzna, aby być spełnionym, powinien spłodzić potomka, posadzić drzewo i wybudować dom. Okazuje się, że stwierdzenie to jest już przestarzałe. Współczesne kobiety biorą czynny udział w budowie domu i coraz częściej możemy je zobaczyć w sklepach budowlanych czy salonach sprzedaży stolarki.

Kobiety a budowa domu – fakty i mity

„Jesteś kobietą, co Ty możesz wiedzieć o budowie domu?”, „Zajmij się kolorami, a sprawy budowlane zostaw mężczyznom, którzy się na nich znają” – dziś takie stwierdzenia i im podobne, wypowiedziane w towarzystwie, to duże faux pas. I nie chodzi tu wcale o feminizm. Kobiety nie tylko z chęcią zajmują się wystrojem wnętrza, ale chcą i biorą czynny udział w całym etapie budowy domu. Nie straszna im papierologia, sprawy techniczne, wszelakie współczynniki czy konkretne, a czasami twarde rozmowy z majstrami i kierownikami budowy, którymi zazwyczaj są mężczyźni nadal myślący, że miejsce kobiety jest w kuchni, a nie na placu budowy. Na szczęście czasy się zmieniają, a płeć żeńska coraz częściej decyduje nie tylko o kolorze ścian i dodatkach wnętrzarskich, ale także materiałach budowlanych i konstrukcyjnych, z których wykonany jest dom. 

Wybór stolarki zewnętrznej domeną kobiet

Jedną z dziedzin budowy domu, w której coraz częściej osobami decyzyjnymi są kobiety, jest stolarka otworowa, czyli wybór drzwi i okien. Panie przychodzą do salonów sprzedaży, nie tylko z wizją konkretnego designu stolarki, ale często także uzbrojone w podstawową wiedzę o wymaganych współczynnikach i parametrach. Szukając drzwi wejściowych i okien pytają zarówno o design i kolory, a także mają określone wymagania co do technicznych parametrów, takich jak przenikalność cieplna, akustyka czy antywłamaniowość produktu. Chętnie poznają możliwości użytkowe związane z różnego rodzaju zamkami czy dostępem biometrycznym lub bluetooth (posłuchaj podcastu budującego na ten temat >>>TUTAJ<<<)

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – jakie powinny być?

Żyjemy w zabieganym świecie. Więcej czasu spędzamy poza domem, niż w jego cichych murach albo przeciwnie – ze względu na sytuację musimy zostać w domu wiele dni. Dlatego aby mieć pewność, że nasz dobytek i my sami jesteśmy bezpieczni, warto zwrócić uwagę na antywłamaniowość drzwi zewnętrznych. Absolutnym minimum jest klasa RC2, która zatrzyma włamywacza uzbrojonego w śrubokręt i szczypce przez co najmniej 3 minuty. Większość włamywaczy po takim czasie zrezygnuje, bojąc się zauważenia przez sąsiadów lub przechodniów.

Drugą istotną sprawą jest izolacyjność termiczna, czyli współczynnik Ud. Im jest on niższy, tym mniej ciepła ucieka z domu przez drzwi. Zgodnie z wymogami europejskiego rozporządzenia drzwi zewnętrzne od 2021 roku nie mogą mieć Ud wyższego niż 1,3 W/m²K – jednak dobre drzwi zewnętrzne mają ten współczynnik nawet poniżej 1,0 W/m²K. Trzecią bardzo ważną sprawą jest materiał, z którego wykonane są drzwi. Chcąc zatroszczyć się o Matkę Naturę, a także o przyszłość pokolenia naszych dzieci i wnuków warto wybierać materiał, który jest naturalny, odnawialny i biodegradowalny. Jedynym takim materiałem na rynku stolarki jest obecnie drewno. 

Połączenie przyszłości – drewno i elektronika

Prognozując przyszłość stolarki drzwiowej można z dużą dozą pewności domniemywać, że już niedługo pierwsze skrzypce będą grały rozwiązania elektroniczne. W czasach, w których mamy coraz więcej na głowie i często towarzyszy nam stres, a jednocześnie nie chcemy stracić kontroli nad naszymi codziennymi obowiązkami, potrzebujemy rozwiązań i produktów, które ułatwią nam do maksimum codzienne czynności. Drzwi zewnętrzne mogą nam ułatwić bardzo wiele, jeśli uzbroimy je w elektronikę, tj. czytnik linii papilarnych lub RFID, kontaktron, czujnik rygla czy nawet dedykowaną aplikację do sterowania strefą wejścia do domu. W tym ostatnim przypadku smartfon pokaże nam czy aby na pewno zaryglowaliśmy drzwi po wyjściu, czy nasze pociechy już wróciły ze szkoły do domu i czy zamknęły za sobą drzwi na klucz. Albo sąsiadka, której zdalnie nadałyśmy dostęp do domu, pamiętała o podlaniu nam kwiatków, podczas gdy my jesteśmy na zasłużonych wakacjach. Tak rysuje się przyszłość drzwi zewnętrznych. I dzieje się ona już teraz. W CAL Prawdziwe Drzwi możecie kupić designerskie, drewniane drzwi zewnętrzne, z klasą antywłamaniowości RC2 (a nawet RC3), współczynnikiem Ud dużo poniżej wymaganego normami 1,3 W/m²K (nawet 0,58 W/m²K) i z dedykowaną aplikacją mobilną, która da Wam wszystkie wymienione powyżej funkcje, a nawet więcej, ponieważ możecie ją sparować z popularnymi systemami inteligentnego zarządzania domem.

Przyszłość stolarki drzwiowej to inteligentna stolarka z odnawialnego i naturalnie ciepłego surowca, jakim jest drewno. Wejdź na stronę CAL Prawdziwe Drzwi i przekonaj się sama >>>TUTAJ<<<

Autor: Natalia Kiler


Udostępnij