Jak wybrać drzwi zewnętrzne, aby służyły nam przez lata?

Czym byłby prawdziwy dom bez prawdziwych drzwi? Stajesz przed wyborem unikatowego wejścia do swojego domu – drzwi zewnętrznych? Dowiedz się czego możesz od nich oczekiwać w trosce o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, przy zachowaniu wyjątkowego designu wzorów. To siedem punktów, które stanowią odpowiedź na oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.

Drzwi zewnętrzne powinny być bezpieczne, bo zasługujesz na komfort

Wierzymy, że bezpieczeństwo domu zaczyna się od drzwi. W przypadku domu jednorodzinnego sytuowanego na peryferiach miasta lub na terenach wiejskich (ale nie tylko) istotne jest odpowiednie zabezpieczenie wejścia. To inwestycja w komfort i bezpieczeństwo domowników oraz ochrona Twoich rodzinnych pamiątek czy drogiego sprzętu RTV i AGD. W domach jednorodzinnych trudniej zauważyć włamanie, dlatego częściej padają one łupem złodziei.

Gdy budujemy dom jednorodzinny, powinniśmy zarezerwować wydatki na ochronę domu, między innymi inwestując w antywłamaniowe mechanizmy, w które wyposażone będą Twoje drzwi czy okna. Klasa antywłamaniowa RC2 to niezbędne minimum, aby właściwie zabezpieczyć wejście do domu. To skuteczna bariera, która zatrzyma włamywacza do momentu, aż alarm w Twoim domu nie powiadomi o obecności nieproszonych gości.

Drzwi zewnętrzne to masywny strażnik, który pilnuje wejścia do Twojej przestrzeni spokoju. Powinny posiadać systemy ochrony, takie jak bolce i wręgi antywyważeniowe, które zabezpieczą je od strony zawiasowej. Oprócz tego należy pamiętać o zamkach listwowych, które utrudnią złodziejowi przejście. Ważne są także odpowiednie wkładki antywłamaniowe (najlepiej klasy C) i szyldy zabezpieczające przed złamaniem.

Drzwi wejściowe powinny dobrze izolować, bo zasługujesz na to, czuć się w domu komfortowo i zimą, i latem

Kluczowym tematem przy wybieraniu drzwi zewnętrznych jest kwestia ich termoizolacyjności. Podstawa to drzwi z dobrymi parametrami cieplnymi. Ich uzupełnieniem jest właściwy tzw. ciepły /szczelny montaż za pomocą taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych, tak aby zimą nie uciekało nam drogocenne ciepło, a latem upał nie dostawał się do domu, szczególnie gdy pracuje rekuperacja lub klimatyzacja.

Drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła Ud (im niższy, tym lepszy!) pozwalają zaoszczędzić konkretne pieniądze na opłatach za ogrzewanie unikając strat ciepła, które mogą stanowić nawet 15 proc. nieszczelności budynku. Niby jedne drzwi, a jednak tak wiele!

W przypadku renomowanych producentów, takich jak firma CAL, masz do wyboru drzwi energooszczędne, a także pasywne, których Ud jest wyjątkowo niskie i wynosi nawet (dla drzwi referencyjnych) 0,58 W/m2K. To lepsza termika w służbie domownika.

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne i ekologiczne, bo zasługujesz na trwałe drzwi, a natura zasługuje na szacunek

Drzwi powinny być wykonane z odpowiednio wyselekcjonowanego i wysuszonego drewna, a ich zewnętrzne elementy i powłoki muszą być odporne na działanie słońca i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dodatkowo powinny one być wykończone przyjaznymi dla środowiska i użytkowników farbami wodnymi. Pełnią one dwojaką funkcję: chronią przed wpływem wilgoci oraz umożliwiają odparowanie wody, która gromadzi się w drewnie. Powłoki muszą być odpowiednio elastyczne, aby uniknąć łuszczenia się drzwi.

Konstrukcja drzwi powinna być oparta na ramiakach, które w trosce o to, aby drewno nie wypaczało się, wykonane są z klejonki dębowej lub sosnowej, która dodatkowo jest wzmocniona profilami – stalowymi lub aluminiowymi. To pozwala zagwarantować stabilność konstrukcji drzwi na lata.

Kochasz naturę, prawda? Dbasz o segregację śmieci, szukasz kosmetyków ECO. Kieruj się zatem tymi samymi wartościami wybierając wyposażenie domu! Drzwi ekologiczne są… drewniane. Spokojnie – są przygotowywane z drewna odpowiednio hodowanego (jak zboże, tylko z dłuższym okresem zbiorów). Dlatego zalesienie Polski stale się zwiększa. To jedyne drzwi, które można oddać naturze bez większej szkody – nie osiągniesz tego w drzwiach stalowych czy z aluminium.

Drzwi wejściowe muszą być dobrze zwymiarowane, bo zasługujesz na produkt skrojony na miarę

Klienci najczęściej decydują na drzwi o standardowej szerokości 90’ gdzie światło przejścia w ościeżnicy wynosi 90 cm. Taki gabaryt umożliwia swobodne przenoszenie przedmiotów, m. in. mebli czy sprzętu elektronicznego większych rozmiarów.

Warto zauważyć, że szersze drzwi zewnętrzne to kwestia nie tylko wyższej ceny, ale także ich większego ciężaru. Wówczas okucia oraz zawiasy będą zużywały się szybciej.

W ofercie producentów, m. in. marki CAL prawdziwe drzwi, dostępne są też drzwi wykonywane na indywidualne zamówienie Klienta, które mogą być wyposażone w naświetla boczne lub/i górne. Aż do 3 metrów szerokości i tyleż wysokości (choć można znaleźć i połączenia tworzące 4m wysokości!). To znacznie więcej niż drzwi, to osobliwy ale piękny portal drzwiowy, który wzbudza zachwyt już przy wejściu do domu.

Pamiętaj!  Renomowani producenci są w stanie stworzyć bardzo solidne drzwi o rozmiarach dopasowanych do niemal dowolnego otworu w murze. Robią to dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii tworzenia produktu, a wyzwanie w postaci zabudowy niemal 9 metrów kwadratowych nie stanowi dla nich większego wyzwania.

Drzwi zewnętrzne powinny być piękne, bo zasługujesz na wyjątkowe portale

Funkcjonalność drzwi to podstawa, ale design również ma znaczenie. W końcu chcesz mieszkać w wymarzonym i pięknym domu. Kolor drzwi powinien pasować do elewacji, okien i bramy garażowej (co nie znaczy, że nie może z nimi kontrastować!). Wewnątrz możesz zastosować inną barwę, która będzie dopasowana do przedsionka i drzwi wewnętrznych.

Ciemne barwy łatwo poddają się promieniom słonecznym i tracą oryginalny kolor, dlatego lepiej zastosować je od strony zacienionej lub z odpowiednim zadaszeniem. Na elewacjach od strony południowo-zachodniej lepiej wybrać drzwi o barwie jasnej.

Warto też uważnie dobierać elementy ozdobne, takie jak witraże czy naświetla, które pozwalają na doświetlenie korytarza. Jeśli liczy się dla Ciebie przyjazny mikroklimat wewnątrz domu, a jednocześnie nowoczesny dizajn pierwszego sortu – wybierz hybrydowe drzwi aludrewniane, tj. drewniane wewnątrz i od środka, a na zewnątrz w okładzinie aluminiowej. To podwójny komfort, lepsze zabezpieczenie i wyższa odporność.

Drzwi wejściowe powinny być wyposażone wg Twojego życzenia, bo zasługujesz na produkt spersonalizowany

Kolor, okucia, szklenie i wyposażenie dodatkowe – to tylko wybrane elementy szerokiej personalizacji, jaką możesz zastosować w swoich drzwiach. Wspólnie z doradcą zdecydujesz, czy potrzebujesz drzwi z aluminium i drewna, czy może ze spiekiem kwarcowym lub łupkiem kwarcytowym albo stalą kortenowską. Nadal nie wiesz co to jest? Punkty sprzedaży dysponują odpowiednimi wzornikami. Wystarczy, że wejdziesz na stronę producenta, aby sprawdzić, gdzie w Twojej lokalizacji znajdzie się jeden z nich. Zerknij!

Firma CAL oferuje rozwiązania wysoce wyspecjalizowane i odmienne od tradycyjnych. Ma w swojej ofercie drzwi przystosowane do budownictwa inteligentnego, wyposażone np. w czytnik linii papilarnych czy wkładkę współpracującą z Twoim smartfonem. To gwarancja, że dom będzie współpracował z Tobą już od progu.

Naszym zdaniem drzwi zewnętrzne powinny być drewniane, bo zasługujesz na naturalne wnętrze

Wybierając drzwi wejściowe decydujesz, jakie one mają być. Do wyboru masz drzwi drewniane, aluminiowe, z PVC, a także drzwi metalowe i z włókna szklanego.

Kompromisem między jakością i funkcjonalnością są drzwi hybrydowe: prawdziwe drewniane w nowoczesnych okładzinach jak aluminium czy kamień, łączące najlepsze cechy drewna i uzupełniającego materiału. Najczęściej wybierane w ofercie CAL są drzwi drewniane – klasyczne i nowoczesne, które da się dopasować do niemal każdego typu elewacji. Drzwi wejściowe z drewna wyglądają przytulniej, tworząc bardziej domową atmosferę niż np. drzwi z metalu czy PVC, wybierane raczej do wyposażenia obiektów przemysłowych. Są też przyjemniejsze w dotyku.

Drzwi wejściowe – naturalne, zdrowe, bezpieczne, tworzą właśnie taki dom. Warto zainwestować w dobre wejście! W końcu będziesz go używać wielokrotnie każdego dnia.


Udostępnij