Estera Hess: Książki o podróżach dla mamy i dziecka

Uwielbiam podróżować czytając, to bardzo inspirujące. Wystarczy wybrać tylko odpowiednią książkę, co akurat może okazać się najtrudniejszym zadaniem przy nawale pozycji podróżniczych jakimi zastawione są teraz półki księgarni, i z kolejnymi kartami naszej lektury zatapiać się w opowieści o odległych lądach, głębi oceanu czy dzikim gąszczu leśnym.

Czytanie bez dwóch zdań pobudza wyobraźnię, a ona maluje obraz kraju, opisywanego miejsca, tworzy niezwykły pejzaż tajemniczych zakątków świata.

Ale podróżując można też czytać, co czynię ciesząc się zawsze przed każdym wyjazdem zarówno na samą wyprawę jak i na przygotowane wcześniej zgromadzone lektury. Nie odkryję Ameryki pisząc, że najlepiej dobrać sobie książki do tematyki związanej z odwiedzanym krajem, czyli o Afryce czytać będąc w Afryce a o faraonach w Egipcie. Wakacje, wyjazd, podróż, lot samolotem, podróż pociągiem: miejsca i okoliczności wręcz idealne by zagłębić się w lekturze i tym samym podróżować podwójnie na jawie i w wyobraźni.

Jako że Dzień Mamy tuż tuż, a za nim podąża Dzień Dziecka chciałabym zaproponować Wam kilka sprawdzonych lektur, które łączą tematykę podróży będąc jednocześnie wprawnie napisaną książką dla najmłodszych i tych trochę starszych dzieciaków.

Zaczynamy od maluchów i nieważne czy to chłopiec czy dziewczynka, być może znacie już zabawnego słonika Pomelo. Ta lektura to gwarancja, że Wasza pociecha polubi tytułowego bohatera, bo któż nie lubi słonia, i któż go nie zna. Większość książeczek obsadza tego egzotycznego kolosa w roli głównej postaci; długa trąba, kły i wielkie uszy oraz gabaryty ciała wyróżniają go z tłumu innych egzotycznych ssaków. By podtrzymać wątek podróży polecam oczywiście książeczkę „Pomelo podróżuje”. Sięgnijcie po nią bo warto.

Dla dzieci odrobinę starszych i niekoniecznie tylko dziewczynek polecam serię „Basia”, choć to szczególna podpowiedź dla Rodziców wszystkich małych Baś (Basia ma dwóh braci: Janka i Franka), będą one zachwycone identyfikując się z główną bohaterką, swoją imienniczką a do tego pięciolatką, dziewczynką bardzo żwawą, energiczną, pomysłową i swojską. Spośród kilkunastu już opowieści zawsze z Basią w roli głównej wybrałam „Basię i kolegę z Haiti”, by nie tylko poznać kolejną historię z życia Basi, ale także skłonić Was do rozmowy o innym kolorze skóry, innych rasach, napomknąć o odległych i egzotycznych zakątkach świata a ponadto zaznajomić Wasze pociechy z pojęciem tolerancji. Podróżując nauczycie się jej w praktyce, ale ta lektura to idealny początek dla długiej podróży.

Kolej na absolutny hit, który możecie kupować w ciemno, spodoba się nie tylko Waszym Dzieciakom ale i Wy będziecie mieli mnóstwo frajdy czytając tę książkę. A jeśli jesteście z Poznania lub okolic, a może wybieracie się do Poznania możecie historię Kazika Nowaka bo o Nim mowa, połączyć z wizytą na dworcu głównym, gdzie na ścianie umieszczono pamiątkowa tablicę dedykowaną jego niesamowitej podróży rowerem przez Afrykę.

„Afryka Kazika” to lektura, którą polecam wszystkim dzieciakom, idealna książka dla początkujących małych czytelników, ciekawe ilustracje, duża czcionka i przede wszystkim bardzo oryginalne autentyczne przygody Kazika zaadoptowane przez Łukasza Wierzbickiego na potrzeby języka dla dzieci. Wielkie brawa za pomysł, książkę i przede wszystkim gratulacje za wszystkie przekazane dzieciakom inspiracje. Sprawdziłam to już wielokrotnie podczas spotkań z przedszkolakami i uczniami, że taka książka musi zarażać pasją podróżowania.

Kiedy już poczytacie o odległych krajach koniecznie zapoznajcie się z atlasem i mapami, by jednak nie było nudno i sztampowo koniecznie sięgnijcie po „Mapy świata”. Wielki, kolorowy pięknie ilustrowany atlas zachwyci znowu całą Rodzinę. Ta przysłowiowa podróż po mapie będzie wielką przygodą nie tylko dla małych, lecz także dla dużych. Daję głowę, że dowiecie się o wielu ciekawostkach podróżniczych, spodobają się Wam bardzo udane rysunki, na końcu utrwalicie sobie flagi państw świata.

„Mapy świata” to idealny pomysł na piękny prezent, to także inspiracja dla wielu zgadywanek, quizów czy rebusów. Must have w każdej biblioteczce małego podróżnika.

Po takiej lekturze geografia będzie tylko przyjemnością.

Byście także Wy Mamy miały swoje święto i swój prezent – wybrałam dla Was książkę opisującą macierzyństwo w różnych krajach świata. Nasze święto obchodzi się na całym świecie, wprawdzie w różnych terminach ale znane jest zarówno w Afryce jak i w USA. Dlatego poznajcie tajniki macierzyństwa i zabobonów związanych z byciem mamą na każdym kontynencie. To fenomenalny temat na książkę, „Mama dookoła świata” to 11 opowieści z różnych stron świata; o byciu mamą, o dzieciach, o urlopie macierzyńskim, o przesądach związanych z narodzinami naszych dzieci. Przekonacie się wtedy, że rodzima czerwona kokardka czy tasiemka to naprawdę nic w porównaniu z innymi wierzeniami.

Jeśli macie ochotę poznać inne tytuły proponowanych przeze mnie lektur podróżniczych zapraszam na bloga: oddychajswiatem.pl

Autor: Estera Hess – Z wykształcenia lingwista i tłumacz przysięgły języka angielskiego i niemieckiego, jednak jej największą pasją są podróże. Od 10 lat prowadzi własne butikowe Biuro Podróży ESTA, samodzielnie przeciera szlaki, wybiera kontrahentów, pilotuje także kilka egzotycznych tras w ciągu roku. Stara się stworzyć swoim klientom wyjątkową podróż życia. Czytaj więcej >>
Artykuły autora >>


Udostępnij