Dlaczego zdrowie stało się dobrem luksusowym?
Zasady odżywiania są furtką do dobrego samopoczucia, to zmiana perspektywy patrzenia na wiele spraw. Każdy z nas jest inny, ma inną podstawową przemianę materii, inne zapotrzebowanie energetyczne, inne skłonności genetyczne. Nie warto marnować czasu na studiowanie tego, co już wiedzą eksperci od żywienia.
Świadome nawyki to nasz wybór czy konieczność?
Jak wskazują badania, przeciążenie pracowników, staje się tematem ważnym dla świadomych firm i biznesów, gdzie stawia się na jakość i efektywność. Nowe podejście do zarządzania, nie tylko kapitałem ludzkim, a właśnie energią człowieka wydaje się być interesującym kierunkiem. Umiejętnie dobrane techniki relaksacyjne, obowiązkowe przerwy w pracy, zwłaszcza siedzącej, mogą stawać się dobrymi praktykami a także nawykami w codziennych czynnościach. Benefity płynące z wdrażania zdrowego stylu życia, stają się fundamentem dla efektywności w pracy, jak i własnej kreatywności biznesowej. Brzmi znajomo, ale…
Jak podaje HR Review w raporcie BPCC2020, opracowanym przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową, tylko 7% polskich firm stawia w swojej w strategii działania na wellbeing, czyli dobrostan pracowników. Około 50% inwestuje w aktywność fizyczną, a tylko ok. 16% w sposób radzenia sobie ze stresem. To jest niewspółmierne do rzeczywistych potrzeb. W artykule ICAN INSTITUTE z marca 2020 roku możemy przeczytać: „Obecnie większy nacisk kładzie się na organizację pracy, kulturę miejsca pracy, styl życia i społeczność, zwracając uwagę na konieczność holistycznego podejścia do zdrowia pracowników”. Konkluzja nasuwa się sama.
Zdrowie stało się najwyżej cenionym dobrem luksusowym.
Jak o nie zadbać na wszystkich poziomach w czasie pełnym niepewności, kiedy dostęp do służby zdrowia jest coraz bardziej utrudniony? Fundamentem staje się właściwy styl życia, nasze codzienne działania, nie ma już innej drogi, nawet jeśli się z tym dziś nie zgadzasz.
Wprowadzając krok po kroku, dobre nawyki do naszego życia, sprawiamy, że los leży w naszych rękach. Najważniejsze obszary, którymi warto się zająć to:
- Regulacja rytmu dobowego: godziny snu, pracy, posiłków, relaksu i ćwiczeń.
- Zdrowe odżywianie.
- Regularne ćwiczenia fizyczne, w tym na świeżym powietrzu.
- Regeneracja organizmu.
- Dobre relacje zawodowe i prywatne.
- Praktyka behawioralno-poznawcza (umiejętność radzenia sobie ze stresem).
- Wizualizacja pozytywnej energii i radość życia.
Na każdy z powyższych punktów napisano wiele poradników i e-booków, a także nagrano niejedno video, jednak wprowadzenie tych nawyków w życie to kolejne działanie, na które należy znów znaleźć czas. Świadomość konieczności zadbania o siebie to już jednak nie jest kwestia wyboru, lecz nasza osobista odpowiedzialność.
„Osoba, która twierdzi, że coś jest niemożliwe nie powinna przeszkadzać osobie, które właśnie to robi.” Przysłowie chińskie
Postanowienie tego, co możliwe, a więc wdrażanie dobrych nawyków w kontekście zdrowia, to pierwsza i najważniejsza decyzja. W Polsce co dziesiąty człowiek przyznaje, że nie jest w dobrej kondycji zdrowia, a 1/3 populacji ma minimum 2 przewlekłe choroby. Zdajemy się na reklamy suplementów i sugestie profilaktyczne w wybiórczym podejściu do profilaktyki zdrowia, czy też próby samodzielnego leczenia. Takie rozwiązanie zatacza często błędne koło, ponieważ problem zazwyczaj nie znika i pojawia się rozczarowanie oraz brak wiary w naturalne sposoby dbania o kondycję psycho-fizyczną. Wdrożenie komplementarne jest jak strategia marketingowa w firmie. Plan, działanie, sprawdzenie rezultatu, korekta i dalsze działanie. Korzystanie z usług profesjonalnych instytucji czy ekspertów jest kluczowe.
Nie ma czasu, włącz działania.
Zasady odżywiania są furtką do dobrego samopoczucia, to zmiana perspektywy patrzenia na wiele spraw. Każdy z nas jest inny, ma inną podstawową przemianę materii, inne zapotrzebowanie energetyczne, inne skłonności genetyczne. Nie warto marnować czasu na studiowanie tego, co już wiedzą eksperci od żywienia. Można skorzystać z indywidualnej porady pod potrzeby własne oraz i domu. Dla pracowników firm warto wprowadzić warsztaty żywieniowe lub szkolenia on-line, rest-roomy, lub inne rozwiązania. Dobre samopoczucie wpływa na efektywność, brak lub mniejszą ilość zwolnień lekarskich, wyższą percepcję. Wprowadzenie dalszych kroków zwiększa zapał do pracy, wzmacnia odporność na stres czy też rozwija kreatywność. Zwiększa się również potrzeba przynależności do organizacji, która już w strategii dba o dobrostan i samopoczucie człowieka. Jak badania podają, pracownik chętniej wybierze profit w takiej postaci, korzystając z niego w godzinach pracy, niż podwyżkę o podobnej wartości. Stan zadowolenia może utrzymywać się na podobnym poziomie przez długi okres, w przeciwieństwie do awansu czy podwyżki.
Namacalnym dowodem na przełożenie dobrych nawyków zdrowego stylu życia na samopoczucie, było badanie dr Dean’a Ornisha (absolwent Harvard Medical School). Jednocześnie spowodował, iż jego koszty leczenia dietą zostały pokryte przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W badaniu „Lifestyle Heart Trial” udowodnił na dwudziestu ośmiu osobach chorych na serce, iż wyłącznie poprzez zmianę stylu życia całkowicie wyzdrowieli. Badanie trwało rok i zawierało oprócz zmiany diety, także zalecenia co do praktyki relaksacji, takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, minimum jedną godzinę dziennie oraz ćwiczenia fizyczne. Pełen przebieg badania dostępny jest w powyższej publikacji lub w książce T. Colin Campbell i Thomas M. Campbell II – „Nowoczesne zasady odżywiania”.
Korzyści płynące ze zdrowego stylu życia są ogromne, długofalowe. W szczególności prowadzą do:
- równowagi wewnętrznej,
- witalności,
- zwiększenia energii życiowej,
- regulacji wagi,
- regulacji układów: krążenia, pokarmowego, hormonalnego, oddechowego,
- zachowania zdrowych kości, wzroku, narządów,
- poprawy snu,
- zwiększenia wydajności fizycznej,
- zmniejszenia poziomu kortyzolu,
- zwiększenia świadomości możliwości radzenia sobie w przypadku kłopotów ze zdrowiem swoim lub bliskich,
- zwiększenia wiedzy o potrzebach organizmu,
- zwiększenia odpowiedzialności,
- pojawienia się potrzeb transformacji energetycznych poprzez rozwój duchowy,
- realizacji celów w zamierzonym czasie i wiele innych.
Liczne badania kliniczne i doświadczenia praktyków, nie tylko wydłużą powyższą listę, ale także wskazują na konieczność wdrożenia profilaktycznych działań, bez zbędnej zwłoki. To czas świadomego wyboru. Cytując profesora dietetyki dr n. med. John A. Schaffenberga, byłego szefa Katedry Żywienia Człowieka Uniwesrytetu Loma Linda w Kalifornii, „choroby trudno się leczy, a łatwo im się zapobiega”, zachęcam do dbania o dobro luksusowe jakim jest zdrowie w każdym możliwym wymiarze.
Autor: Weronika Ławniczak – Terapeutka, trener zdrowego stylu życia, właścicielka Instytutu Zdrowia i Urody Holispace w Warszawie
Inne artykuły autorki: