Bułgaria według Marty Gajęckiej czyli znacznie więcej niż Słoneczny Brzeg

Książka „Njama problem! Bułgarska przygoda” to przede wszystkim opowieść o Bułgarii. O podróżach po jej krańcach, o bułgarskiej mentalności i kulturze, o tradycjach i obyczajach. To relacja podróżnicza przeplatana realnymi sytuacjami z lokalnymi mieszkańcami, humorem i ciekawostkami.

Powstała jako pamiętnik, swoiste podsumowanie bałkańskich wypraw autorki. W opisanych przygodach poznać można bałkańskie zwyczaje i obrzędy, poczuć smak i zapach bułgarskiej kuchni, a także w łatwy sposób wyobrazić sobie zdobywanie szczytów czy odkrywanie tajemniczych jaskiń mieszczących się w środku pola. Marta Gajęcka opowiada między innymi o miejscach, których na próżno szukać w przewodnikach. Maszeruje dzikimi szlakami Rodopów i Starej Płaniny. Śpi w niemal opuszczonych schroniskach. Eksploruje niezbadane jary, wąwozy i wodospady.

Jej relacja daje również pogląd o samych Bułgarach. Podkreśla ich ujmującą życzliwość, gościnności a także chęć niesienia pomocy przez niemal każdego i w każdej sytuacji. Miłość autorki nie jest jednak zero jedynkowa. Jak każda ma swoje rysy. W swoich wspomnieniach oprócz pozytywnych odczuć, przytacza również te, z którymi się nie zgadza i które potrafią być irytujące. Są to między innymi bierność w odniesieniu do pozostawiania na pastwę losy pomników przyrody czy chęć ucieczki z kraju.

Ciekawostką jest wspomnienie Besarabskich Bułgarów – mniejszości narodowej, która zamieszkuje głównie tereny dzisiejszej południowo – zachodniej Ukrainy. 

Książka składa się z kilku głównych rozdziałów, z których każdy był pewnym etapem w życiu autorki. Pierwszy jest o początkach przyjaźni z Bułgarią. O inicjalnych, kilkudniowych pobytach w tym kraju podczas konferencji naukowych i letnich szkół.

W drugim znaleźć można opis pracy w Bułgarii. Ostrzeżenia przed pułapkami mogącymi czyhać na turystów w dużych nadmorskich kurortach. Wspomnienia atrakcji w ich okolicy oraz relację jakie jest bałkańskie Las Vegas, czyli Słoneczny Brzeg. 

Kolejny rozdział to prezentacja z wymiany stypendialnej w Wielkim Tyrnowie. Stamtąd odbywały się niezliczone podróże autostopem i wyprawa na Ukrainę połączona ze smakowaniem świńskich uszu. W Tyrnowie autorka uczyła małe bułgarskie dzieci wiersza Jana Brzechwy. W rozdziale znaleźć również można szereg informacji dotyczących lokalnych atrakcji i form spędzenia wolnego czasu w tym historycznym i malowniczym miejscu.

Ostatni z rozdziałów opisuje prywatne wyprawy do Bułgarii wraz ze znajomymi z Polski. Jest tam wiele wskazówek jak łatwo zorganizować podróż, gdzie warto się zatrzymać, ile co kosztuje i mnóstwo ciekawostek przydatnych podczas zwiedzania Bałkanów. W rozdziale zawarte zostały informacje o interesujących miejscach i zabawne opisy towarzyszące wieloosobowym wycieczkom. 

„Njama problem! Bułgarska przygoda” to idealna pozycja dla każdego komu jest bliska Bułgaria, chce ją lepiej poznać, ale nie tylko. To propozycja dla tych którzy kochają podróże za niewielkie pieniądze oraz mają ochotę przeżyć z Martą Gajęcką bałkańską przygodę. 

Książkę można kupić pod poniższymi linkami:

https://bonito.pl/k-119803726-njama-problem-bulgarska-przygoda

http://sublupa.pl/pl/p/Njama-problem-Bulgarska-przygoda/393

lub w formie e-booka, który można pobrać >>>TUTAJ<<<

O autorce: Marta Gajęcka – z wykształcenia i zamiłowania bułgarystyka. Studia magisterskie ukończyła w Poznaniu,  kontynuuje naukę jako doktorantka na uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pochodzi z Poznania, aktualnie mieszka w Radomiu. Maratonka, kolarka i triatlonistka. Pasjonatka podróżowania, bushcraftu i urban exploringu. Wielokrotne wyprawy na południe Europy, praca w sezonie nad Morzem Czarnym i przede wszystkim miłość do Bułgarii, która została zaszczepiona w czasie studiów, zaowocowały spisaniem wszelkich doświadczeń, wspomnień i przygód, mających miejsce na Bałkanach. 


Udostępnij