Z jakimi problemami mierzą się uczniowie szkół podstawowych?
Z jakimi trudnościami mierzą się uczniowie polskich szkół podstawowych? Czy i w jaki sposób te trudności są opiekowane w ich otoczeniu? Czy skala analizowanych trudności rośnie czy maleje? Jak można pomagać dzieciom w budowaniu ich samoakceptacji i wiary we własne możliwości?
Na zlecenie Akademii Przyszłości – programu, który od ponad 20 lat wspiera dzieci w radzeniu sobie z trudnościami i w budowaniu wiary we własne możliwości – przeprowadzono badanie zrealizowane wśród nauczycieli szkół podstawowych, którzy na co dzień pracują z najmłodszymi i mają okazję do ich obserwacji.
Z raportu wybrzmiewają niepokojące wnioski
Z “Raportu o trudnościach dzieci” przygotowanego przez Akademię Przyszłości wynika, że uczniowie i uczennice klas 1-6 szkół podstawowych nie radzą sobie z trudnościami (w opinii 92% badanych nauczycieli). A trudności wciąż przybywa. Trzech na czterech badanych nauczycieli zauważa, że w kwestii radzenia sobie z problemami przez dzieci jest coraz gorzej. Zdaniem 30% respondentów samoocena dzieci jest niska lub bardzo niska. Do tego dochodzą trudne relacje z rówieśnikami.
Ponad połowa nauczycieli, którzy wzięli udział w badaniu jest zdania, że poziom interakcji i wzajemnych kontaktów pomiędzy rówieśnikami jest zbyt mały. Jednocześnie aż 33% badanych nauczycieli uznało, że relacje między uczniami są złe lub bardzo złe, a 63% oceniło, że te relacje pogorszyły się w ostatnich latach. Niepokoi fakt, że większość badanych nauczycieli (aż 77%) zauważa przejawy negatywnej presji lub złośliwości między dziećmi. Najczęściej jest to wyśmiewanie – taką formę agresji obserwuje 89% uczestników badania oraz odrzucenie przez rówieśników – zauważa ją, aż 74% respondentów (68% badanych nauczycieli zauważa takie zachowania co najmniej raz w tygodniu).
Z jakimi innymi trudnościami mierzą się uczniowie szkół podstawowych, jakie wsparcie gwarantuje dzieciom ich najbliższe otoczenie oraz jak my dorośli możemy pomagać dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów i budowaniu wiary we własne możliwości?
Więcej informacji:
https://akademiaprzyszlosci.org.pl/raport-o-trudnosciach-dzieci/
fot. unsplash