Zatrudniasz niepełnosprawnych? Dołącz do programu “Pracodawca z sercem”.

Doceniamy fakt, że zarówno ONZ jak i WHO, wychodząc naprzeciw starzejącym się społeczeństwom, zarekomendowały rządzącym wprowadzenie wielu udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, choćby przez likwidację barier architektonicznych.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych możemy obchodzić nie tylko 3 grudnia.

Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w ten ogólnoświatowy trend i przygotowaliśmy kampanię społeczną „Pracodawca z sercem”. To unikatowy projekt, z którym staramy się dotrzeć do jak największej liczby firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością a te wyróżniające się odznaczyć certyfikatem świadczącym o przyjaznym traktowaniu przez nie osób z niepełnosprawnością. – mówi autorka projektu Joanna Olszewska.

Świadomość społeczna się zmienia i z roku na rok coraz większa liczba pracodawców decyduje się na zatrudnienie ludzi niepełnosprawnych. Ci pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że osoby z niepełnosprawnościami są równie wartościowymi pracownikami co osoby pełnosprawne, ich wykształcenie, ukończone kursy, staże, odbyte praktyki zawodowe i wiążące się z tym doświadczenie  zawodowe najdobitniej o tym świadczą. Brak ręki czy oka z pewnością jest pewną przeszkodą, ale tacy pracownicy nadrabiają ogromnym zaangażowaniem w życie firmy. Starają się ze wszystkich sił, nie tylko dogonić pracowników pełnosprawnych, ile nawet ich przegonić, chcą bowiem czuć się kimś ważnym, pełnowartościowym. Dlatego, między innymi, często reagują alergicznie na osoby chcące wyręczać ich w pracy. Nie potrzebują taryfy ulgowej. Potrzebują tylko szansy na wykazanie się.

Obecna sytuacja na rynku pracy zdaje się sprzyjać pracodawcom, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością. Mogą oni w korzystać z szeregu udogodnień, praw i przywilejów, np. z dofinansowania do stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, dofinansowania do wynagrodzeń tychże osób, redukcji wpłat na PFRON a nawet mogą zatrudnić dla pracowników z niepełnosprawnością osobę wspomagającą, za którą też otrzymają zapłatę. 

To nie koniec korzyści, przecież nie zawsze i nie tylko chodzi o pieniądze! Jest wiele innych dodatkowych bonusów płynących z zatrudniania osób z niepełnosprawnością! 

Joanna Olszewska z medalem konkursu “Pracodawca z sercem”

W programie „Pracodawca z sercem” firma jest oceniana przez pryzmat firmy nowoczesnej, realizującej w praktyce najwyższe standardy zarządzania. Pracownicy stają się jedną wielką rodziną, dbającą o siebie nawzajem. Wzrasta lojalność nie tylko wobec siebie, ale wobec pracodawcy. Dobro firmy stawiane jest przez wszystkich pracowników na pierwszym miejscu. Czują się za nią współodpowiedzialni. Sami szukają nowych kontrahentów i chętnie promują swoją firmę na zewnątrz. Pracodawca zaś ma szansę pozyskania klientów z różnych grup społecznych i polepszenie wizerunku firmy jako miejsca traktującego każdego współpracownika (a więc i klienta) podmiotowo. Dzięki takiej postawie wzrasta konkurencyjność firmy i poprawiają się stosunki nie tylko z lokalnymi samorządami, ale coraz głośniej jest o firmie jako nowoczesnym zakładzie na szczeblu ogólnopolskim i dzięki temu można łatwiej zdobyć zlecenia od podmiotów państwowych. 

Medal „Pracodawca z sercem” otrzymało już przeszło pięćdziesiąt wspaniałych firm, między innymi Orlen, Auchan, Huawei, Randstad, BetaMed, Bosch Service, AZA Group. Można by wymieniać bez końca. Honorowane są firmy, które na pracownika patrzą podmiotowo i dla których każdy człowiek jest ważny. Także ten na wózku inwalidzkim, czy w ciemnych okularach.

Dzięki zaangażowaniu takich pracodawców życie zawodowe osób z niepełnosprawnościami może w ogóle istnieć. Wiedząc o tym, że osób z niepełnosprawnościami przybywa, ten trend nie ulegnie zahamowaniu a wręcz wzrośnie.

Więcej o projekcie „Pracodawca z sercem” >>>TUTAJ<<<


Udostępnij