Stereotyp postrzegania pracowników z niepełnosprawnością
Pomimo zmieniającego się trendu dotyczącego zatrudniania osób z niepełnosprawnością nadal problemem jest postrzeganie OzN przez potencjalnych pracodawców. Jakie czynniki na to wpływają? Jak można obalić mity, które temu towarzyszą? W tym materiale znajdziecie wszystkie odpowiedzi na te pytania.
Niewiedza wśród społeczeństwa
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na postrzeganie pracowników z niepełnosprawnością jest niewiedza, której w naszym kraju brakuje. Najczęściej, gdy mówimy, że ktoś jest osobą z niepełnosprawnością, to pierwszym wyobrażeniem, jest osoba na wózku inwalidzkim. Brak wiedzy w naszym społeczeństwie na temat niepełnosprawności jest ogromny, począwszy od podstawowych zagadnień, czyli definicji niepełnosprawności, jej rodzajów oraz stopni. Mało kto wie, że niepełnosprawność to również depresja, epilepsja, choroby wewnętrzne czy cukrzyca.
Bardzo ważnym aspektem jest edukowanie społeczeństwa na temat niepełnosprawności. Niepełnosprawność nie jest niczym strasznym ani w życiu prywatnym ani w zawodowym. Potrzeba tylko zaznajomienia się z tematem, aby go zrozumieć i zaakceptować. W pracy osoba z niepełnosprawnością nie jest gorsza od zdrowego pracownika. OzN są doskonałymi fachowcami w swoich dziedzinach. Wystarczy tylko odpowiednio dostosować stanowisko pracy do potrzeb takiego pracownika, aby odkryć jego potencjał. – mówi Agnieszka Grochala Manager ds. rekrutacji w BPO Network.
Dofinansowania PFRON nadal dominantą w zatrudnianiu przez pracodawców pracowników z niepełnosprawnością
W naszym kraju dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to wciąż pierwszorzędny powód do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Czynniki finansowe pozwalają pracodawcom, którzy zatrudniają w swoich firmach pracowników z niepełnosprawnościami zmniejszyć mandat do PFRON. To normalna rzecz. Pracodawcy otrzymują dofinansowania, a osoby z niepełnosprawnościami mają dostosowane do swoich potrzeb stanowisko pracy.
Biznes jest taką dziedziną, gdzie zarobek odgrywa kluczową rolę. Każdy z nas pracuje, aby zarabiać pieniądze. Pracodawcy akceptują nasze trudności, dostosowują miejsca pracy dla naszych potrzeb, a w zamian za to dostają dofinansowania. Uważam, że to nie jest złe, ponieważ na tym polega biznes i rodzi się obopólna korzyść – dodaje Agnieszka Grochala, Manager ds. rekrutacji BPO Network
Edukacja jest kluczem
Wspomniana wcześniej edukacja odgrywa istotną rolę w burzeniu stereotypów. Istnieje wiele fundacji czy organizacji pozarządowych, które propagują edukację na ten temat. BPO Network również bierze czynny udział w edukacji na temat niepełnosprawności. Organizuje Webinary, na których uczy się rozumieć oraz akceptować niepełnosprawność.
W naszych spotkaniach uczestniczą przede wszystkim pracodawcy z całego kraju. Naszym głównym celem jest edukować ich pod względem pracy z osobami z niepełnosprawnością. Dzięki temu pracodawcy bardziej rozumieją specyfikę pracy z OzN. Dla nas jest to kluczowe, ponieważ chcemy, aby świat biznesu rozwijał się i był równy dla wszystkich. – podkreśla Agnieszka Grochala.
Podsumowując, aby łamać stereotypy, należy przede wszystkim edukować, aby zrozumieć oraz zaakceptować dany problem. Pracownicy z niepełnosprawnością są doskonałymi specjalistami i w niczym nie odbiegają od zdrowych pracowników, wystarczy tylko odpowiednio dostosować miejsce pracy do ich potrzeb. Świat biznesu powinien być otwarty dla wszystkich, ale żeby tego dokonać, należy chcieć to zrozumieć.
Źródło: Materiały prasowe