Poświęcam dużo uwagi drugiemu człowiekowi – wywiad z Katarzyną Kobier

Bardzo istotnym obszarem w moim życiu są ludzie, dzięki zaangażowaniu w działalność społeczną, mogę stale, od ponad 6 lat, rozwijać swoje umiejętności miękkie i inteligencję emocjonalną, która jest ważna w kontaktach zawodowych – mówi Katarzyna Kobier – Dyrektor Zarządzająca międzynarodowego biura tłumaczeń Inter-translate – w rozmowie z Emilią Bartosiewicz – Brożyną – redaktor naczelną LadyBusiness.pl

Emilia Bartosiewicz – Brożyna: Skąd to zainteresowanie językami? To Twoja pasja? (ile znasz języków?)

Katarzyna Kobier: Moje zainteresowanie językami obcymi wzięło się z zamiłowania do podróży. Szczególnie bliskie mi są Włochy, bardzo lubię włoski styl życia, kulturę, jedzenie i właśnie język. To właśnie w trakcie jednej z podróży na południe Włoch podjęłam decyzję o nauce języka włoskiego, ponieważ jak się okazało, ciężko porozumieć się tam w języku angielskim, który znam najlepiej. Poza tym znam jeszcze w stopniu podstawowym rosyjski, niemiecki oraz klasyczną łacinę. Z perspektywy czasu wiem, że znajomość podstaw tych języków są bardzo pomocne w prowadzeniu biura tłumaczeń.

EBB: Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w prowadzeniu firmy?

KK: Największym wyzwaniem jest dla mnie odpowiedzialność i samodzielne decydowanie o wszystkim co jest związane z prowadzeniem firmy. Nie każda decyzja jest trafna nie ma ludzi idealnych jednak człowiek musi nauczyć się wszystkiego na własnych błędach (uśmiech), ale za to te dobre dają wiele radości i satysfakcji, a opinia zadowolonego klienta dodaje skrzydeł do dalszych działań.

EBB: Twoja mama również prowadzi biznes. Była Twoją inspiracją do założenia własnego biznesu?

KK: Moja mama od zawsze była dla mnie inspiracją i przewodnikiem, między innymi, to właśnie ona namówiła mnie na założenie własnej działalności. Od 33 lat prowadzi pracownię sukien ślubnych, a w chwili obecnej czyni kolejny krok w rozwoju – unowocześnia i powiększa swoją pracownię. To właśnie w jej pracowni po raz pierwszy mogłam zobaczyć jak urzeczywistniają się marzenia, wielokrotnie widziałam uśmiech zadowolenia, który malował się na twarzach zachwyconych klientek. To tam zarobiłam swoje pierwsze pieniądze pomagając mamie, jednocześnie ucząc się nawiązywania relacji z klientkami.

Przedsiębiorczość i pracowitość wyniosłam z domu rodzinnego, można powiedzieć, iż wpisane są w moje DNA.

EBB: Współpracujesz aktualnie z ponad setką tłumaczy. W większości to praca zdalna, w oparciu o terminy, zadania. Z czym się najczęściej zmierzasz? Masz jakieś sprawdzone sposoby na współpracę online?

KK: Dzięki tej liczbie tłumaczy mam możliwość obsługi dużych projektów tłumaczeniowych do 1000 stron miesięcznie oraz szerokiego wyboru języków w ponad 30 kombinacjach. Najczęściej właśnie zmagam się z terminami, których wymagają klienci i jednoczesną dostępnością tłumaczy. W tym miejscu najwięcej zależy ode mnie, gdyż staram się zapewnić najwyższą jakość tłumaczeń mając na uwadze realizację powierzonych zadań we wskazanych terminach. Najważniejsze jest dla mnie zaufanie klientów i to aby ich nie zawieść.

Moim sposobem na dobrą współpracę on-line jest właściwe poznanie ludzi, z którymi współpracuję, jak również ich systemu pracy, tego co „lubią”. Jedni tłumacze są bardziej aktywni rano z kolei drudzy popołudniu i wieczorami. Każdy woli inną formę kontaktu (telefoniczną, mailową, messanger itp.) Rozpoznanie tych zawiłości, ich specjalizacji czy czasu wykonywania tłumaczeń jest, moim zdaniem, kluczem do owocnej współpracy.

EBB: Jakimi wartościami kierujesz się w swojej pracy?

KK: Wiem, że w dzisiejszych czasach najważniejszy jest dla każdego czas. Dlatego
z sukcesem wdrożyłam metodę open-contact, dzięki której możemy wykonać tłumaczenia ekspresowo i solidnie. Dla naszych klientów, jesteśmy dostępni przez cały tydzień wraz
z weekandami, po 12 godzin dziennie. W relacjach kieruję się zaufaniem, życzliwością oraz uśmiechem.

Poświęcam dużo uwagi drugiemu człowiekowi, a dzięki zaangażowaniu
w działalność społeczną, mogę stale, od ponad 6 lat, rozwijać swoje umiejętności miękkie
i inteligencję emocjonalną, która jest ważna w kontaktach zawodowych.

EBB: Bierzesz aktywny udział w różnych warsztatach i konferencjach. Rozwój ma dla Ciebie znaczenie?

KK: Rozwój jest dla mnie bardzo ważny ponieważ dzięki niemu mogę stawać się bardziej świadomym i skutecznym przedsiębiorą. Bardzo często, jak tylko mam okazję, biorę czynny udział w różnych warsztatach i konferencjach. Również przynależność do Lady Business Club daje mi możliwości rozwoju, nie tylko poprzez tematyczne brainstormy z ekspertem, ale także poznanie innych przedsiębiorczych kobiet, które zmagają się z podobnymi problemami prowadząc swój biznes, choć odmienny do mojego. Nowa wiedza, wymiana poglądów, nowe spojrzenie to ogromna wartość w jeszcze lepszym zarządzaniu biznesem.

EBB: Wiem, że bardzo dużo pracujesz przed komputerem. Gdzie szukasz równowagi, odpoczynku od takiego rodzaju pracy?

KK: Najwięcej odpoczynku dają mi oczywiście podróże, a na co dzień to głównie sport – dwa razy w tygodniu chodzę na fitness, gdyż tam mogę wyładować wszystkie emocje. Bardzo istotnym obszarem w moim życiu są ludzie, jak wcześniej wspominałam, dlatego pielęgnuję relacje, spotykam się ze znajomymi i dbam o swoich przyjaciół. Wszystkie te działania, jak również oddanie się dobrej lekturze, pozwalają mi zachować równowagę fizyczną
i psychiczną.

EBB: Jakieś rady dla osób, które pracują online? 

KK: Moją najlepsza rada jest to nauka cierpliwości. Trzeba narzucić sobie określony plan działania i krok po kroku go realizować czyli ważna jest samodyscyplina. Czasami praca online staje się przytłaczająca, dlatego warto zmienić otoczenie, korzystać z pracy na zewnątrz, jeśli sprzyja ku temu aura za oknem. Czasami najprościej jest popracować w ulubionej kawiarni – to pomaga złapać oddech i dystans do swojej pracy, uczynić ją lżejszą i przyjemniejszą. 

EBB: Jakie masz plany i marzenia jeśli chodzi o Twoją firmę?

KK: Jeśli chodzi o mojej plany związane z firmą – te najbliższe to ciągły rozwój oraz pozyskanie kolejnych nowych klientów. Z tych dalszych planów związanych z rozwojem wiąże się zatrudnienie project managera, dzięki któremu ulepszę zarządzanie procesami w firmie.

EBB: Z czego jesteś dumna?

KK: Najbardziej jestem dumna z tego, że potrafię połączyć prowadzenie firmy z moimi pasjami oraz działalnością charytatywną, a przy tym wszystkim znajduję czas dla bliskich mi ludzi.
Od 2013 roku, aktywnie angażuję się w życie Fundacji Wolne Miejsce w Metropolii Śląskiej. Jako jedna z wielu Wolontariuszy, przygotowujemy cyklicznie Wigilię oraz Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych. Są to jedne z największych wydarzeń w Polsce, dlatego przygotowanie i koordynacja różnych zadań to wiele tygodni w roku.

Katarzyna Kobier – Dyrektor Zarządzająca międzynarodowego biura tłumaczeń Inter-translate dostarczającego specjalistycznych tłumaczeń dla firm na ponad 30 języków. Twórca i propagator metody open-contact – życzliwego i otwartego podejścia do klienta. Zaangażowana społecznie w fundację Wolne miejsce organizującą największą w Polsce Wigilię oraz Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych. Pasjonatka tańca, podróży oraz kultury włoskiej.

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka Lady Business Club, właścicielka firmy Imagine Yourself Sp z o.o., ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards


Udostępnij