Odmieniamy życie ludzi i sprawiamy, że zapominają o samotności – rozmowa z Katarzyną Kobier.
W czasie Wigilii dla Samotnych, organizowanej przez Fundację Wolne Miejsce przychodzi chwila refleksji jak wiele osób potrzebuje pomocy, walcząc z biedą i samotnością. Możemy mieć wszystko w życiu, ale nie chcemy być samotni - mówi Katarzyna Kobier - wolontariuszka Fundacji Wolne Miejsce.
Emilia Bartosiewicz Brożyna: Kasiu znamy się już od 6 lat, a od 9 lat działasz aktywnie jako wolontariuszka w Fundacji Wolne Miejsce. Dlaczego akurat ta Fundacja skradła Twoje serce?
Katarzyna Kobier: Moja przygoda z Fundacją zaczęła się przez przypadek. Jadąc tramwajem zobaczyłam plakat z informacją o poszukiwaniu wolontariuszy na Wigilię. Postanowiłam pójść na spotkanie – ponieważ pomaganie zawsze było bliskie mojemu sercu. Na spotkaniu wysłuchałam historii Mikołaja Rykowskiego oraz poznałam innych wolontariuszy, których zaangażowanie i ogromne serca mnie ujęły i postanowiłam się przyłączyć. To była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.
EBB: Jedno, przypadkowe spotkanie może zmienić wszystko?
KK: Tak! Od tego czasu uczestniczę we wszystkich Wigiliach i Śniadaniach Wielkanocnych dla Samotnych, które organizuje Fundacja w województwie śląskim. W Fundacji przeszłam różne funkcje, od wolontariusza po koordynatora. Zawsze, bez względu na to czym zajmuję się w Fundacji, wkładam w to całe serce. Przez te wszystkie lata poznałam wiele ludzkich historii ludzi, którzy przychodzą na nasze świąteczne spotkania. Dzięki nam, mogą chodź na chwilę, zapomnieć o swoich troskach, kłopotach, a przede wszystkim o samotności, która najbardziej odczuwalna jest w właśnie w Święta.
EBB: Czym dokładnie zajmuje się Fundacja Wolne Miejsce?
KK: Fundacja Wolne Miejsce powstała w sposób szczególny. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu w mieszkaniu prezesa Mikołaja Rykowskiego, kiedy pierwszy raz w wigilijny wieczór zaprosił samotnego sąsiada z bloku, by zasiadł na wolnym miejscu przy stole. W kolejnych latach powiększał świąteczne stoły, najpierw we własnym domu, a potem wraz z wolontariuszami w halach wielu polskich miast.
Boże Narodzenie to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny i samotny, a my – jak co roku – chcemy to zmienić. Ugościmy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację wieczerzy wigilijnej w gronie najbliższych osób.
Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2022 odbędzie się w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W tym roku planujemy przyjąć tysiące samotnych i potrzebujących osób. Wigilie odbędą się również w innych miastach Polski takich jak: Warszawa, Kołobrzeg, Olsztyn, Gostyń, Ostrów Wielkopolski.
EBB: Jakie osoby najczęściej korzystają z pomocy Fundacji?
KK: Z pomocy Fundacji najczęściej korzystają osoby ubogie w trudnej sytuacji materialnej oraz bezdomni. Często są to też osoby samotne. Starsze osoby, które nie mają rodziny lub ich dzieci wyjechały zagranicę i niestety nie przyjeżdżają do Polski na Święta.
EBB: Co czujesz, kiedy widzisz radość wszystkich osób uczestniczących w tym Wigilijnym spotkaniu?
KK: Niesamowitą dumę i radość, że mogłam im pomóc. Przynajmniej na kilka godzin w Święta mogę odmienić życie ludzi i sprawić, że, chodź na chwilę, zapominają o swoich problemach. Czuje się wtedy potrzebna. Przychodzi także chwila refleksji jak wiele osób potrzebuje pomocy, walcząc z biedą i samotnością. Możemy mieć wszystko w życiu, ale nie chcemy być samotni.
EBB: Jak można się zaangażować?
KK: Zaangażować w działania Fundacji można na wiele sposobów. Jako wolontariusz – można nam pomagać już przed Świętami przy gotowaniu czy strojeniu i przygotowaniu sali oraz w samą Wigilię. Serwując potrawy, rozmawiając z ludźmi. Jako darczyńca – można przekazać produkty potrzebne do ugotowania posiłku Wigilijnego lub prezenty dla gości. Można również przekazać darowiznę wpłacając pieniądze na konto Fundacji.
EBB: Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Kobier – właścicielka Biura Tłumaczeń Inter – Translate ze Śląska. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecny Uniwersytet Ekonomiczny). Otwarta, ambitna i uśmiechnięta. Szybko przyswaja nową wiedzę, dobrze radzi sobie w trudnych sytuacjach. Wolontariuszka Fundacji Wolne Miejsce.