Zacznij myśleć jak mnich – książka dla każdej liderki
Bestseller „Zacznij myśleć jak mnich” Jay'a Shetty to nie album z asanami czy medytacjami. Nie musisz zakładać mniszej szaty, golić głowy i wstawać codziennie o 4 rano. Myśleć jak mnich możesz każdego dnia, w świecie, w którym żyjesz, dzisiaj.
Są takie książki, do których wracam wielokrotnie, są też takie, które odkładam na półkę, dosłownie, po kilku stronach. Są też takie, które zmieniają myślenie i pozwalają spojrzeć na życie zupełnie inaczej. Książka “Zacznij myśleć jak mnich” to absolutnie moje odkrycie 2020 roku. Jay’a Shetty dorastał w rodzinie, w której można było zostać lekarzem, prawnikiem lub nieudacznikiem. On postanowił zostać mnichem, ale finalnie, po trzech latach spędzonych w aśranie wrócił do Londynu i nadal poszukiwał co może robić dalej. To w klasztorze Jay Shetty nauczył się, jak zwalczać negatywne nastawienie, jak dbać o sen, jak medytować, być empatycznym, jak przestać porównywać się z innymi i spełniać oczekiwania świata zewnętrznego. W ten sposób przezwyciężył impas wynikający z przesadnego analizowania trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł po odejściu z aśramu, opanował umysł i zrozumiał, że jego dharmą – celem w życiu – jest dzielenie się tą mądrością z wszystkimi ludźmi. Zdołał przy tym przystosować nierzadko trudne czy wręcz abstrakcyjne prawdy do współczesnych realiów, uprzystępnić je, bo pędzący współczesny świat bardzo różni się od tego w hinduskim klasztorze.
W tej inspirującej i pobudzającej do działania lekturze autor dzieli się swoimi przeżyciami, opisuje wiele fantastycznych rozmów z buddyjskimi mistrzami i nauczycielami. W cudowny sposób mądrości z nauk i wniosków, które wyciągnął z mieszkania w aśramie, przeniósł do zwyczajnego życia. Kilka rozdziałów poruszyła mnie szczególnie, między innymi ta dotycząca tożsamości, wartości i ego. Składa się z trzech części: Porzucenia przywiązań, Wzrastania i Dawania. Autor wspaniale przeprowadza czytelnika przez mendry zarówno postaw negatywnych, tożsamości, dobrych sposobów oddychania, ale także w jaki sposób odkryć swoje życiowe cele. Dlaczego czasami postępujemy inaczej, walczymy z ego, ale również jak możemy uczyć się wdzięczności czy budować relacje. W tej niezwykle mądrej lekturze znajdziecie mnóstwo praktycznych ćwiczeń, które możecie zastosować każdego dnia.
Jay Shetty podpowiada na przykład w sprawie dobrych porannych nawyków (Zobacz: https://youtu.be/-VmOPklV7wk). To proste, pozornie błahe czynności, ale ich codzienna praktyka może sprawić, że będziecie mogli wieść bardziej harmonijne, przesycone sensem i celowością, autentyczne życie.
Wierzę, że książki przychodzą do nas kiedy jesteśmy na nie gotowi. Nie za wcześnie i nie zbyt późno. Rzeczywiście ta wpadła w moje ręce przypadkiem, choć czułam, że może wnieść w moje życie. Zaznaczyłam mnóstwo fragmentów, podkreśliłam wiele pięknych zdań i wykonałam już wiele ćwiczeń. Polecam wszystkim tym, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu, ale również tym, którzy szukają w sobie spokoju, siły czy poczucie spełnienia. A może nadal poszukują własnej misji życiowej, tak zwanej dharmy. Znajdziecie w niej również bardzo ciekawy test wedyjski, który pozwoli Wam odkryć czy jesteś przewodnikiem, przywódcą, władcą czy twórcą.
Autor: Emilia Bartosiewicz Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes Fundacji LBC, pomysłodawczyni plebiscytu Lady Business Awards, łączy przedsiębiorcze Polki, zachęcając je do zwiększenia rozpoznawalności i dzielenia się z innymi swoją wiedzą.