Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym za pomocą social mediów?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią arsenału niemal każdej marki. Ich potencjał dla rozwoju sklepów online jest nieoceniony, jednak działania prowadzone w tym środowisku bez uprzedniego planowania nie przyniosą spektakularnych efektów. Właśnie dlatego warto zadbać o podstawy, czyli solidną strategię.

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym

Tworzenie efektywnych strategii działań w mediach społecznościowych to nie tylko domena doświadczonych marketerów. Podobny plan można stworzyć także nie posiadając wieloletniego doświadczenia w branży.

Nie przejmuj się zatem, jeśli nie masz jeszcze pełnego rozeznania w tym temacie. Niniejszy artykuł dedykujemy właśnie osobom początkującym, które dopiero niedawno zaczęły wchodzić w świat marketingu i mediów społecznościowych, a także tym, które pierwsze kroki mają jeszcze przed sobą. Informacje, które znajdziesz w dalszych częściach tekstu okażą się szczególnie przydatne, jeśli prowadzisz własny biznes e-commerce i chcesz poznać sposoby na generowanie wzrostu bez konieczności mocnego inwestowania w promocję.

Pamiętaj jednak, że to, jak dobre będą efekty Twoich działań w dużej mierze zależeć będzie od Twojego zaangażowania i poświęconego czasu. Nie ma drogi na skróty! Zobacz zatem, jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych częściach tekstu.

Jak wybrać platformę social media?

Przygotowując się do rozpoczęcia działań marketingowych w mediach społecznościowych trzeba najpierw zrozumieć ich główne mechanizmy działania. “Platformy społecznościowe” to nie tylko nazwa. W tym środowisku rządzą bowiem podobne prawa, jak w realnych relacjach międzyludzkich. Oznacza to, że wspomniane serwisy nastawione są na budowanie społeczności i więzi. I tak jak w realnym świecie, aby osiągnąć sukces, należy te więzi w odpowiedni sposób pielęgnować. W związku z tym Twoje działania powinny być nastawione na:

 • Dwustronną komunikację, czyli interakcję! Twoja marka nie osiągnie sukcesu, jeśli będzie prowadzić monolog – potrzebny jest dialog!
 • Budowanie relacji – to rozwinięcie punktu pierwszego. Działając długofalowo i słuchając swoich odbiorców zaczniesz budować z nimi więź. Posiadanie przywiązanych fanów to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą Ci się przydarzyć!

Czas na etap wyboru platform, na których zaistnieje Twój biznes. Każda z nich ma swój charakter i w związku z tym nie każda będzie odpowiednia dla Twojego biznesu. Na wybór platformy wpływa wiele czynników, jednak najważniejsze kryterium to obecność Twoich potencjalnych odbiorców wewnątrz danej społeczności. W końcu nie warto byłoby przepalać energię na komunikację w miejscu, gdzie nie usłyszy Cię żaden potencjalny klient, prawda? Przejdźmy więc przez krótką charakterystykę największych graczy.

Facebook

Gigant społecznościowy, który w Polsce zgromadził już ponad 23.1 miliona użytkowników. Użytkownicy tej platformy to w większości kobiety (55.5% wszystkich użytkowników), a najliczniejsza grupa wiekowa to osoby w wieku 25-34 lata, stanowiący 25.5% wszystkich użytkowników.

Facebook to platforma służąca obecnie przede wszystkim do komunikacji ze znajomymi, prowadzenia ożywionych dyskusji i dzielenia się treściami rozrywkowymi. Jej uniwersalny charakter sprawia, że jest odpowiednia dla większości przedsiębiorstw, jednak najlepiej radzą sobie tu biznesy o dość luźnym wizerunku.

Podstawowym narzędziem dla firm oferowanym przez Facebooka jest fanpage, czyli swoista “strona firmowa” wewnątrz serwisu. W ostatnich latach na znaczeniu bardzo mocno zyskuje komunikator Facebooka – Messenger, który pozwala markom na sprawniejszą, indywidualną komunikację z fanami. Sprzyja to prowadzeniu działań z zakresu sprzedaży i obsługi klienta.

Ponadto, Facebook oferuje mocno rozbudowany system reklamowy, który pozwala dotrzeć firmom do interesujących je odbiorców z dość dużą precyzją. W zakres narzędzi wchodzą różnorodne formaty reklamowe, a także zaawansowane opcje targetowania reklam ze względu na m.in. wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania, zarobki i wiele innych kryteriów. Arsenał reklamowy oferowany przez Facebooka jest bardzo szeroki i zdecydowanie warto zapoznać się z jego pełnymi możliwościami!

Serwis ten wciąż jest podstawowym wyborem większości sklepów online rozpoczynających działania w social media, ponieważ oferuje ogromny potencjał w kwestii dotarcia do potencjalnych klientów. Facebook oferuje też narzędzia dedykowane specjalnie dla e-commerce:

 • Możliwość utworzenia sklepu bezpośrednio na platformie (Facebook Shop)
 • Opcję oznaczenia produktów ze sklepu w postach strony
 • Automatyczne wiadomości Messengerze zachęcające do zakupów wysyłane do klientów po opublikowaniu przez nich określonego komentarza pod postem.
 • Funkcjonalności Menedżera Sprzedaży
 • W relacjach z markami Facebook silnie stawia na swoje płatne opcje reklamowe, które przy dobrym planowaniu pozwalają osiągać zadowalające efekty nawet przy niskim budżecie. Otrzymywanie dobrych wyników organicznych również jest możliwe, ale wymaga czasu i zaangażowania.

Instagram

Instagram bywa nazywany młodszym bratem Facebooka, do którego należy. Społeczność tego serwisu, licząca w Polsce już prawie 12 milionów użytkowników jest nieco młodsza. Najwięcej na Instagramie jest kobiet (60.9% wszystkich użytkowników), a najliczniejsza grupa wiekowa przypada na osoby w wieku 18-24 lata. Silnie reprezentowani są także milenialsi.

Instagrama cechuje również luźniejszy od Facebooka charakter i większe nastawienie na masowe pochłanianie przez użytkowników treści wizualnych, bez znanych z Facebooka niekończących się dyskusji. W związku z powyższym Instagram to szczególnie obiecujące środowisko dla marek kierowanych do młodzieży i młodych dorosłych oraz, z uwagi na silną reprezentację kobiet, biznesów zajmujących się szeroko pojętą modą czy kosmetykami. Instagram pozwala też na przykład na przekierowanie użytkownika bezpośrednio ze zdjęcia produktu do Twojego sklepu.

Instagram, podobnie jak Facebook, oferuje także możliwość bezpośredniej sprzedaży za pomocą integracji z Facebook Shop i oznaczania produktów w postach. Pozwala to na udostępnienie klientom najkrótszej ścieżki zakupowej.

Podobnie jak Facebook, Instagram oferuje szereg opcji płatnej promocji, a jego system reklamowy jest zintegrowany z tym znanym z jego firmy-matki. Pozwala to m.in na prowadzenie uzupełniających się działań na obu platformach i stymulowania przepływu fanów pomiędzy profilami marki w obu serwisach.

LinkedIn

LinkedIn to serwis znacznie różniący się od dwóch pierwszych. Jest on platformą społecznościową nakierowaną na profesjonalistów różnych specjalizacji i tworzenie sieci relacji biznesowych. Najliczniejsza grupa wiekowa wśród niemal 7 milionów polskich użytkowników, to osoby w wieku od 25 do 34 lat (47.8%). Liczne są także grupy użytkowników w wieku 18-24 lata (31.3%) i 35-54 lata (19.4%).

Content królujący na LinkedInie znacznie różni się od tego znanego z Facebooka i Instagrama. Dominują tu materiały biznesowe i edukacyjne, a użytkownicy zamiast pobytem na wakacjach chwalą się osiągnięciami związanymi z ich pracą i rozwojem biznesu. Jest to też odpowiednie miejsce do nawiązywania relacji biznesowych z nowymi dostawcami, producentami, kontrahentami czy magazynami.

LinkedIn jest więc środowiskiem najbardziej odpowiednim dla firm nastawionych na relacje B2B – social selling. Platforma, podobnie jak jej konkurenci, oferuje intuicyjny system reklamowy, który pozwala na skuteczne docieranie do wybranych segmentów użytkowników.

Google My Business

Wizytówki Google to mniej “klasyczna” przestrzeń społecznościowa, która świetnie nadaje się do rozwijania widoczności firmy w sieci. Narzędzie podłączone do najpopularniejszej wyszukiwarki jest szczególnie przydatne dla przedsiębiorstw, którzy swoje produkty sprzedają nie tylko w sieci, ale też posiadają fizyczny punkt sprzedaży, który może zostać naniesiony na Mapy Google. W połączeniu z zaawansowanym systemem reklamowym Google, wizytówki pozwalają na dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców.

Osią tego środowiska jest możliwość wystawiania ocen i recenzji obecnym na niej firmom, a także istnienie instytucji “Lokalnych przewodników”, którzy są tutaj swoistymi liderami opinii. Tworzy to duże pole do popisu w zakresie komunikacji z klientami dotyczącej ich zadowolenia z produktu/usługi.

Pinterest

Serwis zaprojektowany na kształt internetowej tablicy korkowej przeżywa obecnie w Polsce drugą młodość. Dzięki 5,4 miliona użytkowników Pinterest pozycjonuje się bardzo wysoko w rankingu platform społecznościowych w naszym kraju.

Pinterest sprzyja przede wszystkim firmom, których produkty cieszą oko. Użytkownicy szukający inspiracji niejednokrotnie szukają możliwości zakupu produktu, który przypięli do swojej tablicy jako “inspirację”. Warto spróbować ułatwić im to zadanie poprzez promowanie tam swojej oferty. Pinterest oferuje także możliwość tworzenia “Pinów produktowych”, które działają w podobny sposób, jak oznaczanie produktów w postach na Facebooku. Niedawno platforma nawiązała również partnerstwo z Shopify – dostawcą intuicyjnego rozwiązania do budowy sklepów online. Pozwala to na połączenie kont w obu witrynach i bardziej efektywne przekierowywanie użytkowników do sklepu Shopify.

Youtube

Największy serwis z treściami wideo, należący do Google’a, ma na swoim koncie już ponad 26 milionów polskich użytkowników. Uniwersalny charakter platformy sprawia, że działania w jej ramach stanowią doskonałe wsparcie dla biznesów e-commerce.

Youtube pozwala bowiem na prawdziwe puszczenie wodzy fantazji przy tworzeniu materiałów promujących sklep. Możesz wykorzystać go zarówno do publikowania rzetelnych recenzji oferowanych w Twoim sklepie produktów, aby budować zaufanie do Twojej marki, jak i do pokazywania ich zupełnie nietuzinkowych zastosowań, co może mieć potencjał viralowy.

Charakter i właściwości platformy pozwalają na dobre dopasowanie publikowanych treści do charakteru Twojej firmy i oczekiwań Twojej grupy docelowej i tym silniejsze wpływanie na decyzje zakupowe jej członków.

Co więcej, Youtube pozwala na przekierowywanie użytkowników bezpośrednio z opublikowanego filmu do produktów umieszczonych w Twoim sklepie. Możesz to zrobić na przykład za pomocą “kart” umieszczonych bezpośrednio na wideo czy też linków dodanych w opisie. Youtube jest także zintegrowany z potężnym systemem reklamowym Google.

Youtube to również niezwykle efektywna przestrzeń do współpracy z influencerami, którzy gromadzą na swoich kanałach niezwykle zaangażowane społeczności. Współpraca z popularnymi w Twojej grupie docelowej twórcami wideo kryje w sobie duży potencjał, po który warto sięgnąć!

Którą platformę społecznościową wybrać?

Aby wybrać właściwe dla Twojej firmy środowisko komunikacji, należy zastanowić się, na której z dostępnych platform społecznościowych znajduje się najwięcej Twoich potencjalnych odbiorców. Łatwiej będzie Ci tego dokonać po zdefiniowaniu Twojej grupy docelowej, o czym przeczytasz w następnej części tego artykułu.

Drugim czynnikiem jest charakter Twojej działalności. Jeśli zajmujesz się tłumaczeniami, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie LinkedIn, niż Instagram, ponieważ na tej platformie łatwiej dotrzesz do firm potrzebujących Twoich usług.

Nie znaczy to jednak, że musisz ograniczać się tylko do jednej sieci społecznościowej. Wiele marek z sukcesem prowadzi działania na kilku z nich jednocześnie. Jednak by to zrobić, potrzebna jest przemyślana strategia. Po poznaniu zarysu polskiego rynku social media, możemy przejść do jej budowania!

Rozpocznij budowanie strategii social mediowej

Strategia marketingowa to, mówiąc najprościej, zestaw celów, środków i działań mających zapewnić Twojej firmie efektywniejsze działanie i rozwój. Social media często są tylko elementem szerszej strategii marketingowej, jednak w tym artykule zajmiemy się zbudowaniem planu działań stricte w tym środowisku.

Dlaczego warto mieć strategię działań? Ponieważ pozwala ona nie tylko na mierzenie efektów pracy i uporządkowanie Twoich działań, ale także na skupienie energii na tych najbardziej obiecujących oraz umożliwia mierzenie efektów Twojej pracy. Dzięki temu będziesz móc oceniać i stale ulepszać swoje działania oraz podejmować trafniejsze decyzje i w efekcie podnosić wyniki Twojej firmy.

Na dobrą strategię składa się wiele elementów, które powinny ze sobą współgrać, aby przynieść określony efekt. W kontekście mediów społecznościowych najważniejszymi z nich są:

 • Cel
 • Grupa docelowa
 • Kanały dotarcia i narzędzia komunikacji
 • Mierniki sukcesu (KPI)

Obierz cel

Prowadzenie działań w social media bez obranego celu można porównać do błądzenia po ciemku. W ten sposób nie uda Ci się osiągnąć wymiernych wyników, a to oznacza daremne przepalanie środków i frustrację. Dzięki wyraźnie ustalonemu celowi, będziesz mógł łatwiej dobrać odpowiednie kanały i narzędzia potrzebne by go osiągnąć.

Cel strategii działań w social media powinien korespondować z Twoimi celami biznesowymi. Najczęściej będzie to zwiększenie rozpoznawalności marki, osiągnięcie określonego zysku czy udziału w rynku.

Przyjrzyjmy się zatem możliwościom w tym zakresie. Posłużymy się podziałem celów reklamowych zaproponowanym przez klasyka teorii marketingowej – Marka Kotlera. Do wyboru mamy więc:

Informowanie – oznacza budowanie świadomości marki czy konkretnego produktu. W social media cel ten osiągniesz skupiając się na działaniach generujących jak największy zasięg Twojej komunikacji.

Nakłanianie – w tym przypadku Twoim zadaniem będzie skłonienie użytkownika do wykonania określonej akcji, na przykład przejścia na Twoją stronę czy zakupu produktu.

Przypominanie – oznacza wzmacnianie osiągniętej już pozycji m.in. przez przypominanie o swojej obecności osobom, które miały już do czynienia z Twoją firmą.

Wzmacnianie – odnosi się do działań utwierdzających klienta w przekonaniu, że kupując oferowane przez Twoją firmę dobra dokonał słusznego wyboru.

Zauważ, że podane wyżej cele reklamowe niejako wynikają jeden z drugiego. Dużo trudniej będzie Ci nakłonić do zakupu użytkownika, który w ogóle nie kojarzy Twojej marki, niż takiego, którego już wcześniej poinformowałeś o swoim istnieniu.

Widzisz zatem zarys ścieżki, jaką możesz przeprowadzić swojego klienta od nieznajomości Twojej marki aż do lojalności. Jest to zarys lejka zakupowego, który jest niezbędnym elementem do prowadzenia sprawnych działań e-commerce. Ten temat pokryjemy jednak bardziej szczegółowo w innym artykule.

Poszczególne platformy społecznościowe posługują się dużo bardziej rozbudowanym podziałem. Opierając się na tym bardziej ogólnym, przedstawionym powyżej, będzie Ci dużo łatwiej zorientować się w gąszczu bardziej szczegółowych celów oferowanych np. przez Facebooka.

Pamiętaj, że warto obierać konkretne cele. “Konkretne”, czyli określone liczbowo i czasowo. Cel “zbuduję grupę fanów swojego profilu” jest zatem zbyt ogólny. Powinien on brzmieć na przykład “Zbuduję grupę 2000 fanów swojego profilu w 2024 roku”, “Zwiększę o 20% ruch z sociali na sklepie online”.

Mierz swój sukces

Gdy udało Ci się już obrać cel, czas zastanowić się nad tym, skąd będziesz wiedzieć, że go osiągnąłeś. Oznacza to, że potrzebujesz zdefiniować swoje mierniki sukcesu, czyli KPI (Key Performance Indicator).

Pamiętaj, że wybrane przez Ciebie KPI powinny być powiązane z celem, jaki przyjąłeś. Byś mógł lepiej zobaczyć, o co nam chodzi, posłużymy się prostym przykładem.

Załóżmy, że dopiero zaczynasz wprowadzać swój biznes e-commerce do social media. Celem, jaki w związku z tym obrałeś, jest zbudowanie rozpoznawalności marki. Twoim podstawowym miernikami sukcesu w social media będą zatem zasięg komunikacji (dotarcie) oraz przyrost liczby fanów na Twoim profilu.

Wykorzystywanie KPI to jeden z najważniejszych elementów strategii – tylko dzięki temu będziesz wiedzieć, czy Twoje działania odnoszą zamierzony efekt. Ciągłe mierzenie sukcesu pozwoli Ci także szybko wypatrzeć potencjalne błędy w planie działania i podjąć środki zaradcze.

Grupa docelowa

Komunikowanie się “do wszystkich” to niemal to samo, co “do nikogo”. Nie warto marnować energii na docieranie do osób, które raczej nie będą zainteresowane pozostawieniem u Ciebie pieniędzy. Przykładowo, jeśli oferujesz sprzedaż dekoracji ślubnych, to reklamowanie się wśród osób, które są już w związkach małżeńskich raczej nie przyniesie Ci nowych zamówień.

Właśnie dlatego kolejnym krokiem, który powinieneś postawić na drodze do zbudowania dobrej strategii, jest określenie grupy docelowej. Oznacza to zidentyfikowanie grupy osób, które z większym prawdopodobieństwem będą zainteresowane oferowanymi przez Ciebie dobrami i ich cech wspólnych budujących to zainteresowanie.

Rozpocznij ten proces od postawienia sobie podstawowych pytań: 

 • Do kogo w założeniu kieruję mój produkt?
 • Kto kupuje (lub chcę żeby kupował) mój produkt?

Odpowiedź nie jest tak łatwa, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak prowadzisz swój profil biznesowy w mediach społecznościowych już od jakiegoś czasu, to każda z platform pozwala Ci na podejrzenie statystyk dotyczących Twoich odbiorców, co znacznie ułatwi sprawę.

Jeśli zaś dopiero zakładasz swój pierwszy profil i nie masz dostępu do takiego źródła danych, musisz skorzystać z innych sposobów. Z pomocą przyjdą Ci tutaj takie narzędzia jak “mapa empatii” i powiązany z nią proces tworzenia person. Przejdź przez nie dokładnie i bez pośpiechu, by zbudować charakterystykę swojej grupy docelowej od zera.

Przede wszystkim postaraj się wyróżnić jak najwięcej cech osób, które są Twoimi klientami. Podstawowe z nich to na przykład:

 • Wiek (np. od 20 do 30 lat)
 • Płeć
 • Stan cywilny
 • Pozycja społeczna (wysokość zarobków)
 • Zainteresowania

Powyższa lista mogłaby być kilkukrotnie dłuższa, jednak tylko Ty jesteś w stanie odpowiednio ją rozbudować w oparciu o zdroworozsądkowe podejście do pytania “Jakie cechy moich odbiorców sprawiają, że interesują się moim produktem?”.

Ta wiedza okaże się bardzo pomocna szczególnie, kiedy będziesz już budować konkretne komunikaty czy zapragniesz rozpocząć pracę z systemami reklamowymi w serwisach społecznościowych.

Analiza konkurencji

Jako dodatkowy element procesu budowania i wprowadzania strategii w życie możesz wykorzystać analizę konkurencji. Pamiętaj, że celem nie jest tutaj kopiowanie działań Twoich konkurentów, a szukanie inspiracji. Swoich konkurentów możesz “podglądać” manualnie, odwiedzając ich profile. Dużo łatwiej jest jednak posłużyć się zbudowanymi w tym celu narzędziami.

Narzędzie analityczne NapoleonCat pozwala na łatwe tworzenie raportów porównawczych, dzięki którym będziesz mógł sprawdzać statystyki swoich konkurentów w jednym wygodnym panelu. W zestawieniu znajdziesz dużo przydatnych informacji na ich temat, np. wyniki zaangażowania, zasięgi, czy najlepsze posty i ich typy!

Poniżej zobacz wybrane dane z analizy konkurencji 7 niegdyś popularnych w Polsce sklepów internetowych z kategorii spinningowo-wędkarskich.

Dodatkowo, jeśli w Twoim newsfeedzie na Facebooku pojawi się reklama konkurencyjnego biznesu, skorzystaj z funkcji “Dlaczego widzę tę reklamę” – zyskasz wgląd w targetowanie wykorzystywane przez daną firmę.

Czerpanie inspiracji zarówno dotyczących pomysłów na posty czy też targetowania reklam może pomóc Ci podnieść efektywność Twojej komunikacji.

Użyj naszej Mapy Strategii

Wiemy, że stworzenie pierwszej w życiu strategii działań w social media to niełatwe zadanie! Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie “Mapę Strategii”, która ułatwi Ci samodzielne przejście przez wszystkie etapy, które opisaliśmy powyżej.

Jej rubryki odnoszą się do kolejnych faz przygotowania Twojej strategii – dodaliśmy do nich przykłady, które pomogą Ci wypełnić Mapę zgodnie z charakterem Twojego biznesu. Potraktuj je jako rodzaj naprowadzenia na sposób w jaki powinieneś odpowiedzieć na pytania.

Nie musisz się spieszyć – skup się na maksymalnie rzetelnym wypełnieniu poszczególnych rubryk. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na stworzenie solidnej strategii już za pierwszym podejściem.

Pamiętaj, że strategii nie tworzy się raz na zawsze. W przyszłości nie bój się wprowadzać w niej zmian, jeśli będą oparte o wnikliwą analizę dotychczasowych wyników.

Jak zacząć działać?

Twoja strategia jest już gotowa. Czas zastanowić się nad tym, jak efektywnie wprowadzić ją w życie. Z pierwszej części tego artykułu wiesz już, że platformy społecznościowe oferują naprawdę szeroki wachlarz narzędzi do komunikowania się.

Na podstawie przygotowanej przez siebie strategii wiesz też, co chcesz osiągnąć i kim są Twoi odbiorcy. Na tej podstawie powinieneś być w stanie dobrać odpowiednią platformę i narzędzia, które w jej ramach będziesz wykorzystywać do rozwijania swojego biznesu.

Szczegółowe działania, które należy podjąć różnią się zależnie od wybranej przez Ciebie sieci społecznościowej. Jednak mimo tego, że każdy z serwisów oferuje nieco inne możliwości i narzędzia, to główne zasady działania social media odnoszą się do każdej z nich.

By lepiej zobrazować Ci, co mamy na myśli, posłużymy się poniższym przykładem, opartym na Instagramie. Zwróć szczególną uwagę na śródtytuły.

W ramach ćwiczenia załóżmy, że:

 1. Od niedawna prowadzisz mały sklep internetowy z odzieżą kierowaną do młodych dorosłych. Charakter Twojego brandu jest luźny, ale niekoniecznie krzykliwy.
 2. Strategia, którą przygotowałeś zakłada, że Twoim celem jest zbudowanie świadomości Twojej nowej marki w grupie docelowej (kobiety i mężczyźni w wieku 18-24 lata).
 3. W związku z powyższym, zdecydowałeś, że Twoim pierwszym krokiem w mediach społecznościowych będzie stworzenie konta firmowego na Instagramie.
 4. Na razie nie dysponujesz jednak budżetem, który możesz przeznaczyć na płatną promocję postów.

Powyższe założenia oznaczają, że będziesz musiał się skupić na organicznym dotarciu do Twoich odbiorców. To sytuacja, z którą spotyka się większość biznesów zaczynających prowadzić marketing na Instagramie. Poniżej znajdziesz listę kilku najważniejszych aspektów prowadzenia profilu w social media, na które powinieneś zwrócić uwagę, by zacząć efektywnie rozwijać swój nowy profil, a w dalszej perspektywie zacząć generować większe obroty. Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić jest oczywiście staranne utworzenie profilu firmowego i uzupełnienie wszystkich istotnych danych! Gdy o to zadbasz, możesz przystąpić do pracy nad komunikacją.

Zadbaj o jakościowe materiały i regularną komunikację

Algorytmy platform społecznościowych promują konta wykazujące regularną aktywność i publikujące wartościowe i jakościowe materiały. Dlatego wcześniejsze przygotowanie bazy zdjęć czy filmików sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o zabójczy dla zasięgów zastój w komunikacji. Zadbaj o to, by materiały przeznaczone do publikacji były dobrej jakości, a także zachęcały do czytania, w czym pomoże stosowanie tzw. transition words.

Warto opatrywać publikowane materiały logiem Twojej firmy. Umieszczaj je na przykład w rogu każdego zdjęcia – takie działanie pozytywnie wpłynie na zapamiętywalność Twojego brandu wśród odbiorców.

Angażuj swoich odbiorców

Przygotowując treść do swoich postów postaraj się dopasować język, którego używasz do preferencji swoich odbiorców i specyfiki platformy. Młodzi dorośli na Instagramie na pewno docenią styl korespondujący z ich własnym sposobem komunikowania się. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i nie być “młodzieżowym na siłę”.

Jednym z prostych sposobów na rozpoczęcie budowania zaangażowania jest pokazanie odbiorcom, że interesuje Cię ich zdanie na temat Twoich produktów, a także innych spraw, które mogą być dla nich ważne. Zadawaj pytania w swoich postach, reaguj i odpowiadaj na komentarze i wiadomości prywatne, jeśli się pojawią. Słowo klucz to “interakcja”. Staraj się prowadzić ze swoimi odbiorcami dialog, zamiast monologu.

Przygotowywanie treści z wyprzedzeniem jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tworzenie ich “w biegu” – pozwoli to na łatwiejsze uniknięcie błędów. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze spontanicznych publikacji, jeśli w Twojej firmie dzieje się coś wyjątkowo ciekawego. Do relacjonowania ekscytujących wydarzeń wykorzystaj na przykład Instagram Stories lub transmisje live!

Pamiętaj, że zbudowanie bazy zaangażowanych odbiorców wymaga czasu – nie zniechęcaj się, jeśli na początku na Twoim profilu nie będzie pojawiać się zbyt wiele komentarzy czy like’ów.

Ułatwiaj użytkownikom znalezienie Twojego profilu

Algorytm Instagrama w dużej mierze opiera się o hashtagi, które pozwalają na wyszukiwanie treści wewnątrz serwisu. Zastanów się nad słowami kluczowymi, które wiążą się z Twoim biznesem i zacznij dodawać je do postów poprzedzając znakiem #.

Dodawanie odpowiednich hashtagów do Twoich postów sprawi, że staną się łatwiejsze do odkrycia przez nowych użytkowników. Instagram pozwala na dodanie do każdego posta do 30 hashtagów, jednak kilka do kilkunastu w zupełności wystarczy.

Hashtagi możesz wykorzystać także w inny sposób. Z ich pomocą możesz odnaleźć konta użytkowników zainteresowanych branżą, w której operujesz. Wchodzenie w interakcje z ich postami to także dobry sposób na zwiększenie swojej widoczności w serwisie.

Jeśli Twoja marka ma charakterystyczną nazwę, to warto i ją przekształcić w “firmowy hashtag” i zachęcić swoich odbiorców do korzystania z niego, jeśli zdecydują się opublikować zdjęcie z Twoim produktem.

Możliwością wartą rozważenia szczególnie na nieco bardziej zaawansowanym etapie rozwoju jest nawiązanie współpracy z influencerami. Liderzy opinii w social media mają silny wpływ na decyzje zakupowe swoich obserwujących, więc dobrze zaplanowana współpraca z jednym z nich może być na wagę złota!

Oczywiście wszystkie te działania możesz wspierać także za pomocą możliwości systemu reklamowego. Jest to jednak temat na oddzielny tekst.

Jak narzędzia pomagają sprostać wyzwaniom e-commerce’owym – na przykładzie NapoleonCat

Skalowanie biznesu i rosnące zainteresowanie na profilach społecznościowych oznacza nie tylko wzrost przychodów, ale także konieczność znacznego zwiększenia wysiłków nakierowanych na obsługę coraz większej liczby klientów. Często wiąże się to także z rozpoczęciem działań na więcej niż jednej platformie społecznościowej.

Taki obrót spraw postawi przed Tobą zupełnie nowe wyzwania, którym szczególnie na początku niełatwo będzie sprostać. W pewnym momencie możesz poczuć, że odpisywanie na dziesiątki czy nawet setki zamówień, komentarzy i wiadomości prywatnych przerasta Twoje siły. To częsta sytuacja, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie decydują się na stworzenie w swojej firmie dedykowanej komórki do zarządzania działaniami w social mediach.

Nadejście takiego momentu oznacza, że przyszedł też czas na rozważenie możliwości skorzystania z narzędzia do zarządzania profilami społecznościowymi, które pozwoli Ci poradzić sobie z nasilonym ruchem. Takie właśnie narzędzie dla e-commerce oferuje NapoleonCat. Jego zadaniem jest usprawnienie wszystkich aspektów zarządzania profilami firmowymi w social mediach, z jakimi mierzą się biznesy e-commerce.

Planowanie i automatyczna publikacja postów

Konieczność pilnowania kalendarza publikacji postów na kilku platformach społecznościowych w warunkach dynamicznego rozwoju firmy często prowadzi do obniżenia częstotliwości i jakości komunikacji. To z kolei może przyczynić się do spowolnienia wzrostu Twojego biznesu.

Aby uniknąć spadku, możesz korzystać z social media publikatora. Narzędzie to pozwala na tworzenie, planowanie i targetowanie postów z jednego miejsca, bez konieczności przelogowywania się pomiędzy serwisami/aplikacjami. Co więcej, jeśli zdarza Ci się publikować ten sam content w różnych kanałach (funkcja dostępna dla Facebooka, Instagrama, TikToka, LinkedIna i w Google Moja Firma), teraz zrobisz to niemal jednym kliknięciem!

Wszystkie wiadomości i komentarze Twoich fanów i klientów w jednym miejscu

Stale rosnąca liczba wiadomości i zapytań od użytkowników social media może przytłoczyć, szczególnie, jeśli jesteś obecny w więcej niż jednej sieci społecznościowej. W końcu nie sposób jest samodzielnie zająć się rzeszą zainteresowanych samodzielnie, jednocześnie mając pewność, że każdemu z nich poświęciłeś wystarczająco dużo uwagi i pomogłeś w przeprowadzeniu w procesie sprzedażowym.

Zachowanie wysokiego poziomu obsługi klienta możesz osiągnąć z pomocą funkcjonalności Social Inbox. Social Inbox, to taka “społecznościowa skrzynka odbiorcza”, która zbiera w jednym miejscu wszystkie komentarze, wiadomości i opinie z wielu platform społecznościowych. Mówiąc o wielu platformach, mam na myśli Facebooka, Instagrama, LinkedIna, Google Moja Firma, Google Play Store, YouTube, Messengera, TikToka, oraz Apple App Store.

Dzięki funkcji Social Inbox sklepy online mogą znacznie usprawnić proces odpowiadania na pytania klientów pojawiające się na platformach społecznościowych. Wszystko to w czasie rzeczywistym i z jednego, prostego w obsłudze panelu.

Co więcej, gdy już oswoisz się z tym sposobem pracy, możesz sięgnąć po moc Automoderacji na Facebooku i Instagramie. Umożliwia ona m.in. automatyczne odpowiadanie na najczęściej zadawane pytania czy zbieranie zamówień za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jest to też sposób na wsparcie obsługi zapytań pojawiających się pod postami i reklamami poza godzinami pracy oraz radzenie sobie z nieodpowiednim językiem, hejtem, czy spamem.

Analityka: Optymalizuj na bieżąco i sprawdź się na tle konkurencji

Jak często podkreślamy, analityka to jeden z najważniejszych składników sukcesu nie tylko w social media. Uważne śledzenie wyników, wyciąganie z nich wniosków i odpowiednie reagowanie pozwoli Ci na utrzymanie tendencji wzrostowej.

Dzięki Analityce w NapoleonCat codziennie możesz mierzyć i analizować efekty działań na Facebooku, Instagramie, LinkedInie i YouTube dzięki łatwym w obsłudze panelom analitycznym. Dzięki czytelnej nawigacji, wszystkie kluczowe wskaźniki z każdej platformy społecznościowej masz zawsze pod ręką.

Chcesz wiedzieć co robi konkurencja, gdy nie śpi? Korzystaj z opcji porównania działań kilku lub kilkunastu marek w mediach społecznościowych. Monitoruj konkurentów i liderów Twojej branży. Badaj każdy publiczny profil na Facebooku, Instagramie, YouTube i LinkedInie, aby rozpoznać jakie strategie i taktyki sprawdzają się na danym kanale.

Siłę porównania do konkurencji pokazaliśmy w pierwszej części tekstu, przy okazji porównania topowych sklepów wędkarsko-spinningowych w Polsce.

Podsumowanie

Przeprowadziliśmy Cię przez podstawy budowania strategii działań w mediach społecznościowych. Posiadasz już solidną bazę i możesz zacząć działania będąc pewnym ścieżki, którą należy podążyć, by obecność Twojej firmy w social media przełożyła się na wyniki.

W tym miejscu, przypominamy, że tworzenie i realizacja strategii to proces, składający się z wielu etapów:

 1. Wyznaczenie celu biznesowego i celu działań w social media
 2. Dobór mierników sukcesu (KPI)
 3. Identyfikacja grupy docelowej
 4. Analiza konkurencji
 5. Wybór odpowiedniego środowiska (platformy)
 6. Dobór narzędzi w jej ramach
 7. Solidne przygotowania do rozpoczęcia działań
 8. Wprowadzenie planu w życie (rozpoczęcie komunikacji)
 9. Ciągła analiza efektów i rozwój działań

Pamiętaj, że opisane powyżej zagadnienia i metody działania to swego rodzaju rusztowanie, na którym zbudujesz swoją własną strategię. Każdy biznes e-commerce jest na swój sposób unikalny, dlatego tylko Ty możesz efektywnie połączyć tę nowo nabytą wiedzę ze specyfiką Twojej firmy. Prowadząc działania wracaj często do swojej strategii, żeby sprawdzić, czy to co robisz zgadza się z tym, co zaplanowałeś. W miarę nabierania doświadczenia nie bój się modyfikować przygotowanej strategii, pozwól jej rozwijać się razem z Twoim biznesem.

Stworzenie i wprowadzenie w życie dobrej strategii działań w social media to spore wyzwanie dla początkującej firmy e-commerce. Osiągnięcie sukcesu na tym polu z pewnością wymaga wiele wysiłku, jednak nagroda czekająca na końcu ścieżki jest tego warta! Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu z pomocą innych artykułów z naszego bloga, a także innych sprawdzonych źródeł. Pozwoli Ci to na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Autor: Marek Jadczak – Ekspert mediów społecznościowych. Pasjonuje się marketingiem, komunikacją i psychologią. Zawsze poszukuje nowych narzędzi, trendów i sprytnych rozwiązań. Po godzinach fan jazdy na BMXach.


Udostępnij