Inne oblicze Steve’a Jobsa

Przyznam szczerze, że kiedy otrzymałam zaproszenie do recenzji tej książki to byłam przekonana, że to kolejna książka o cudownym geniuszu. Jego wielkości, pasji tworzenia i sławie. Jednak autorka - Chrisann Brennan – jego wieloletnia partnerka i matka dziecka – pokazała zupełnie innego Steve’a. Pełnego pasji, ciepła nastolatka a potem mężczyzny, który wciąż starał się być kochanym dzieckiem. Obraz człowieka pełnego sprzeczności, często zamkniętego w sobie i żyjącego w znanym tylko mu świecie.

„Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” pokazuje geniusza oczami kobiety, która przez wiele lat była z nim bardzo blisko. Dostrzegała w nim miłość, radość i chęć zrobienia czegoś wielkiego. To także fantastyczna opowieść o latach 60 – tych i 70 – tych w Stanach, duchowości i skomplikowanej relacji artystki z przyszłym geniuszem.

Steve Jobs to niezwykła postać, która zostawiła trwały ślad w rozwoju ludzkości. Człowiek realizujący się poprzez technologię i odważnie kroczący własną drogą. poznała go jeszcze w szkole średniej, odnajdując pod jego szorstką powierzchownością wartości często niezauważane przez innych: otwarty umysł, błyskotliwość, wizjonerstwo. Brennan pociągały w Jobsie przede wszystkim jego uduchowienie, młodzieńczy zapał i idealizm. Te cechy obudziły w autorce zauroczenie, które z czasem przeszło w miłość. Ale geniusz miał też swoje ciemne strony, o których Brennan nie boi się wspominać. Chłód, nieobecność i zamykanie się w sobie to także część osobowości Jobsa.

To fantastyczna książka warta uwagi, nie tylko z uwagi na fakty o Jobsie, których wcześniej nie ujawniono, ale także szczere wyznanie kobiety. Autorka potrafiła przyznać się nie tylko do szaleńczej miłości do Steve’a, ale także opowiedzieć dlaczego bała się z nim być. Dlaczego człowiek o kilku twarzach jednocześnie ją fascynował i budził strach. Można dowiedzieć się z niej jak odkrył i pracował nad swoim geniuszem, choć po tej książce widzę w nim bardziej duchowość oraz jedność umysłu i ducha pod okiem jego przewodników duchowych. To także obraz człowieka, który żył w swoim świecie z ogromnym przekonaniem, że będzie bajecznie bogaty do czterdziestki, a kiedy ją przekroczył, mówił, że „żyje na pożyczonym czasie”.

Polecam nie tylko aby dowiedzieć się więcej o Stevie Jobsie, ale aby poznać kobietę, która przez lata była jego wsparciem i widziała jak z zamkniętego w sobie nastolatka stał się światowym biznesmenem.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Kompania Mediowa.

Autor: Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka i prezes fundacji Lady Business Club Business Women Foundation


Udostępnij