Historia marki, która połączyła Polskę, Maroko i USA

Poznali się na Nowym Świecie w Warszawie. W 2013 roku wspólnie stworzyli działający do dziś projekt „Glamorous pochette” - jedwabne chusteczki do garniturów. Teraz uruchamiają kolejny start-up modowy - eleganckie torby podróżne męskie (unisex) z polskich skór, ręcznie szyte przez marokańskich rzemieślników.

Kamal Jahid pochodzi z Maroka, wychował się w mieście Meknes, stąd nazwa nowego projektu – Meqnes. Po studiach przyjechał do Polski i już tu został. Jest stylistą, projektantem, założycielem i dyrektorem artystycznym marki Glamorous Pochette, a także blogerem oraz autorem książek o modzie, elegancji i rozwoju osobistym, wydawanych w języku angielskim, francuskim i polskim.

David Liebers studiował historię i filozofię, jako pierwszy student w historii University of Rochester otrzymał nagrodę fundacji Billa i Melindy Gates, wcześniej był laureatem Fundacji Fulbrighta. Obecnie studiuje na Harvard Medical School w Bostonie. Jednocześnie od lat interesuje się modą, jest koneserem i znawcą mody męskiej.

O PROJEKCIE

Meqnes to w zamierzeniu marka ekskluzywnych skórzanych akcesoriów w stylu vintage. Pierwsza kolekcja ręcznie szytych toreb podróżnych oparta jest na polskim surowcu, a ich wykonanie powierzono marokańskim rzemieślnikom, stawiając sobie za cel ratowanie tamtejszej tradycji ręcznego wyrobu galanterii, która ginie w zalewie taniej, masowej produkcji. Meqnes to start-up – jego twórcy chcą pozyskać środki poprzez portal crowdfoundigowy Kickstarter.com, mając ambicję zebrania co najmniej 50.000 USD. Kampania ruszyła 10 maja, obecnie udało się zebrać ponad 15.000 USD.

IDEA

Meqnes to jednak nie tylko kolejna linia ekskluzywnych produktów. Jej twórcy stawiają przed sobą cel kulturowy i społeczny – chcą ocalić od zapomnienia marokańską sztukę ręcznego wyrobu skórzane  galanterii, której tradycja sięga kilkuset lat, a która dziś ginie pod naporem masowej, fabrycznej produkcji niskiej jakości.

– Postawiliśmy na nietypowe połączenie: polskich materiałów z produkcją przez marokańskich rzemieślników, nowoczesny design z tradycyjnym wykonaniem. Pomysł na kolekcję toreb Meqnes narodził się podczas wakacji w Maroko. Zachwyciły nas tamtejsze wyroby ze skóry o niepowtarzalnym stylu – szyte ręcznie według wielowiekowej tradycji, z coraz rzadszą w naszych czasach dbałością o detal. Dziś, w dobie zalewu tworzonych taśmowo, tanich produktów, sztuka ręcznego wyrobu ginie, a wraz z nią zanika unikalność. Na szczęście, rośnie grono osób, które nie chcą takiej unifikacji, pragną się wyróżniać i cenią jakość. Gdy zabraliśmy ze sobą do Europy kilka tradycyjnie wykonanych, marokańskich toreb, już w trakcie podróży – na każdym lotnisku czy dworcu kolejowym – ludzie zatrzymywali się, pytając, gdzie można je kupić. To zainspirowało nas, by nawiązać współpracę z marokańskimi rzemieślnikami, opracować projekt, który będzie zgodny z tamtejszą tradycją, ale będzie odwoływać się do gustów współczesnego odbiorcy – wszystkich, których interesuje moda, są wymagający, cenią oryginalne wzornictwo i wysoką jakość – wyjaśnia Kamal Jahid.

Kolekcja Meqnes to luksusowe torby podróżne wykonane z garbowanej roślinnie licowej skóry bydlęcej pochodzącej z Polski, w dwóch kolorach – czarnym (Bullet Black) i brązowym (Sahara Brown). Uzupełnieniem są włoskie eleganckie metalowe okucia. Każdy egzemplarz jest unikalny, bowiem szyty w całości ręcznie przez marokańskich rzemieślników, którzy od pokoleń strzegą tradycyjnej sztuki wyrobu skórzanej galanterii. Torby Meqnes są zapinane na suwak, mają dwie zewnętrzne kieszenie, dwa wygodne uchwyty oraz pasek na ramię. Ich wymiary to 55 x 28 x 28 cm. Są szykowne i wyjątkowo trwałe, ponieważ powstają z najgrubszych skór dostępnych na rynku, co czyni je idealnym bagażem na służbową podróż lub weekendowy wyjazd. Wewnątrz wykończone są wysokiej jakości poliestrowym filcem, a że adresowane są do osób aktywnych, również na polu zawodowym, mają też specjalną kieszeń na laptopa.

– Jakość użytych skór, ponadczasowy design i doskonała technika wykonania sprawiają, że torby Meqnes są nie tylko efektowne, ale i bardzo solidne. Jest to produkt z najwyższej półki, a jednak w o wiele bardziej przystępnej cenie niż oferowane na rynku torby podróżne tej klasy i takich gabarytów – podkreśla Kamal Jahid, współtwórca Meqnes, dyrektor artystyczny i założyciel istniejącej od 2013 roku marki Glamorous Pochette.

– Biorąc do ręki torbę Meqnes przenosisz się do świata luksusowej mody, szlachetnych produktów, które charakteryzuje nienaganna jakość. Gruba skóra i wytrzymała konstrukcja sprawiają, że torba zachowuje swój kształt – nie opada tak jak większość skórzanych toreb w tak dużym rozmiarze. Ręczne wykonanie z solidnym, mocnym szwem, jest typowe dla marokańskich wyrobów ze skóry. Do tego dochodzi szalenie modna obecnie, a tak naprawdę ponadczasowa stylistyka vintage – opowiada Kamal Jahid.

Facebook: https://www.facebook.com/meqnes/

Instagram: https://www.instagram.com/meqnesofficial/

 


Udostępnij