Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać, P.Streep, A. B.Bernstein

Każdy z nas choć raz w swoim życiu chciał z czegoś zrezygnować, porzucić dotychczasową pracę, rozstać się z aktualnym partnerem, a może przerwać zaplanowane studia. I kiedy o tym myślimy to wydaje się to taki proste, ale dlaczego nie jest to równie proste kiedy musimy podjąć konkretne działania.

“Przejście nie jest ruchem z ciemności do światła, częściej jest to proces pełen nadziei i zwątpienia, które walczą ze sobą przez piętnaście rund“.

Książka zawiera wiele ciekawych eksperymentów, które pokazują jakie czynniki wpływają na nasze decyzje, oraz co nas, tak naprawdę, powstrzymuje przed zmianą drogi, z której chcemy zejść. Decyzje odkładamy często latami a w pogoni za szczęściem żyjemy przyszłością i tym co będzie, mimo, że to właśnie tu i teraz chcemy coś zmienić. Ile z Was czuje, że to co teraz nie jest tym o czym marzyłyście, tym do czego dążyłyście latami.

I tu pojawia się ważna kwestia, mianowicie często nie umiemy zmienić tego co złe, ponieważ myślimy o tzw rachunku strat, czyli szkoda nam tego co włożyliśmy, aby być tu gdzie jesteśmy: pieniędzy, czasu pracy, nieprzespanych nocy, długich rozmów. Jednak na końcu drogi chcemy być szczęśliwi i robić to co kochamy i co sprawia nam niesamowitą przyjemność. Jak to zrobić?

„Ojciec nauczył mnie, że trzeba myśleć samodzielnie i być przedsiębiorczym. Dzięki niemu potrafiłam rozpoznać, czy praca mnie cieszy, czy przestała być dla mnie ważna. Zawsz miałam poczucie wolności, że mogę zająć się czymś innym, nie czułam presji, by ciągnąć coś daje, kiedy uznałam, że nie sprawia mi to już radości lub nie jest warte mojego czasu i wysiłku.

Autorzy idealnie opisują dlaczego trwamy i nie umiemy przestać robić tego, czego w rzeczywistości nie chcemy robić. Jak wyćwiczyć w sobie zmianę. To takie proste „przestać” ale dlaczego tak wiele osób nie potrafi powiedzieć „nie” i iść dalej? Ta książka to idealna pozycja dla tych, którzy właśnie teraz stoją przed wyborem i czują potrzebę zmiany, ale potrzebują kilku konkretnych wskazówek jak to zrobić.

Autor: Emilia Bartosiewicz – redaktor naczelna portalu ladybusiness.pl


Udostępnij