Czy obecność w social mediach wpływa na wzrost sprzedaży?
Wiele firm wykorzystuje media społecznościowe do budowania świadomości marki, jednak już znacznie mniej do przeprowadzania użytkowników w dół lejka sprzedażowego. Priorytetem powinno być wchodzenie w interakcje – inaczej nie zbudujemy relacji i nie wykorzystamy potencjału sprzedażowego w kanałach social media.
Ile osób jest obecnie w mediach społecznościowych?
Statystyki dotyczące social mediów nie tylko na świecie robią wrażenie. W Polsce w maju 2022 aktywnych użytkowników na samym Facebooku było ponad 25 milionów, co stanowi niemal 70% populacji. Warto przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość użytkowników social mediów spodziewa się obecności swoich ulubionych marek na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.
Użytkownicy Social Media w Polsce 2020-2022
Wszystko wskazuje na to, że z biegiem czasu odsetek osób korzystających z social mediów będzie wzrastał. Z każdym kolejnym rokiem widzimy, jak portalom takim jak Facebook, Instagram czy Messenger przybywa kolejnych użytkowników – w tym osób starszych, które chcąc zachować jak najlepszy kontakt z członkami rodziny decydują się na naukę korzystania z social mediów.
Jak więc widzimy, bariery w social mediach z biegiem czasu coraz bardziej zanikają. Nie jest już dziś regułą, że profil na Facebooku, Twitterze czy nawet Tik Toku mają tylko młode osoby. Usprawnienia wprowadzane do każdego z dostępnych mediów społecznościowych sprawiają, że mogą one zaspokoić potrzeby niemalże każdego użytkownika. Jak przekłada się to na optymalną strategię komunikacyjną w biznesie?
Czy warto wykorzystać social media w celach sprzedażowych?
Jeśli chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, posiadanie social mediów jest dla nas nie tyle możliwością, co absolutnym obowiązkiem. Sprzedaż w social mediach pozwala nam ograniczyć koszty promocji do minimum. Korzystając z rozbudowanych możliwości płatnych kampanii marketingowych możemy trafić jedynie do interesującej nas grupy odbiorców, płacąc za rzeczywiste efekty naszych działań.
Social media będą też świetnym narzędziem komunikacyjnym – szczególnie jeśli nasza marka często obsługuje młodych użytkowników. Podczas gdy konsumenci przyzwyczajeni do korzystania na co dzień z telefonu czy maila nie będą widzieli większego problemu w wykonaniu połączenia telefonicznego, młodsza generacja użytkowników social mediów coraz częściej wybiera Messengera jako główny kanał komunikacji z usługodawcami. Nie należy do rzadkości sytuacja, w której przyzwyczajeni do nowych sposobów komunikacji internauci rezygnują z usług firm, wymagających kontaktu telefonicznego czy mailowego na rzecz tych, które używają komunikatorów.
Social media mogą być też świetnym sposobem na promocję naszych nowych produktów, nawet bez konieczności inwestowania w płatne kampanie reklamowe. Będzie to jednak wymagało z naszej strony dużego zaangażowania w budowanie organicznego zasięgu profilu. Warto skorzystać w tym celu z pomocy narzędzia do planowania i publikacji postów w social mediach. Regularne udostępnianie treści jest jednym z podstawowych warunków rozwoju w mediach społecznościowych. Stosując narzędzia które pomogą nam w tym procesie, znacznie przyspieszamy moment, w którym będziemy mogli zrezygnować z płatnej promocji udostępnianych treści.
Żeby jednak tak się stało, powinniśmy zadbać o dzielenie się ze śledzącymi nas użytkownikami interesującą treścią, znacznie wykraczającą poza materiały czysto marketingowe. Jeśli prowadzenie social mediów ograniczymy jedynie do zasypywania profilu kolejnymi postami ofertowymi, nasze szanse na sukces będą niewielkie.
Początkowo nie obejdzie się bez sprawdzenia kilku różnych rodzajów contentu – od reakcji użytkowników na każdy z nich będzie zależało, w którą stronę powinniśmy dalej poprowadzić naszą strategię w social mediach. Realizując pierwsze działania bądźmy otwarci na eksperymenty i nastawiajmy się przede wszystkim na interakcję z odbiorcami – to właśnie ten aspekt prowadzenia social mediów daje nam przewagę nad innymi formami promocji i jest w stanie najszybciej przyczynić się do rozwoju naszego profilu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz, jak rozwijać biznes w oparciu o relacje i zaangażowanie klientów w social media.
Jak skutecznie sprzedawać w social mediach?
Aby lepiej wykorzystywać swoją obecność w mediach społecznościowych, warto nie tylko budować zainteresowanie potencjalnych klientów, ale również przygotowywać ich do zakupu na każdym etapie lejka. Nie skupiaj się jedynie na zwiększaniu widoczności Twojej marki wśród konkretnych grup docelowych. Pracuj również nad pozyskaniem sympatii użytkowników i zbudowaniem zaufania do Twoich produktów i firmy.
Oto kilka sposobów na wykorzystanie obecności marki w social media do budowania zrównoważonych ścieżek sprzedaży dla nowych klientów.
1. Zwiększ sprzedaż dzięki płatnym kampaniom w social media
W czasach „dzieciństwa” marketingu w social media, wiele małych i średnich firm zdecydowało się na obecność tam ze względu na niskie koszty użytkowania tego kanału. Dla wielu małych firm i sklepów internetowych profil społecznościowy zastępuje stronę internetową.
Jeśli jednak myślisz o wykorzystaniu mediów społecznościowych do zwiększania sprzedaży, zainwestuj w reklamę. Zasięg organiczny dla treści publikowanych przez firmy jest coraz mniejszy. I aby przebić się z komunikatem wśród natłoku innych informacji oraz dotrzeć do potencjalnych klientów, niezbędna jest inwestycja w płatne kampanie.
Jeśli prowadzisz już dobrze zoptymalizowane kampanie i masz świeże, wyróżniające się na tle branży pomysły na content, sprawdź też czy posty reklamowe są odpowiednio moderowane. Jeśli pod Twoimi reklamami na Facebooku jest pełno negatywnych komentarzy i pozostawionych bez odpowiedzi pytań od potencjalnych klientów, to coś jest nie tak.
W NapoleonCat, możesz korzystać z funkcji monitorowania i moderowania dyskusji pod postami reklamowymi. Dzięki temu nie przeoczysz pytań od użytkowników, którzy już dotarli do etapu „zainteresowanie” i mogą za chwilę stać się Twoimi klientami.
2. Buduj lojalność i zaufanie poprzez rozmowę
Jeśli chcesz mieć więcej konwersji z Twoich reklam, upewnij się, że monitorujesz komentarze i bierzesz udział w prowadzonych pod nimi dyskusjach.
Jeśli oferujesz zniżkę lub prowadzisz akcję promocyjną na konkretne produkty, zarówno potencjalni, jak i obecni klienci mogą mieć dodatkowe pytania zanim zdecydują się na zakup.
Pytania w komentarzach do postów reklamujących Twoje produkty i usługi to nic innego jak etap lejka sprzedażowego, na którym klienci rozważają zakup. Być może porównują Twoją ofertę z konkurencją.
Odpowiednio szybko reagując, pokażesz, że mogą liczyć na Twoje wsparcie i profesjonalną obsługę. Ponadto Twoja odpowiedź może być wykorzystana nie tylko przez pytającego, ale również przez kolejne osoby, zainteresowane danym wątkiem. Dlatego też, chcąc zwiększyć sprzedaż, platformy społecznościowe wymagają od Ciebie angażowania się w prowadzone dyskusje.
Możesz znacznie usprawnić odpowiadanie na pytania użytkowników korzystając z opcji automatycznej moderacji treści. Inteligentna automoderacja dostępna w NapoleonCat umożliwia obsługę zapytań poprzez zaprogramowanie odpowiedzi na typowe, czy najczęściej pojawiające się pytania. Dużym atutem jest możliwość przygotowania różnorodnych odpowiedzi i zaplanowania wielu scenariuszy. Automoderacja to również doskonały sposób na radzenie sobie ze spamem czy hejtem na swoich profilach.
W ten sposób nie tylko zoptymalizujesz swoje działania i podniesiesz response rate swojej marki, ale przede wszystkim zapewnisz swoim klientom uzyskanie odpowiedzi i pokażesz, że mogą liczyć na Twoją pomoc.
Oczywiście nie oznacza to, że możesz w pełni zastąpić ten proces robotem. Automatyczna moderacja pomoże Ci skrócić czas odpowiedzi i odfiltrować wiele zapytań, które nie wymagają „ludzkiej obsługi”. Natomiast gwarancja natychmiastowej odpowiedzi, wtedy gdy kiedy klient potrzebuje Twojego wsparcia, może skrócić czas podejmowania decyzji zakupowych.
Automoderację możesz też wykorzystywać do odfiltrowania i odpowiadania na typowe i najczęściej pojawiające się zapytania. A to pozwoli Ci się skupić na pytaniach wymagających Twojego bezpośredniego zaangażowania.
Wdrożenie inteligentnej automoderacji pomaga w budowaniu silnych relacji od samego początku. Klienci docenią Twoje starania. Ponadto, pokazując im swoje zaangażowanie i umiejętność przewidzenia ich pytań i potrzeb, zapewniasz ich, że mogą oczekiwać dobrej obsługi klienta i wsparcia również w procesach posprzedażowych.
Automoderacja w NapoleonCat
Takiego właśnie pytania spodziewaliśmy się w prowadzonej przez nas kampanii na Facebooku. Na poniższym screenie, po lewej stronie możesz zobaczyć angielską wersję naszej reklamy, zaś po prawej – zaprogramowane odpowiedzi, które były losowo dostarczane użytkownikom udzielającym się pod reklamą.
3. Wykorzystuj Messengera
Dla klientów, kontaktowanie się z marką poprzez wiadomości prywatne w social mediach jest już standardem. Dla wielu jest to najwygodniejszy sposób, bo nie muszą wychodzić z Facebooka i kontaktują się z marką wtedy, gdy jest to dla nich wygodne. Facebook Messenger ma tę zaletę, że jest kanałem prywatnym, więc jeśli zachęcisz i przyzwyczaisz klientów do tego żeby tam zadawali pytania, wiele „niewygodnych” dyskusji pozostanie niepubliczna.
4. Zarządzaj recenzjami
Kolejnym elementem budującym w oczach użytkowników wiarygodność Twojej marki są recenzje i rekomendacje. Jak wiadomo, opinie klientów mają duży wpływ na decyzje zakupowe pozostałych osób.
Czy wiesz, że już ponad jedna trzecia użytkowników Facebooka sprawdza na tej platformie opinie o danej firmie lub miejscu? To dlatego, że opinie w mediach społecznościowych są dla nich bardziej wiarygodne, niż te umieszczane na stronach internetowych firm, często przez anonimowych użytkowników, do których mamy znikome zaufanie.
Dlatego jeśli masz już zadowolonych klientów, spróbuj ich skłonić do zostawienia krótkiej recenzji. Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne – ludzie lubią wystawiać opinie i dzielić się swoim doświadczeniem.
Pamiętaj, by tak jak w przypadku pozostałych rodzajów interakcji użytkowników z Twoja marką, reagować na nie. Jeśli dostaniesz pozytywna opinię, koniecznie za nią podziękuj. Odpowiadaj również na te negatywne, najlepiej szybko dopytując o szczegóły i powód nieprzychylnej oceny. Kiedy uda Ci się ustalić, na czym polega problem, będziesz mógł go rozwiązać, albo przynajmniej pokazać klientom, że traktujesz ich poważnie i chcesz im pomóc.
Taka postawa może skutkować nawet zamianą opinii negatywnej w pozytywną i umocnić relację z klientem. Ponadto, podobnie jak w przypadku komentarzy pod treściami organicznymi, jak i te pod reklamami, pokazujesz innych zainteresowanym, że sprawnie odpowiadasz i starasz się wspierać swoich klientów.
Social selling – jak wygląda sprzedaż poprzez social media?
Media społecznościowe są przydatne w całym procesie sprzedażowym. Szkoda, aby ich rola kończyła się na budowaniu świadomości i ruchu na stronie, skoro dają rozbudowane możliwości, dzięki którym możesz wzmocnić każdy etap przez który przechodzi klient, by finalnie dokonać zakupu. Możesz je wykorzystać do cierpliwego przesuwania leadów aż do finalnego momentu, jakim jest zakup. Łatwiej tym procesem zarządzać jak mamy w jednym miejscu widok na wszystkie wiadomości i komentarze, jak w NapoleonCat.
Jeśli chcesz w długim okresie zwiększać sprzedaż dzięki działaniom w social media, musisz być przygotowany na wykorzystanie tego kanału również do obsługi klienta. Wiele firm e-commerce sprawnie wykorzystuje już zarówno Facebooka jak i Instagrama do tego aby nie tylko skutecznie sprzedawać, ale także udzielać potencjalnym klientom szczegółowych informacji.
Publikując film o Twoim nowym produkcie możesz się spodziewać, że będą pojawiać się pod nim komentarze. Pod reklamami, które wykorzystasz w kampanii na Facebooku mogą wywiązać się dyskusje. Przygotuj się na rozmowy z Twoimi obecnymi i potencjalnymi klientami, podczas których padnie wiele pytań i nie zawsze przychylnych komentarzy.
Wyjaśniaj, dostarczaj informacji, edukuj, inspiruj – pokaż, że jesteś marką, której mogą zaufać i staraj się trzymać rękę na pulsie. Twórz angażujące treści z wykorzystaniem zróżnicowanych narzędzi. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wyróżnić się spośród konkurencji i wykreować charakter Twojej marki, który będzie rozpoznawalny dla odbiorcy. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę 18 przydatnych narzędzi w social media marketingu dla małych i średnich firm – zobacz, które z nich okażą się najlepszym wsparciem w Twoim biznesie.
Jeżeli chcesz poprawić swoje wyniki w social mediach, kluczem do sukcesu jest stosowanie odpowiednich narzędzi analitycznych. Z NapoleonCat prześledzisz wyniki wszystkich Twoich profili w ramach jednego panelu, sprawdzając które z udostępnianych przez Ciebie treści najbardziej przybliżają Cię do sukcesu.
Autor: Kasia Kowalczyk – Od 10 lat związana z komunikacją marketingową. Podróżniczka i pasjonatka wspinaczki wysokogórskiej, zafascynowana technikami pracy z ciałem i mindfulness.
Fot. Unsplash