Cyberbezpieczeństwo — jak działać, żeby nie wpaść w sidła hakerów?
Transformacja cyfrowa, przechowywanie danych w chmurze, praca zdalna oraz wykorzystywanie sztucznej inteligencji w biznesie niesie za sobą konieczność zadbania o cyberbezpieczeństwo. Niewątpliwie w dzisiejszych czasach dane są znacznie bardziej narażone na działania hakerów. Ich wyciek może niekorzystnie wpłynąć na reputację firmy, zaszkodzić działalności biznesowej i wiązać się ze znacznymi wydatkami. Czym jest bezpieczeństwo biznesu w świecie online i jak chronić ją przed atakami hakerów?
Nieodpowiednio chronione dane są celem coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków. W związku z tym już nikogo nie dziwi, że firmy inwestują w cyberbezpieczeństwo, ponieważ chcą szybko wykrywać potencjalne zagrożenia i reagować na nie. Cyberprzestępczość rozwija się ekspresowo i wpływa na przedsiębiorstwa w każdej branży na świecie.
Czym jest cyberbezpieczeństwo?
Najprościej mówiąc, cyberbezpieczeństwo to działania i procesy, których celem ochrona aplikacji, systemów i sieci informatycznych przed dostępem cyberprzestępców, uszkodzeniami i atakami. Podczas cyberataków cyberprzestępcy uzyskują dostęp do poufnych danych, które zmieniają lub niszczą, by wyłudzić pieniądze lub zakłócić codzienną pracę firmy.
Popularne zagrożenia dotyczące cyberbezpieczeństwa
Raport Threat Landscape 2022 (https://www.enisa.europa.eu/publications/enisa-threat-landscape-2022) Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wyróżnia 8 najważniejszych cyberzagrożeń:
- Ransomware: hakerzy przejmują kontrolę nad czyimiś danymi i żądają okupu za przywrócenie dostępu.
- Malware: złośliwe oprogramowanie szkodzące systemowi.
- Zagrożenia związane z socjotechniką: wykorzystywanie błędu ludzkiego w celu uzyskania dostępu.
- Zagrożenia dla danych: atakowanie źródeł danych dla uzyskania nieautoryzowanego dostępu lub ujawnienia ich.
- Zagrożenia dla dostępności — ataki typu “odmowa usługi”: uniemożliwianie użytkownikom dostępu do danych lub usług.
- Zagrożenia dla dostępności: zagrożenia dla dostępności internetu.
- Dezinformacja/informacje wprowadzające w błąd: rozpowszechnianie mylnych informacji.
- Zagrożenia dla łańcucha dostaw: ataki na relacje między organizacjami a dostawcami.
Zalety dbania o cyberbezpieczeństwo w biznesie:
- mniejsze ryzyko cyberataków;
- większe zaufanie klientów;
- wzrost produktywności pracowników;
- przestrzeganie przepisów prawa;
- minimalizacja ryzyka zakłóceń w biznesie;
- przeciwdziałanie poważnym zagrożeniom, szkodom oraz stratom finansowym;
- lepsza reputacja marki;
- większa konkurencyjność.
9 wskazówek budowania kultury bezpieczeństwa w firmie
Jak budować kulturę cyberbezpieczeństwa w firmie? Poznaj wskazówki i dobre praktyki dotyczące cyberbezpieczeństwa dla Twojej firmy, które pomogą przeciwdziałać cyberatakom.
1.Aktualizacja oprogramowania
Producenci aplikacji i oprogramowania udostępniają aktualizacje oprogramowania z 3 powodów: ulepszania zabezpieczeń, wprowadzania nowych funkcjonalności czy naprawy błędów. Aktualizacja oprogramowania to prosty sposób, by chronić się przed lukami w zabezpieczeniach.
2. Nie klikaj w linki w podejrzanych e-mailach
Podejrzane wiadomości, na przykład te pisane łamaną polszczyzną, mogą być próbą wyłudzenia danych. Czasami zawierają one zainfekowane linki lub załączniki.
3. Aktualizacja sprzętu
Stary komputer może nie obsługiwać najnowszych aktualizacji oprogramowania, a dodatkowo spowalnia reakcję na cyberataki.
4. Bezpieczne udostępnianie plików
Jeśli regularnie udostępniasz pliki z danymi najlepiej robić to bezpiecznie. Poczta e-mailowa nie jest przeznaczona do przesyłania poufnych informacji. W tym celu najlepiej korzystać z programów, które szyfrują pliki z poufnymi danymi.
5. Oprogramowanie antywirusowe
Połączenie z Internetem w telefonie, laptopie, tablecie i komputerze sprawia, że jesteśmy podatni na złośliwe oprogramowanie zarówno w domu, jak i w pracy. Konieczne jest zatem używanie oprogramowania antywirusowego, które zapewni ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.
6. Regularnie kopie zapasowe
Systematycznie tworzone kopie zapasowe chronią przed utratą danych oraz atakami oprogramowania. Dobrym rozwiązaniem jest ich przechowywanie w bezpiecznych lokalizacjach na różnych typach nośników.
7. Korzystanie z bezpiecznej sieci
Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN to doskonałe rozwiązanie, gdy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Pomaga chronić dane i zabezpiecza twoje dane nawet przed twoim dostawcą usług internetowych.
8. Szkolenie pracowników
Ważnym aspektem skutecznego dbania o cyberbezpieczeństwo w firmie jest edukacja pracowników, którzy konsekwentnie stosują procedury bezpieczeństwa.
9. Korzystaj ze stron z certyfikatem SSL
Upewnij się, szczególnie, zanim wprowadzisz poufne dane, że odwiedzane przez ciebie strony internetowe korzystają z szyfrowania https, by chronić transmisję danych pomiędzy przeglądarką i serwerem witryny.
Podsumowując dbanie o bezpieczeństwo informacji cyfrowych oraz ochrona przed cyberatakami jest wyzwaniem, istnieje jednak wiele sposobów i dobrych praktyk do wdrożenia, które zapewnią ochronę Twojej firmie. Zachowanie czujności, nieustanna edukacja i mądre wybory to proste sposoby, by zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo biznesu.
Autor: Renata Zielezińska
Fot. Unsplash