Co proponują platformy tradingowe?

Każdy początkujący inwestor powinien zainteresować się tym, co mają do zaoferowania platformy tradingowe. W poniższym artykule wyjaśnimy te zagadnienia.

Platforma tradingowa – co to takiego? 

Platforma tradingowa, określana też jako platforma inwestycyjna czy transakcyjna, jest nieocenionym narzędziem dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w świecie finansów. Udostępniają je brokerzy, jak Saxo, dzięki czemu każdy może rozpocząć swoją przygodę na rynku inwestycyjnym. Co ważne, wielu brokerów udostępnia wersje testowe takiej platformy, co pozwala na zapoznanie się z nią, zobaczenie, jaki ma potencjał, jaka jest w użytkowaniu, czy nam pasuje, czy może korzystanie z niej jest mało komfortowe. Warto ją przetestować, nim zaczniemy na poważnie inwestować, bo w późniejszym okresie, już po okresie próbnym, przeważnie musimy płacić za jej użytkowanie, na przykład prowizje. 

Platforma tradingowa – co zapewnia?

Napisaliśmy, że platformy tradingowe są niezwykle ważne dla każdego inwestora, teraz zaś wyjaśnijmy, dlaczego ich rola jest tak istotna. To z tego powodu, że stanowią one łącznik pomiędzy inwestorem a rynkami finansowymi. Dzięki temu mamy możliwość kupna i sprzedaży wybranych towarów, ale nie tylko, bo platformy tradingowe zapewniają o wiele więcej możliwości. 

I właśnie na te dodatkowe funkcje należy zwrócić uwagę, nim rozpoczniemy współpracę z jedną z nich. Bardzo przydatne i godne polecenia jest wsparcie edukacyjne. Najlepsze platformy transakcyjne zapewniają dostęp do rozbudowanej sekcji edukacyjnej, co jest bardzo przydatne dla każdego, a zwłaszcza początkującego inwestora, który nie ma ani dużej wiedzy, ani doświadczenia na temat inwestowania. Dostęp więc do pomocnych artykułów, e-booków, podcastów czy materiałów wideo jest dla niego na wagę złota. 

Platformy tradingowe – jakkie funkcjonalności mogą oferować?

Rozwój technologiczny jest bardzo szybki, odbywa się dosłownie na naszych oczach. Ma to oczywiście także przełożenie na platformy tradingowe. Jeszcze jakiś czas były dostępne tylko w wersji desktopowej, przez co wszystkie miały praktycznie ten sam charakter. Nie tylko definiowała je ta sama dostępność tylko na ekranie komputera, ale też podobne funkcje – zlecenie kupna i sprzedaży określonych walut. Obecnie są nie tylko dostępne na urządzeniach mobilnych, jak smartfony czy tablety, ale też są zdecydowanie bardziej rozbudowane, oferując nie tylko prostą wymianę i sprzedaż walut, ale o wiele więcej funkcjonalności. 

Można je podzielić na produkty inwestycyjne i produkty wykorzystujące dźwignię finansową. Do tych pierwszych zaliczamy akcje, fundusze ETF, fundusze inwestycyjne, obligacje, Crypto ETPs i portfele zarządzane. Do drugiej grupy należą opcje giełdowe, kontrakty futures, Forex, opcje walutowe, crypto FX, kontrakty CFD i surowce. Jak wspomnieliśmy, te instrumenty wykorzystują dźwignię finansową (tzw. lewar), co pozwala na inwestowanie kwotami wyższymi, niż te, które realnie posiadamy. Brzmi dobrze, ale jest tu drugie dno, ponieważ wiąże się to z ryzykiem. 

Chcąc zacząć swoją przygodę z inwestowaniem, nie można zapomnieć o wyborze profesjonalnej platformy tradingowej. Nie tylko zwiększa szanse na zarobek, ale i wzbogaca w niezbędną wiedzę. 

Źródło: materiały prasowe

Fot. by Kanchanara on Unsplash


Udostępnij