Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce
Czy wiesz, że na ciuch z wyprzedaży albo kolejny błyszczyk pracujesz nawet kilka godzin? Czy naprawdę potrzebujesz całej armii szamponów, zapachowych świec i nieużywanych kubków? Gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. I na dodatek odbiera przyjemność wyboru tego, co naprawdę istotne.
Przekonaj się, że MNIEJ znaczy WIĘCEJ Podejmij wyzwanie minimalizmu! Odkryj zaskakująco prosty i konkretny plan pozbycia się przytłaczającego nadmiaru.
Zacznij od drobnych zmian. Od małych bastionów chaosu: szafki z przyprawami, szuflady z biżuterią… Spróbuj spędzić 21 dni bez czegoś, co wydawało się niezbędne – to wystarczy, by wyrobić w sobie nawyk. Segreguj, wystawiaj, porządkuj!
Książka, na którą czekałam bardzo długo, ale trafiła w moje ręce w idealnym momencie – a mianowicie tuż po Bożym Narodzeniu. Myśląc o kolejnych miesiącach nowego roku układałam plan w mojej głowie co będę robiła, jakie projekty zacznę, co chcę zrobić aby poczuć radość i spełnienie. Co muszę zrobić więcej, żeby osiągnąć moje cele. A w książce czytam: “MNIEJ przedmiotów to WIĘCEJ wolności. MNIEJ rzeczy to WIĘCEJ spokoju i radości z tego, co już masz. MNIEJ toksycznych relacji to WIĘCEJ czasu dla siebie i najbliższych”.
O ile wielu przedmiotów pozbyłam się podczas ostatniej niedawnej przeprowadzki, o tyle przełożenie powyższych słów na moją działalność biznesową i życie prywatne wywołało u mnie wielkie zastanowienie, zatrzymałam się… Czy na pewno robiąc więcej, osiągnę więcej? Nagle zrozumiałam, że trzeba ograniczyć ilość i jednocześnie skupić się na jakości, na rzeczach, projektach, zadaniach, które sprawiają, że robię w życiu coś ważnego, że realizuję zgodnie z moją misją i wartościami. MNIEJ, ale lepiej; MNIEJ; ale z większą satysfakcją; MNIEJ, ale z zaangażowaniem; MNIEJ, ale więcej osiągnę.
Jedną z kluczowych zalet minimalizmu jest wypracowanie w sobie dystansu do przedmiotów. Nadanie rzeczom właściwego ciężaru, właściwego znaczenia.
Znam Katarzynę już od 5 lat, zaczęło się od rozmowy o tej samej korporacji, w której pracowałyśmy. Obserwuję jej działania, rozwój z wielkim szacunkiem i kibicuję jej blogowi. Rozmawiałyśmy o jej książce wielokrotnie, wiem, jak dużo serca w nią włożyła. W książce można znaleźć również wiele mądrych i dojrzałych przemyśleń, ciekawych oraz skrupulatnie wyszukanych badań, ale przede wszystkim szczerość i prawdę o jej życiu. A pisać o sobie i swoich słabościach to wcale nie takie proste, zdecydowanie wymaga odwagi. Zdecydowanie polecam!
Zamiast nieustannie być najlepszą, wybrałam bycie wystarczająco dobrą.
Katarzyna Kędzierska to autorka największego w Polsce bloga o minimalizmie Simplicite.pl i projektu Szafa Minimalistki, prawniczka, praktyk biznesu. Jej przemyślany, przyjazny przewodnik po sztuce prostego życia jest wynikiem własnych doświadczeń i poszukiwań.
Autor: Emilia Bartosiewicz – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka Lady Business Club, ekspert budowania osobistej marki w internecie, twórczyni konceptu Business Unlimited