Buduj karierę na solidnych fundamentach

Niezależnie od tego czy jesteś prezesem wielkiej korporacji, pracownikiem małej rodzinnej firmy, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, na pewno masz wiele wątpliwości i dziesiątki pytań w głowie. O to gdzie jesteś teraz, w jakim zawodowym kierunku zmierzasz.

 

Czasem pewnie przychodzi myśl o zmianie, jednak zaraz z nią pojawia się lęk. Obawiasz się czy twoje kwalifikacje są wystarczające, czy jesteś w stanie nauczyć się czegoś nowego. Niezależnie od etapu, na którym jesteś warto zastanowić się na czym opierasz swoją karierę i na tej podstawie dalej ją rozwijać.

Wyznacz cel

Na wstępie swoich rozmyślań zawodowych najlepiej jest skonkretyzować cele i oczekiwania wobec siebie i swojej pracy. Mając określony cel możesz przejść do zidentyfikowania swoich mocnych stron i drzemiącego w tobie potencjału. Warto przy tym zastanowić się co sprawia ci przyjemność i może być motorem do działania w pracy zawodowej. Należy pamiętać, że połączenie możliwości zarabiania z wykonywaniem pracy, którą będziemy lubili to najlepsze rozwiązanie. Wytypowanie takiego zawodu czy konkretnego stanowiska jest pierwszym krokiem do dalszych działań.

Rozwijaj się, ucz, sięgaj po więcej

Jeżeli jesteś już na jakimś etapie kariery zawodowej, ale czujesz, że stoisz w miejscu, a chcesz się rozwijać, musisz pamiętać o tym, że nikt nie poda ci nowej wiedzy na tacy. Udane życie zawodowe wymaga ciągłego uczenia się. Kto stoi w miejscu- cofa się – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl. Dobrze jest przeglądać branżowe serwisy internetowe, czytać prasę i inne publikacje, wybierać ciekawe konferencje i szkolenia. Pamiętaj jednak, że oprócz podnoszenia kompetencji zawodowych, ni możesz zapominać o rozwoju umiejętności miękkich. Dzięki temu będziesz bardziej pożądanym pracownikiem. Warto być ambitnym, odważnym i śmiałym w planowaniu oraz budowaniu własnej kariery, a gdy przychodzi sukces – z uśmiechem podnosić sobie poprzeczkę. Pomyśl dziś, na co cię stać i działaj – podpowiada Dariusz Duma. Skonkretyzowanie celów oraz świadomość tego jak ważne jest rozbudowywanie własnych kompetencji i zainteresowań zdecydowanie ułatwi ci budowanie ścieżki kariery. Zawodowa samoświadomość to najmocniejszy fundament kariery.

Przewiduj i planuj

Żyjemy w czasach, gdzie z minuty na minutę powstają nowe technologie. Codziennie słyszymy o nowych wynalazkach i nietuzinkowych pomysłach naukowców. To, co kiedyś było dla nas abstrakcją i nierealnym wytworem technologicznym, obecnie jest na wyciągnięcie ręki. Wraz z rozwojem otaczającego nas świata, zmienia się także rynek pracy. Firmy z wielu branż dynamicznie się rozwijają odpowiadając na potrzeby rynku. Razem z nimi muszą rozwijać się także pracownicy, by byli gotowi na zachodzące zmiany. Ta gotowość i elastyczność to dziś podstawa do przetrwania na zmiennym rynku pracy. Ci, którzy nie potrafią przewidywać i analizować mogą mieć problem ze znalezieniem pracy w przyszłości, kiedy przyjdzie czas na zmiany, ponieważ nie będą mieli oczekiwanych przez pracodawców kompetencji.

 Pokaż się światu

Jednym z kluczowych aspektów życia zawodowego jest to jak postrzegają cię inni. Profesjonalny wizerunek to jeden z ważniejszych filarów naszego życia zawodowego. Warto jest mieć świadomość tego jak ważne jest kreowanie własnego autorytetu i sposobu prezentowania się. Jeżeli jesteś ekspertem we jakiejś dziedzinie- pokaż to! Warto „bywać”, poznawać ludzi, aktywnie angażować się w branżowe wydarzenia, konferencje i kongresy – podpowiada Dariusz Duma, ekspert kampanii „Oswój zmianę”. Jest to sposób by przestać być niewidzialnym na rynku pracy. Warto w tym celu wykorzystać także media społecznościowe i tam budować swój profesjonalny wizerunek.

Zadbaj o pozytywne nastawienie

Rozważając swoje zawodowe dokonania i plany na przyszłość większość z nas wielokrotnie zastanawia się nad tym co by było gdyby coś w tym momencie zmienili, gdyby pokusili się o nową pracę, powalczyli o awans czy przeniesienie do innego działu. Z reguły jednak kończy się tylko na rozważaniach, ponieważ blokują nas obawy. Jeśli masz wątpliwości, czy coś jest możliwe, istnieje tylko jedna absolutnie pewna metoda by to sprawdzić, a jest nią działanie! Jeśli masz poczucie, że twoja kariera zawodowa mogłaby być już na wyższym etapie, albo nie spełniasz się w swojej obecnej pracy spróbuj czegoś nowego. Skoro i tak nie jesteś zadowolony z obecnego miejsca pracy warto zaryzykować – radzi Dariusz Duma, ekspert monsterpolska.pl. Nie możesz też zapominać o pozytywnym nastawieniu. Chęć do życia i życzliwość do innych na pewno pomoże ci w działaniu.

Budowanie własnej ścieżki kariery zawodowej to nie lada wyzwanie. Zarówno na jej początku, jak i na bardziej zaawansowanym etapie. Bo praca nad nią musi być ciągła, aby przyniosła nam zadowolenie i satysfakcję. Otwartość na zmiany, ciągłe edukowanie się, dbanie o swój wizerunek, elastyczność i pozytywne nastawienie to filary, na których możemy budować karierę.

Źródło: materiały prasowe


Udostępnij