Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować?, P. Fortuna, Ł. Bożycki

Niezwykle interesująca opowieść, która powstała jako wynik współpracy znanego psychologa i trenera biznesu Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego - przyrodnika i fotografa, przedstawiająca czytelnikowi przykłady zwierząt, z których zachowań możemy czerpać naukę.

Niecodzienny, ilustrowany przewodnik, dzięki któremu można dowiedzieć się o nowych gatunkach zwierząt, a co więcej, nauczyć się czegoś z ich sposobów na przetrwanie na tym świecie. Doskonałe przykłady do zastosowania w świecie biznesu.

Żyjemy otoczeni zwierzętami na co dzień. W zabieganej rzeczywistości nie przywiązujemy do tego wagi. W powszechnym obiegu istnieje wiele porównań człowieka do zwierzęcia, weźmy chociaż te najprostsze metafory: „zachowuje się jak słoń w składzie porcelany”, „żyje jak pies z kotem”, „chytry jak lis” czy „znają się jak łyse konie”. Autorzy przewodnika „Animal Rationale” proponują chwilę refleksji nad charakterystyką wybranych zwierzęcych zachować i, co więcej, w prosty sposób pokazują, jak część z nich można zaadoptować do swojego codziennego życia.

Inspiracja do lepszego życia może płynąć z zachowań kota lub psa, ale także od bardzo egotycznych gatunków – jak ambystoma meksykańska (płaz żyjący a Ameryce Środkowej) czy makak japoński (małpa zamieszkująca jedną z azjatyckich wysp).

Autorzy przedstawiają na przykład, w jaki sposób piżmowoły realizują biologiczną wartość stadnego bytowania dla ochrony młodych. Wskazówki dotyczące wdrażania efektywnej formy protekcji potomstwa mogą nauczyć człowieka odpowiedniego oszacowania rodzajów zagrożenia.

Gdyby piżmowół był mówcą motywacyjnym, pewnie dumnie wyszedłby na scenę i przedstawił następujący model działania w sytuacji kryzysowej: (1) bądź czujny i sprawdź realność zagrożenia.(2). roztocz pierścień ochrony wokół bliskich i (3) dawaj zdecydowany odpór atakom.

A czemu nie zaczerpnąć modelu pracy w grupie z naturalnego działania wilczej watahy. Jak zauważają P. Fortuna i Ł. Bożycki posiadając zhierarchizowaną strukturę i jasno sprecyzowaną formę przekazu wataha jest w stanie utrzymać 100% poziom przetrwania.

 (…) Przykładem są korporacje,w których łatwo jest zaszyć się w gąszczu projektów i nawet nie zauważyć znaczenia własnej pracy dla kondycji firmy. (…)wzrasta rola wewnętrznej komunikacji. Pod tym względem również możemy się inspirować organizacją wilczego stada, którego członkowie przekazują sobie jednoznaczne sygnały(…).

Inne przykłady do inspiracji to chociażby słoń afrykański, który pokazuje racjonalny sposób radzenia sobie ze stratą, pszczoła midona precyzująca swoje potrzeby, kot domowy wznoszący się ponad podziały czy też bóbr, który jest najlepszym strategiem w gospodarowaniu zasobami.

Warte zgłębienia, bo zaskakująco proste wskazówki zaczerpnięte ze świata zwierząt mogą sprawić, że codzienne życie człowieka stanie się prostsze, bardziej skoordynowane i efektywniejsze.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa PWN

Autor: Marta Płowiec


Udostępnij