7 przykazanie sukcesu: szanuj ludzi, z którymi współpracujesz
O siódmym przykazaniu sukcesu opowiem wspólnie z tymi, którzy wciąż te sukcesy odnoszą. Na co dzień zarządzają ludźmi, tworzą dla nich miejsca pracy, rozwijają swoje firmy czy też awansują. Bo o sukcesie trudno mówić samotnie. Nawet jeśli myślisz : To Mój Sukces, tylko Mój, ciężko na niego zapracowałam, masz tylko częściową rację.
Algorytm: Ty plus sukces równa się twój sukces, nie ujawnia wszystkich danych. Brakuje w nim ważnych składowych. Są to ludzie, którzy z Tobą współpracują i tym samym partycypują w Twoich osiągnięciach.
VIP-y
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że na drodze do Twojego sukcesu spotykasz wiele bardzo ważnych osób. Wśród nich są tacy, z którymi zostajesz dłużej, z innymi idziesz przez pewien czas, potem wasze drogi się rozchodzą. Są też tacy, którzy po prostu stają na Twojej drodze i zmuszają Cię do zmiany kierunku. Wszyscy oni w jakiś sposób są dla Ciebie ważni. Nawet jeśli ich rolą jest być drabiną, po której się wspinasz, szanuj ich. Jeśli o tym zapomnisz, któryś szczebel może przestać chcieć Cię dźwigać, a wtedy upadek może być bolesny. Pamiętaj o tym im wyżej jesteś.
Synergia
„Nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że współpraca układała się dobrze, kiedy bazą jest wzajemny szacunek. Taki solidny fundament. Ważne jest aby bez obaw dzielić się wiedzą, pomagać sobie nawzajem, wspierać się doświadczeniem i w efekcie tworzyć wartość dodatkową, kiedy przysłowiowa suma jeden plus jeden jest większa od dwa!” Tak o znaczeniu szacunku w biznesie mówi jeden z przedsiębiorców. Wzajemny szacunek uruchamia synergię, dzięki której sukces jest większy niż suma poszczególnych działań.
„Dopiero od efektów naszej współpracy zależy sukces biznesowy. Trzeba zatem stworzyć warunki, tzw. przestrzeń do efektywnego współdziałania.”
Uwalnianie potencjału
Podczas konferencji, wystąpień publicznych, oficjalnych spotkań biznesowych z ust prezesów, szefów, managerów, dyrektorów padają słowa: Potencjał firmy stanowią ludzie, to nasz największy skarb. Niestety na tym docenianie pracowników się w większości przypadków kończy. A szkoda bo według dyrektor zarządzającej jednej z trójmiejskich firm „Szacunek jest platformą, na której buduję zaangażowanie, lojalność i radość z tworzenia razem czegoś wartościowego. Uważam, że jego brak skutecznie zabija, przede wszystkim, zaangażowanie w firmę.” Respektowanie ludzi w praktyce, w miejscu ich pracy uwalnia tkwiący w nich potencjał, niezależnie od stanowiska jakie zajmują. Czują się ważni, istotni i potrzebni. Dlatego nie rezygnuj z tego źródła mocy dla siebie i organizacji, w której jesteś.
Źródło wiedzy
Niezależnie od tego jak bardzo jesteś zaawansowana w osiąganiu sukcesów, nawet z pozycji mistrza możesz się czegoś nauczyć od innych. Bo każdy człowiek to źródło innej wiedzy, innych doświadczeń, umiejętności, ciekawostek. Podchodź do nich wszystkich z szacunkiem bo oni wszyscy mogą Ci coś dać. Jeśli masz możliwość obdarzyć ich atencją , możesz niespodziewanie dostać wiele wskazówek przydatnych na drodze do Twojego sukcesu.
„Szacunek do ludzi wynika też z mojego przekonania, że każdy z pracowników może mnie czegoś nauczyć, jest w czymś lepszy niż ja, a to rodzi nie tylko szacunek i respekt, ale też chęć czerpania tej wiedzy z korzyścią dla wszystkich.”
Szanuj Bliźniego swego…
„Szanuje współpracowników bo sama oczekuję szacunku”
Zapytam przewrotnie. Jeśli nie potrafisz szanować innych, czy potrafisz szanować siebie? Pamiętaj, że szacunek do innych to szacunek do siebie. Traktuj więc ludzi na swojej drodze tak, żeby oni idąc w świat mieli powody, żeby dobrze o Tobie mówić. Możesz tego potrzebować, kiedy sukces zapuka do Twoich drzwi.
Co to znaczy szanować drugiego człowieka?
- Jeśli decydujesz się z kimś rozmawiać, rozmawiaj z nimi, a nie tylko zadawaj pytania, wysłuchaj jego odpowiedzi.
- Patrz na ludzi, kiedy z nimi rozmawiasz.
- Nie zakładaj, że ktoś jest głupi skoro myśli nie tak jak Ty, może po prostu myśli inaczej, ma inne dane, inne doświadczenia, inną perspektywę.
- Jeśli wyznaczasz spotkanie na określoną godzinę, bądź na nim na czas, nie każ na siebie czekać
- Jeśli ktoś Cię zaprasza na określoną godzinę, nie spóźniaj się, szanuj jego czas.
- Wymagaj od innych tyle, albo tylko tyle, ile wymagasz od siebie.
- Nie ignoruj jeśli słyszysz dzień dobry
- Nie obawiaj się odwzajemniać uśmiechu
- Korzystaj z pomocy, ale nie wykorzystuj
- Chwal na forum, upominaj na osobności
- Traktuj ludzi podmiotowo a nie przedmiotowo
- Dotrzymuj słowa, jeśli już je dałaś
- Jeśli z kimś Ci nie po drodze, pozwól mu pójść swoją drogą
Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli napisać ten artykuł. Bez Was bym tego nie zrobiła.
Autor: Elżbieta Krzyżaniak – psycholog, mediator, właściciel Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany, autorka bloga Psychologiczny Punkt Widzenia, profesjonalny coach Erickson International College,certyfikowany trener FRIS, entuzjastka zmian, specjalistka do spraw odwagi. Czytaj więcej >>