6 przykazanie sukcesu: Szanuj swój czas
Opowieść o szóstym przykazaniu sukcesu będzie nieco nostalgiczna i poruszająca, bo nie da się bez dotykania życia i jego przemijania opowiedzieć o czasie. „Czas to pieniądz” - powiedział kiedyś Benjamin Franklin. Idąc tym tropem, zadam Tobie pytanie, czy szanujesz swój czas tak bardzo jak swoje pieniądze?
A jeśli okaże się Franklin, że nie miał do końca racji, bo czas to coś więcej niż pieniądz, że jest to najbardziej wartościowy element Twojego majątku. Najbardziej ograniczone i reglamentowane dobro, które – kiedy upływa – mija bezpowrotnie. Źle wykorzystanego nie możesz już cofnąć i odzyskać. Jak teraz oceniasz swoją umiejętność inwestowania w życiowy sukces?
Zdarza się, że dysponujemy czasem z dużą łatwością, bo nie nauczyliśmy się o nim myśleć. Podobnie jak nie zdajemy sobie sprawy z istnienia powietrza, które nas otacza, do czasu kiedy zaczyna go nam brakować, tak nie zdajemy sobie sprawy z czasu, który wciąż upływa.
Dlatego przyjrzyj się sposobom w jaki go spędzasz i wykorzystujesz. Określ wartość Twoich codziennych transakcji, cenę Twojego czasu. Jego wartość wyznacza cena, jaką jesteś w stanie zapłacić za korzystanie z czasu innych.
- Czy cenisz swój czas we właściwy sposób?
- Jak bogaty jesteś spędzając cały swój czas na zarabianiu pieniędzy, ale nie masz go by je wydawać i cieszyć się życiem?
- Komu dajesz swój czas, w co go inwestujesz?
- W jaki sposób możesz sprawić, żeby Twój czas miał sens i znaczenie?
Zadaj sobie te pytania.
Czas: przeszłość, przyszłość, teraźniejszość
Warto pamiętać, że czas i jego postrzeganie dla każdego z nas jest subiektywne. Twoja perspektywa czasu bardzo głęboko oddziałuje na Twoje życie. Paradoksem jest natomiast to, że rzadko kiedy zdajesz sobie z tego sprawę. Niezależnie od tego co się dzieje wokół, wciąż możesz tkwić w przeszłości, uciekać w przyszłość lub być po prostu „tu i teraz”. Osobiste poczucie czasu w znacznym stopniu wpływa na Twoje odczucia, myśli i działania. Wyznacza kierunki, cele i sukcesy. Dlatego tak ważne jest, żeby zdać sobie sprawę z tego, w jakiej perspektywie czasowej masz zwyczaj funkcjonować. Philip Zimbardo prowadząc badania nad fenomenem czasu wyróżnił 6 głównych perspektyw czasowych, w których możesz żyć.
Sprawdź gdzie jesteś, jaka jest Twoja perspektywa postrzegania czasu ?
1. Orientacja na pozytywnej przeszłości: Skupiasz się na „starych, dobrych czasach”. Wspominasz to co było, porównujesz z tym co jest, na korzyść tego dawnego. Przechowujesz zdjęcia, wycinki gazet, notatki, celebrujesz rocznice i święta. Wspominasz dawne sukcesy i wiesz, że lepiej już nie będzie.
2. Orientacja na negatywnej przeszłości: Skupiasz się na tym wszystkim, co się Tobie kiedyś nie udało, co cię boleśnie doświadczyło, co poszło nie tak. Masz fatalistyczne podejście do życia i przekonanie, że niezależnie od tego co zrobisz i tak nigdy nic się nie zmieni. Myślisz – zawsze popełniam błędy, więc lepiej dać sobie z tym spokój.
3. Orientacja na na hedonistycznej teraźniejszości: Żyjesz chwilą, gonisz życie, szukasz przyjemności a unikasz przykrości. Nigdy nie wiesz co się może zdarzyć, nie planujesz. Twoje motto: Żyć krótko i intensywnie.
4. Orientacja na fatalistycznej teraźniejszości: Masz przekonanie o braku wpływu swoich decyzji na to co się dzieje. Myślisz w kategoriach „co ma być to będzie”. To, co się dzieje w życiu, traktujesz jako przeznaczenie. Myślisz: po co mam się przygotowywać, jeśli i tak los zadecyduje za mnie.
5. Orientacja na przyszłości: Robisz śmiałe plany, wierzysz, że masz wpływ na swoje życie, a Twoje decyzje przyniosą zamierzone rezultaty. Myślisz: muszę wyrobić się przed jutrzejszym terminem, jeśli dobrze to rozegram, to osiągnę w życiu sukces.
6. Orientacja na przyszłości transcendentnej: Wierzysz, że życie na ziemi to tylko etap w drodze do lepszego życia po śmierci. Twoje życie doczesne polega na przygotowywaniu się do tego co będzie po śmierci. Jedyne co ma znaczenie to wieczność.
Pamiętaj, że to, jaka perspektywa czasu jest w Tobie aktywna, w taki sposób podejmujesz decyzje i działania, a to wpływa na Twój sukces.
Jeśli jesteś zorientowany na przeszłość podejmujesz decyzje na podstawie negatywnych lub pozytywnych wspomnień z podobnych sytuacji.
Jeśli jesteś zorientowany na teraźniejszość reagujesz spontanicznie, dążąc do przyjemności bądź unikania przykrości, nie zastanawiając się nad konsekwencjami.
Jeśli jesteś zorientowany na przyszłość, podejmujesz decyzje w oparciu o rozsądek, ewentualne konsekwencje, planowanie, analizę zysków i strat.
Niezależnie od tego gdzie jesteś teraz, możesz to zmienić. Ważne, żeby perspektywy czasu, po których się poruszasz, były zrównoważone. Ważne, żeby nie utknąć w jednej z nich. Zastanów się, która perspektywa czasu Tobie nie służy, a potem staraj się wyciągnąć wnioski z dnia wczorajszego, cieszyć się dniem teraźniejszym i zapanuj nad dniem jutrzejszym.
Benjamin Franklin powiedział również „ Kochasz życie? Nie trwoń zatem swego czasu, ponieważ ono jest z niego utkane”. I tu ma stuprocentową rację!
Autor: Elżbieta Krzyżaniak – psycholog, mediator, właściciel Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany, autorka bloga Psychologiczny Punkt Widzenia, profesjonalny coach Erickson International College,certyfikowany trener FRIS, entuzjastka zmian, specjalistka do spraw odwagi. Czytaj więcej >>
Artykuły autora >>