6 korzyści jakie faktoring może przynieść Twojej firmie

Jeśli prowadzisz firmę, być może słyszałaś już o usłudze faktoringu. Faktoring pozwala na szybkie uzyskanie pieniędzy z faktur wystawionych klientom z długimi terminami płatności, dzięki wykupieniu należności przez Faktora, czyli firmę faktoringową. Co za tym idzie, nie musisz już czekać na pieniądze za wykonaną usługę lub dostarczony towar 30, 60 a nawet 120 dni. Faktor wypłaci Ci pieniądze z faktury w 24h.

Co to oznacza dla Twojego biznesu i jakie korzyści możesz czerpać z tej usługi?

  1. Płynność finansowa – podstawa zdrowego biznesu

Przede wszystkim, nie zamrażasz pieniędzy w fakturach, a Twoja firma ma zagwarantowaną płynność finansową. Uregulowanie stałych wydatków, spłata zobowiązań wobec Twoich dostawców, wypłaty dla pracowników, itp. nie są już uzależnione od tego, ile dni na fakturze mają Twoi kontrahenci, co potrafi być szczególnie dotkliwe w przypadku, gdy masz jednego lub dwóch ‘dużych’ Klientów, którzy wymagają mocno odroczonych płatności. W tym kontekście faktoring staje się alternatywnym dla kredytu źródłem finansowania działalności Twojego biznesu i gwarancją płynności.

  1. Pieniądze na rozwój i inwestycje

Dzięki natychmiastowemu dostępowi do zarobionej już przez Twoją firmę gotówki, masz również pieniądze na realizację kolejnych zleceń i rozwój. Uwolnione środki możesz przeznaczyć na inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne, zakup maszyn czy samochodów lub zatrudnienie dodatkowego personelu. To z kolei, pozwoli Ci przyjąć i zrealizować więcej zleceń, dzięki czemu Twoja firma będzie zwiększać zyski i dalej się rozwijać.

  1. Większa elastyczność i konkurencyjność

Faktoring sprawia również, że nie musisz już bać się oferowania klientom długich terminów płatności. Taka elastyczność może okazać się znaczącą przewagą konkurencyjną i skłonić potencjalnych kontrahentów do skorzystania z usług właśnie Twojej firmy, tym bardziej, że w wielu branżach oferowanie odroczonych terminów płatności to obecnie standard. Faktoring będzie także idealnym rozwiązaniem, jeśli planujesz podjąć współpracę z dużym graczem na rynku i masz ograniczoną możliwość negocjacji warunków umowy. Rozwiązaniem, które z jednej strony umożliwi Twojej firmie współpracę z nowymi Klientami, a jednocześnie skutecznie uchroni Twój biznes przed utratą płynności.

  1. Wizerunek solidnej marki

Faktoring zapewnia płynność finansową Twojej firmie, a tym samym gwarantuje Ci dostęp do pieniędzy, które możesz przeznaczyć na spłatę należności względem Twoich dostawców. Terminowe regulowanie zobowiązań, jak również wypłata pensji czy realizacja nowych zleceń zgodnie z umową, to podstawowe czynniki, które wpływają na kreowanie pozytywnego wizerunku Twojej marki. Jeśli w związku z chwilowym brakiem środków, spowodowanym długimi terminami płatności na wystawianych przez Ciebie fakturach, Twoja firma nie będzie mogła wywiązywać się ze swoich zobowiązań, straci renomę wzorowego partnera w biznesie, a stąd już krótka droga do utraty klientów i zleceń.

  1. Korzystna i szybsza alternatywa dla kredytu

Jeśli szukasz źródła finansowania dla swojej firmy faktoring może okazać się atrakcyjną, a co najważniejsze o wiele szybszą i łatwiej dostępną alternatywą dla kredytu. Faktoring dostępny jest dla wszystkich przedsiębiorców (freelancerów, JDG, mikroprzedsiębiorców i firm z sektora MŚP), nie wymaga twardych zabezpieczeń i mogą z niego skorzystać również firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, bez względu na ich wielkość i strukturę. Tym właśnie usługa ta różni się od wielu produktów bankowych, w tym kredytu. Jednocześnie faktoring nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy i jest księgowany po stronie kosztów, a nie zobowiązań, dzięki czemu nie wpływa ujemnie na bilans firmy.

  1. Pewniejsi kontrahenci, większe bezpieczeństwo

Wybierając faktoring masz pewność, że współpracujesz z wiarygodnymi kontrahentami. Zanim dodasz kolejnego klienta do swojej umowy faktoringowej, faktor sprawdza jego kondycję finansową i historię działalności, zmniejszając ryzyko podjęcia przez Ciebie współpracy z niewypłacalnymi partnerami biznesowymi. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na faktoring pełny, całkowicie przerzucasz ryzyko niewypłacalności Twoich Klientów na faktora.

Jak widzisz, faktoring to usługa, która niesie ze sobą wiele korzyści dla firm. Większość z nich wynika z zapewnienia przedsiębiorstwu płynności finansowej, która jest podstawą funkcjonowania i kluczem do rozwoju małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Jeśli czujesz, że Twoja firma również mogłaby skorzystać z faktoringu, masz pytania dotyczące samej usługi, jej korzyści i kosztów, zapraszam do kontaktu pod adresem: alicja.jedrzejewska@ideamoney.pl

Autor: Alicja Jędrzejewska – Manager Działu Produktów Idea Money.


Udostępnij