5 wskazówek, dzięki którym Twoje CV zachwyci rekruterów

Dopiero wchodzisz na rynek pracy, starasz się o praktyki, staż, a może po prostu zmieniasz dotychczasowe stanowisko? We wszystkich tych przypadkach potrzebne jest Ci dobre CV (łac. Curriculum vitae), często określane pisemną formą pierwszego spotkania z pracodawcą.

Ten skompensowany życiorys zawiera: dane osobowe, doświadczenie, historię edukacji, umiejętności, działalność dodatkową i zainteresowania zaledwie na jednej, bądź dwóch stronach A4! Dowiedz się jak dzięki tym z pozoru szablonowym dokumencie, możesz wyróżnić się wśród innych!

1. Zacznij od „dlaczego”

Zastanów się, na jakim etapie życia zawodowego jesteś i dlaczego chcesz stworzyć CV. Pomyśl, czy interesuje Cię konkretny zawód, a może stanowisko w wymarzonej firmie. Spraw, aby dokument był przemyślany, a informacje w nim zawarte opisywały Twoje rzeczywiste zdolności. Oszukiwanie lub podawanie nieprawdziwych cech zostanie wyłapane podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz dalszych etapów rekrutacji. Pamiętając o tym, przystąp do kreowania CV, które umożliwi Ci osiągnięcie wyznaczonego celu.

2. Dokładnie zapoznaj się z profilem firmy i oczekiwaniami z oferty pracy

Czytając zamieszczoną ofertę pracy, znajdź słowa kluczowe (m.in. informacje, które powtarzają się kilka razy). Jeśli nie potrafisz wyszczególnić takich zwrotów, przejrzyj ogłoszenia innych firm, ale opisujące podobne stanowisko i pomyśl, które wymagania wymieniane są w większości przypadków. Zastanów się, czy umiejętności i kwalifikacje, które posiadasz, pokrywają się z tymi najczęściej wspominianymi. Wyeksponuj je i zapisz w pierwszej kolejności w odpowiednich sekcjach CV. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć takich cech w swojej osobie, przedstaw te atrybuty, które mogłyby ułatwić i usprawniać ową pracę. Napisz, co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów.

3. Odpowiednia kolejność

Prezentowane informacje powinny zostać przedstawione w odpowiedniej kolejności, rozpoczynając od tych, które najbardziej interesują rekruterów, czyli doświadczenie, edukacja oraz umiejętności. Pisząc o swoim doświadczeniu, skup się na kwestiach, które są powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Pozostałe wymień w CV, ale nie opisuj szczegółowo. Pamiętaj, że informacje, które podajesz, powinny być zwięzłe oraz konkretne. Wypełniając sekcję edukacja, podaj maksymalnie dwie ostatnie placówki, w których się kształciłeś. Wymieniając posiadane przez Ciebie umiejętności, miej na uwadze, że te będące eksponowane jako pierwsze skupiają najwięcej uwagi rekruterów. Zacznij zatem od tych specjalistycznych (nabyte podczas pracy, nauki), następnie przejdź do uniwersalnych (naturalne, bądź wyuczone) i zakończ na adaptacyjnych (określające reakcję na środowisko, wynikające z cech osobowości).

4. Estetyka

Rekruter przeglądając setki dokumentów na analizę jednego CV, początkowo przeznacza kilka sekund. Pomóż osobie, która będzie decydować czy dostaniesz szansę na rozmowę kwalifikacyjną na sprawne przestudiowanie Twojego CV. Coraz bardziej popularne staje się prezentowanie swoich danych w dwóch kolumnach. W jednej zamieszczane jest zdjęcie oraz dane osobowe (przedstawione na kolorowym, stonowanym tle – granat, odcienie szarości), a w drugiej te najważniejsze dla rekruterów informacje, czyli wspominane już doświadczenie, edukacja, umiejętności, dodatkowo zwięźle opisaną działalność dodatkową, znajomość języków obcych oraz zainteresowania. Nie zapomnij o chronologicznym układzie prezentowanych informacji (zaczynając od najbardziej aktualnych w każdej sekcji). Dzieląc CV, ułatwisz osobom rekrutującym analizę Twojego profilu, zwrócisz ich uwagę estetyką oraz widocznym zdjęciem (które w większości przypadków jest zamieszczane). Należy jednak pamiętać, aby forma dokumentu nie zdominowała jego treści, która jest najważniejsza.

5. Cele zawodowe umieszczone na samej górze

Dostając do analizy CV, rekruterzy w pierwszej kolejności patrzą na centralną, górną część dokumentu. Zaleca się zamieścić tam krótko opisane (około 4 lub 5 zdań) cele zawodowe oraz streszczenie tego, co zawierać będzie dokument (obecne stanowisko: student/pracownik konkretnego działu). Zwięźle przedstawione przyszłe plany oraz aspiracje zawodowe (warto odnieść się do firmy, do której ubiegamy się o pracę) mogą szybko zainteresować możliwych, przyszłych współpracowników.

Przedstawienie swojego doświadczenia zawodowego, historii edukacji, umiejętności i zainteresowań stanowi wyzwanie dla osób tworzących CV. Nie jest to łatwa sprawa również dla samych rekruterów, którzy przeglądając setki zgłoszeń na dane stanowisko, muszą wybrać te najlepsze, odpowiadające wymaganiom całej firmy. Aby ułatwić im pracę, nie pozwól na pominięcie Twojej, wymarzonej, idealnej kandydatury i pamiętaj o przytoczonych 5 wskazówkach. Powodzenia!

Autor: Maja Ciechańska, Business Consultant w ConQuest Consulting.


Udostępnij