5 przykazanie sukcesu: Zaangażuj się

Jeśli chcesz osiągnąć sukces nie rób rzeczy, do których nie masz serca, na które nie masz ochoty, siły, przekonania, nie chcesz w nie inwestować. Nie rób rzeczy, które są niezgodne z Twoimi przekonaniami, zasadami, wartościami.

Jedna z recept na sukces brzmi: Nigdy się nie poddawaj! Wytrwałość i konsekwencja to czynniki, które gwarantują Twój sukces. To jedna ze znanych recept, ale moja jest inna:

Zaangażuj się! Nie rób rzeczy, które nie mają dla Ciebie sensu, albo odnajdź w nich sens!

Jeśli chcesz osiągnąć sukces nie rób rzeczy, do których nie masz serca, na które nie masz ochoty, siły, przekonania, nie chcesz w nie inwestować. Nie rób rzeczy, które są niezgodne z Twoimi przekonaniami, zasadami, wartościami.

Czym jest zaangażowanie?

Kiedy staram się przypomnieć sobie sytuacje, w których byłam, albo jestem zaangażowana, uśmiecham się i czuję przypływ energii. W życiu angażujemy się w miłość, związki, relacje, pracę, projekty, wychowanie, tworzenie, kupno, zdobywanie…

Zaangażowanie to pozytywny stan umysłu, to poczucie uczestniczenia w czymś ważnym, to swoisty wigor, zaabsorbowanie czymś. To entuzjazm i poczucie posiadania wpływu na kształtowanie rzeczywistości. Zaangażowanie to bycie aktywnym a nie pasywnym, to bycie uczestnikiem a nie obserwatorem, to inicjatywa, chęci a nie przymus. Podoba ci się taki stan? Chcesz wiedzieć jak to zrobić, żeby go osiągać?

Ważny jest cel!

W zaangażowaniu ważny jest cel, do którego dążysz. Bo tak naprawdę nie chodzi o zaangażowanie we wszystko co stanie na Twojej drodze, jeśli tak będzie szybko się wypalisz. Jeśli będziesz łapać kilka srok za ogon trudno Ci będzie utrzymać je wszystkie. Trudno będzie zdecydować, która sroka jest Twoja, której nadasz imię. Zaangażowanie aktywuje emocje, czas, uwagę, siły, myśli, więc pamiętaj, żeby wszystkie te zasoby lokować na koncie, które jest w stanie przynieść ci zysk. Dlatego bardzo ważne jest, żeby, zanim jeszcze w coś się zaangażujesz, sprawdzić, zweryfikować, na ile to tylko fantastyczny pomysł, a na ile coś na czym naprawdę Ci zależy. Ile jesteś w stanie za to zapłacić, jak długo jesteś w stanie na to czekać. Kieruj się zasadą wykorzystywaną przy robieniu projektów, najlepszy czas na wątpliwości, cięcia, zmiany celu, to początek projektu. Im dalej w las, tym trudniej się przyznać, że to nie to, a ewentualne zmiany burzą cały projekt. Jeśli postanowisz, że to jest ten cel, rób to z sercem. Jeśli masz wątpliwości zmierz się z nimi od razu. Jeśli tego nie zrobisz grozi Ci efekt utopionych kosztów, czyli tendencja do tego, żeby trzymać się wcześniej podjętych decyzji nawet w sytuacji kiedy okazuje się ona dla nas niekorzystna. Tylko dlatego, że się w nią w jakikolwiek sposób już zainwestowało (finansowo, czasowo, mentalnie lub emocjonalnie), nawet jeśli przyszłe straty (koszty) będą większe niż do tej pory zainwestowane zasoby. Przypomnij sobie wszystkie te sytuacje, kiedy robisz coś bez zaangażowania, czyli robisz bo wypada, bo ktoś chciał, bo trzeba było. Czy one dają Tobie poczucie odnoszenia sukcesu? Bez zaangażowania jesteś w stanie coś dokończyć, dopiąć, ale czy dla Ciebie będzie to rzeczywiście sukces?

Zaangażowane odangażowanie się.

Zaangażowanie to nie to samo co „nigdy się nie poddawaj”. Zaangażowanie to również umiejętność decydowania o zmianach. Zaangażowane odangażowanie się to umiejętność nie porzucania spraw i pozostawiania ich samym sobie, to umiejętność domykania, porządkowania, żegnania się i pozostawiania po sobie ładu. To wpływanie na swoje życie i branie spraw w swoje ręce.

Jeśli dotrzesz do ściany, za którą jest tylko beton, nie widzisz sensu to odpuść sobie, zmień sposób, zmień cel albo poszukaj sensu w tym co Cię spotkało. Jeśli sens wróci a Ty będziesz w stanie dalej się w to angażować, a nie tylko trwać, inwestuj w swój cel nadal. Zachowaj uczciwość wobec innych, ale i wobec siebie. Aktywnie, podejmij decyzję o tym, że nie tracisz energii na to co nie ma dla Ciebie już sensu. Jeśli tego nie zrobisz będziesz tracić energię, moc i zasoby, które nie będą przynosiły zysków emocjonalnych i finansowych. Zostaniesz odcinającym kupony albo wciąż dokładającym do interesu rentierem. Twój kapitał już nie wzrośnie. Stale natomiast będzie się kurczył.

Sprawdź swoje zaangażowanie.

Pomyśl o tym czym dla Ciebie jest sukces, co jest jego wyznacznikiem, po czym poznasz, że go osiągniesz. Pomyśl o swoich celach daleko i krótkoterminowych. Chcesz sprawdzić czy warto się zaangażować w realizacje zadań, przedsięwzięć, które mają doprowadzić się do wyznaczonego celu, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czego chcę, jaki cel chcę osiągnąć?
  • Dlaczego (ten cel) to jest dla mnie ważne?
  • Co dzięki temu będę mieć, kim się stanę, jakim człowiekiem będę, co będę o sobie myśleć?
  • Jaka jest moja gotowość (w skali od 1 do 10) żeby to zrobić?
  • Czego potrzebuje, żeby zrobić pierwszy krok?
  • Kiedy zrobię pierwszy krok?
  • Co to będzie?
  • Motywacja jest potrzebna do tego, żeby zacząć, zaangażowanie jest potrzebne do tego, żeby wytrwać i dojść do swojego celu.

Rób z sercem rzeczy w których widzisz sens. Powodzenia.

Autor: Elżbieta Krzyżaniak – psycholog, mediator, właściciel Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany, autorka bloga Psychologiczny Punkt Widzenia, profesjonalny coach Erickson International College,certyfikowany trener FRIS, entuzjastka zmian, specjalistka do spraw odwagi. Czytaj więcej >>
Artykuły autora >>


Udostępnij