5 Książek, które musisz przeczytać na początku Nowego Roku

Pierwsze tygodnie nowego roku to czas, kiedy, świadomie czy nieświadomie, poszukujemy książek, które zmienią nasze życie lub chociaż pokażą nam nowe drogi, których wcześniej nie widzieliśmy.

1. Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce, Katarzyna Kędzierska

Czy wiesz, że na ciuch z wyprzedaży albo kolejny błyszczyk pracujesz nawet kilka godzin?
Czy naprawdę potrzebujesz całej armii szamponów, zapachowych świec i nieużywanych kubków? Gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. I na dodatek odbiera przyjemność wyboru tego, co naprawdę istotne.

Kłopot w tym, że zupełnie przegapiłam moment, w którym “dużo pracuję, więcej kupuję” zmieniło się w “kupuję, więc dużo pracuję”.

Więcej informacji TUTAJ

2. Psychologia zmiany w życiu w biznesie, Angelika Chimikowska

Większość z nas czeka na idealny moment w życiu, gdy wydarzy się coś wspaniałego i cudownego, coś co spowoduje, że zaczniemy być szczęśliwi i poczujemy nareszcie satysfakcję z własnego życia. “Odwaga to nie jest brak strachu, ale raczej perspektywa, że coś jest dla nas ważniejsze nić lęk i strach związany z nową sytuacją” – pisze autorka.

Jedno z narzędzi, które dało mi wiele do myślenia: Zmień słowa i uwolnij w swoich życiu:

  • Zmień JUTRO na TERAZ
  • Zmień MUSZĘ na DECYDUJĘ SIĘ
  • Zmień PROBLEM na ZADANIE.
  • Zmień TRUDNOŚĆ na WYZWANIE.
  • Zmień NIE UMIEM na NAUCZĘ SIĘ.
  • Zmień POWINIENEM na ZDECYDUJĘ SIĘ.
  • Zmień NIE WIEM, JAK na SZUKAM WIEDZY I INFORMACJI

Więcej informacji TUTAJ

3. Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać. Peg Streep, Alan B. Bernstein

“W opowieściach często podkreślą się, że ludzie chętnie skłaniają się do podejmowania ryzyka, kiedy istnieje możliwość zysku. Jednak okazuje się, że to nie do końca prawda. W ocenie stosunku możliwych korzyści do możliwych strat ludzie przejawiają dużą zachowawczość. Są o wiele mniej skłonni do ryzykowania w imię zysku, lecz gotowi są zrobić niemal wszystko, by uniknąć pewnej straty”.

Książka jest przeznaczona dla tych, którzy mają dość powtarzanych co rok postanowień “nigdy więcej”. Autorzy pokazują jak ocenić czy realizacji przyjętego przez nas celu jeszcze nam służy, jak poradzić sobie z myślami i emocjami i co najważniejsze – jak mądrze postawić sobie cele.

Więcej informacji TUTAJ

4. Pracować inaczej, Frederic Laloux

Aby zwiększyć innowacyjność, produktywność przy jednoczesnym wzroście spełnienia zawodowego, nowe techniki managementu muszą odzwierciedlać poziom samoświadomości pracowników. Tym samym muszą nawiązywać do najwyższego poziomu piramidy Maslowa – poziomu samorealizacji, nazywanego także poziomem Tukrusu.

„Każda zmiana zachodzi, gdy jesteśmy w stanie dojść do wyższego punktu, z którego widzimy świat w szerszej perspektywie”

W książce podane zostają wyniki badań nad organizacjami, które już wprowadził nowy model zarządzania (nazywanymi przez autora organizacjami Turkusu). Przede wszystkim założyciele nowego typu firm porównują je do żywego organizmu, Perspektywa ta, otwiera nowe możliwości rozumienia zespołu pracowniczego jako samorealizującego się systemu. Zmienia się struktura władzy i hierarchia. Znane dotąd oparte na hierarchii, czyli etykiety stanowisk (Prezes, wyższe szczeble kierownicze i robotnicy) zanikają i zmieniają się w zespoły.

Więcej informacji TUTAJ

5. Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie. Mike Robbins

Na koniec pozycja, która cały czas jest aktualna, wręcz powiedziałabym, że warto do niej wracać kiedy zatracamy się w świecie social mediów, oczekiwań i nieustającego stawiania celów, które często okazują się celami innych, nie naszymi.

Jak dobrze znasz samego siebie – to znaczy ile naprawdę znasz samego siebie? Poznanie samych siebie, podobnie jak samo bycie kimś autentycznym, jest procesem długotrwałym. Im bardziej jesteśmy tego procesu świadomi, tym lepiej możemy się rozwijać.

Więcej informacji TUTAJ


Udostępnij