2 przykazanie sukcesu: Miej marzenia i odwagę, aby je realizować

Miej marzenia, proszę bardzo! „Położył się Dyzio na łące, przygląda się niebu błękitnemu i marzy….” Jeśli Tobie zdarzyło się marzyć, wiesz, że czynność ta jest bardzo przyjemna. Oddajemy się tworzeniu w wyobraźni obrazów, słyszymy dźwięki, czujemy smaki, widzimy to czego teraz z nami nie ma. W marzeniach powstają pożądane rozwiązania.

Marzenia to nic innego jak nasze oczekiwania wobec przyszłości. Marząc, myślimy o przyjemnych rzeczach, mamy dostęp do idealnej wersji siebie. Niektóre z marzeń towarzyszą nam przez większość życia. Kiedy zapytam: „A ty jakie masz marzenia?”, w odpowiedzi pojawia się stały repertuar : wymarzony partner, praca, dom, miejsce, samochód, wymarzone życie. W marzeniach wszystko jest lepsze. W marzeniach, to co jeszcze przed nami staje się dostępne w każdym momencie, kiedy tego chcemy. Dostępne w naszej głowie, naszym umyśle.

Neurofizjologia marzeń.

Warto wiedzieć co dzieje się w naszym umyśle, kiedy marzymy. Nasz mózg nie potrzebuje rzeczywistych doświadczeń, żeby kreować rzeczywistość, nie odróżnia tego co wyobrażone, od tego co faktycznie się zdarzyło. Potrafi sprawić, że przeżywamy, doświadczamy to czego realnie jeszcze nie ma. Potrafi tak filtrować rzeczywistość, by stworzyć okazję do urealnienia naszych marzeń. Dzięki temu marząc, świadomie możemy nim kierować. Na tym właśnie polega moc marzeń, bo wszystko zaczyna się w naszej głowie.

Korzyści z marzeń.

Marzenia, choć czasami są ulotne mają wielką moc. Z jednej strony mają moc kreowania naszej przyszłości, motywują, uwalniają od ograniczeń, nadają życiu sens. Z drugiej strony mają znaczenie dla zdrowia. Marzenia przynoszą odprężenie, wprowadzają w stan relaksu. Marząc uruchamiamy fale alfa, które uruchamiają naszą kreatywność, redukują stres i wspomagają regenerację organizmu. W pewnym sensie marzenia działają więc antystresowo.

Odwaga by marzyć.

Skoro to takie proste i takie ważne, to dlaczego czasami boimy się marzyć. Dlaczego odpływamy na chwilę w świat wyobraźni, a potem pstryk, pęka mydlana bańka i wraca rzeczywistość. Otwieramy oczy i nasze marzenia znikają.

Żeby marzenia się spełniały potrzebują towarzystwa. Wymarzonym partnerem dla nich jest odwaga, czyli umiejętność przezwyciężania strachu. Strach o różnym nasileniu, odczuwany jako niepokój albo ekscytacja, zawsze związany jest z tym co nowe, wyjściem poza to co znane. Marzenia jako coś nowego, lepszego, jeszcze nie doświadczonego mogą powodować strach. Bez odwagi nie mają szansy realizacji. Odwaga wymaga wiary w siebie i skonfrontowania się z ograniczającymi przekonaniami, przez niektórych nazywanymi głosem rozsądku: „Nie zasługuje na to !, Nie jestem wystarczająco dobra!, To nie dla mnie!, W głowie mi się chyba poprzewracało!, Można sobie pomarzyć , ale…”

I tak marzenia rozbijają się jak fale na wielkich głazach. 

Czasami boimy się marzyć, bo marzenia to emocjonalna inwestycja.Obawiamy się rozczarowania, tego, że się nie uda, że marzenia się nie spełnią. Profilaktycznie nie narażamy się na frustracje. Tak jest w przypadku, kiedy traktujemy marzenia jako rozmyślania o rzeczach przyjemnych, ale nierealnych, z naciskiem na nierealny. W ten sposób odbieramy sobie prawo do ich realizacji.

Sukces a marzenia.

Przyjmując definicję, wg której sukces określany jest jako „działanie na najwyższym poziomie możliwości człowieka, w kierunku spełnienia marzeń i pragnień…” odważnie powiem, bez marzeń nie ma sukcesów.

Przekonuję się o tym każdego dnia, spotykając się z ludźmi, którzy boją się marzyć i z tymi, którzy odważyli się marzyć. Różnica jest ogromna. Przekonuję się o tym, poznając biografie ludzi sukcesu. Przekonuję się o tym słysząc o pierwszej w Polsce kobiecie maszynistce, która wkrótce poprowadzi pociąg intercity. Przekonuje się o tym widząc zmiany w ludziach, którzy się odważyli. Przekonuje się o tym patrząc na siebie, bo historia mojej marki to opowieść o tym jak stałam się odważna.

Autor: Elżbieta Krzyżaniak – psycholog, mediator, właściciel Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany, autorka bloga Psychologiczny Punkt Widzenia, profesjonalny coach Erickson International College,certyfikowany trener FRIS, entuzjastka zmian, specjalistka do spraw odwagi. Czytaj więcej >>
Artykuły autora >>


Udostępnij