10 codziennych przedmiotów, które pomogły kobietom odnieść sukces

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaką historię kryją w sobie z pozoru proste przedmioty, ubrania w Twojej szafie lub czynności? W codziennym pędzie zapominamy często, iż prawdziwa siła, styl i klasa znajdują się w tych prostych przedmiotach i codziennych czynnościach. Papierosy w naszej torebce, chustka, długie spodnie czy kostium kąpielowy w naszej szafie to tylko niektóre z nich.

Poniższa lista przedmiotów przygotowana przez ShopAlike.pl być może wydaje się dosyć trywialna, warto jednak zapoznać się z historią i znaczeniem tych zwyczajnych przedmiotów, które istotnie wpłynęły na zmianę obyczajów, pozwoliły kobietom rozwinąć skrzydła oraz osiągnąć sukces!

Maszyna do pisania

Maszyna do pisania pozwoliła kobietom na uzyskanie pierwszej płatnej pracy. Mogły znaleźć zatrudnienie jako sekretarki lub referentki sądowe, co dało im nie tylko nowe mozliwości rozwoju poza domem, ale również niezależnosć finansową. Prezentowana maszyna do pisania Underwood sprzedała się w latach 20stych w blisko 2 milionach egzemplarzy!

 

Rower

W latach 20-stych ubiegłego wieku rower był mocnym symbolem rewolucji, jaka dokonała się w zakresie równości praw kobiet. Susan B.Anthony, amerykańska reformatorka powiedziała w 1896 roku, iż to wałśnie dzięki rowerowi, wyzwolenie kobiety było możliwe! W tym samym roku pierwsza kobieta wybrała się w swoją podróż rowerową. Była nią amerykanka Annie Londonderry, a New York World Newspaper opisał wyprwę, jako jedną z „najbardziej niezwykłych i znaczących podróży, podjętych przez kobietę”.

Kostium kąpielowy

Na początku XX wieku kobiety chcąc udać sie na pływalnię lub plażę musiały chłodzić się w wodzie w specjanych sukienkach lub spodniach, które być może były modne i estetyczne, ale bardzo niewygodne.

W 1907 roku kres temu zwyczajowi położyła Anette Kellerman, pływaczka, aktorka i pisarka, która została aresztowana na plaży Revere Beach, w stanie Massachusetts, która założyła, jak na tamte czasy obsceniczny jednoczęściowy kostium odkrywający ramiona oraz dekolt! Po tym, kiedy już opadły emocje, okazało się, ze jej kostium kąpielowy stał się najpopularniejszym produktem i zaczął przeżywać prawdziwy modowy renesans.

Spodnie

Spodnie

Luisa Capetillo, działaczka społeczna z Puerto Rico została aresztowana w 1919 roku za noszenie spodni w miejscu publicznym. Marlena Dietrich była jedną z pierwszych Europejek, które fotografowały się w spodniach. Jej garderoba była iście męska, co wielu dziennikarzy mody uznaje po dziś dzień za początek androgenicznego stylu unisex.

I w drugiej połowie XX wieku spodnie stały się prawdziwym must have! kobiecej garderoby. Szczególnie w latach 60-tych, kiedy André Courréges stworzył dżinsy dla kobiet. Co ciekawe, w postępowych Stanach Zjednoczonych kobiety nie mogły nosić spodni w Senacie aż do 1993 roku!

Papierosy

Już na początku XX wieku przemysł tytoniowy radził sobie doskonale. Kawiarnie, restauracje, kluby wypełnione były tytoniowym dymem. Wciąż jednak patrzono na palace kobiety z pewną pogardą i niezadowoleniem.

Aby położyć kres tytoniowej dyskryminacji w 1929 roku zorganizowano w Nowym Jorku paradę równości wszystkich palaczy! Kobiety paliły swoje „pochodnie wolności” na znak równosci z mężczyznami.

 

Chusta

Plakat robotnicy z chustka na głowie i dumne hasło „We can do it!” to jeden z najbardziej znanych symboli walki o równouprawnienie płci. Pierwotnie, plakat pt. „Rosie the Riveter”miał aktywizować kobiety do pracy zaraz po wojnie. Popularność zdobył jednak kilkadziesiąt lat później. W latach 80-tych przesłanie z propagandowego plakatu stało się symbolem silnych i aktywnych kobiet! Chustka w groszki przewiązana na głowie stała się również symbolem siły i sexapilu dla pin-up girls!

 

 

Bikini

Bikini zaprojektowane przez Louis Réard w 1946 roku nie cieszyło się na początku wielkim uznaniem. W 1957 roku magazyn Modern Girl określił bikini, jako stratę czasu, gdyż żadna szanująca się dziewczyna nie zaprezentuje się w nim w miejscu publicznym.

Bikini zagościło w szafach modnych kobiet dopiero, gdy na ekranach kin i w magazynach w stroju kąpielowym zaczęły pokazywać się aktorki oraz znane celebrytki. Duży wkład w sukces tego znaczącego dla świata mody stroju miały francuskie prostytutki, które bez zbędnych ceregieli pokazywały się w bikini na ulicach miast, co przekonało modne i odważne fashionistki.

Miniskirt

Spódniczka Mini

Boom na malutkie samochody zainspirował Mary Quant do wymyślenia w 1963 roku spódniczki dla kobiet w wersji mini. Od tej pory miała być noszona w stylowy i inteligentny sposób, zawsze z rajstopami.

Tak naprawdę krótka spódniczka obaliła kolejny sztywny kod i trend w modzie i pozwoliła kobietom odsłonić swoje atuty, uwalniając je tym samym spod dyktatury długich sukienek i spódnic.

 

Biustonosz

W XX wieku biustonosz z wielkim sukcesem zepchnął z piedestału gorset, który krępował i ograniczał ruchy kobiet a co za tym idzie nie był najzdrowszym rozwiązaniem na piersi, jak i całego ciała.

Pokazane na obrazku połączenie swetra i widocznego biustonosza stało sie kultowym stylem w modzie w latach 50-tych i 60-tych.

Rakieta tenisowa

Tenis odegrał ogromną rolę w zwalczaniu nierówności płci. Mężczyźni i kobiety zaczęli rywalizować ze sobą w mieszanym deblu, który nadal rozgrywany jest na Igrzyskach Olimpijskich. Oprócz różnic płci, tenis mistrzowsko rozgrywał na korzyść równości rasowej i kulturowej. W 1973 roku tenisistka Billie Jean King wygrała ze swoim męskim przeciwnikiem, a rozgrywka przeszła do historii jako „Bitwa płci”.

*Materiał oraz zdjęcia zostały przygotowane przez międzynarodową platformę zakupową ShopAlike.pl: http://www.shopalike.pl/

 


Udostępnij