Agnieszka Gniotek

Pomaga swoim klientom – miłośnikom sztuki, kolekcjonerom, inwestorom – dobrać najlepsze dzieło sztuki do ich indywidualnych potrzeb. Zajmuje się budową i marketingiem kolekcji prywatnych i firmowych.

Od 25 lat związana zawodowo ze sztuką, od 15 lat z rynkiem sztuki. Kurator wystaw i plenerów; juror konkursów z zakresu sztuki współczesnej, fotografii i designu; wykładowca w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowanie, rynkiem sztuki i fotografii, inwestycjami alternatywnymi, promocji i strategii budowania kariery w świecie sztuki.

Publikowała na łamach m.in. Art&Business, Puls Biznes, Gazeta Antykwaryczna, Gazeta Finansowa, Forbes, Modern Art, Private Banking, Świat Rezydencji.

Od 12 lat prowadzi własną firmę, w ramach której przygotowywała aukcje i wystawy dla domów aukcyjnych oraz licytacje charytatywne dla Stowarzyszenia Aperio, Fundacji Synapsis, Fundacji Lepszy Start, Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Od 2016 r. jest właścicielką i prowadzi Xanadu Galerię i Dom Aukcyjny z siedzibą w Warszawie. Jest to jej projekt autorski, za który ponosi pełną odpowiedzialność merytoryczną i finansową.

Laureatka Lady Business Award 2021 w kategorii Wsparcie. Finalistka konferencji Sales Angels 2021 wyłoniona poprzez wygraną w konkursie członków społeczność ludzi sprzedaży.

Ostatnio można jej posłuchać w podcastach Marka Jankowskiego „Mała Wielka Firma” oraz Rafała Hampela „Spokojnie o wnętrzach” oraz na konferencjach „Życie w Multi” i „Big Business Meet Sience”.

Od września 2022 r. występuje jako ekspert rynku sztuki w Czwórce Polsatu w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”.

Prowadzi cotygodniową audycję „O gustach się dyskutuje” stremowaną równolegle na Linkedin, Youtube i Facebook. Jest stale obecna na swoich prywatnych kanałach w social mediach na Linkedin, Youtube, Facebook i Instagram, a często także na kanałach firmowych Xanadu. Na firmowej stronie internetowej prowadzi blog „O gustach się dyskutuje”.

Galeria Xanadu Xanadu to egzotyczna, mityczna kraina szczęśliwości i dobrobytu. Pisał o niej angielski romantyk Samuel Coleridge w poemacie „Kubla Khan”. Pojawiła się też w kultowym filmie „Obywatel Kane”. Była to nazwa ogromnej, fantastycznej posiadłości. W musicalu z lat 80 o tym samym tytule Xanadu synonim spełnienia marzeń.

Dla nas Xanadu to metafora tego, czym jest sztuka – a więc przede wszystkim źródłem zachwytów, estetycznej przyjemności, nieoczywistego piękna, różnorodności, być może nawet pewnej tajemnicy. Dopiero potem wartością materialną, inwestycją- mówi Agnieszka Gniotek.

Cele galerii

Chcemy, aby sztuka nie onieśmielała – nasza przestrzeń jest otwarta dla każdego. Xanadu to nie tylko miejsce, w którym sztukę pokazujemy, ale również przestrzeń wymiany myśli. Oprócz prezentacji wystaw i organizacji aukcji stawiamy przede wszystkim na doradztwo. Wierzymy, że wrażliwość na sztukę tkwi w każdym z nas. Poważniejsze kompetencje w jej rozpoznawaniu można w sobie stopniowo wykształcić, mając z nią styczność na co dzień, ale też rozmawiając o niej, czytając i oglądając wystawy i muzealne zbiory. Dlatego szczególnie cenny jest dla nas kontakt osobisty. Pragniemy, aby kolekcjonowanie dzieł sztuki nie kojarzyło się jedynie z pasją dla koneserów, czy osób o zasobnym portfelu, posiadających rozległą wiedzę.

Dla kogo?

Działalność Galerii Xanadu koncentruje się wokół aukcji oraz wystaw czasowych. Nasze propozycje skierowane są zarówno do kolekcjonerów sztuki młodej. Dla osób zainteresowanych twórczością artystów średniego pokolenia, często uznawanych już za klasyków. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą u nas wielbiciele malarstwa, rzeźby i grafiki, ale też polskiego designu oraz fotografii.

Oprócz aukcji młotkowych organizujemy aukcje internetowe poświęcone węższym zjawiskom w sztuce. W planach mamy również organizację kursów z zakresu kolekcjonerstwa i rynku sztuki w Polsce. Chcemy też przeprowadzić kursy skierowane dla artystów, które ułatwią im zrozumienie rynku sztuki i rządzących nim zasad.

Oferujemy także usługę wypożyczeń dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz dla osób prywatnych. Ponadto doradzamy początkującym i bardziej zaawansowanym kolekcjonerom, służymy pomocą w zakresie konserwacji, oprawy, czy wyceny dzieł sztuki współczesnej.

Przede wszystkim jednak z prawdziwą przyjemnością prowadzimy rozmowy o sztuce.

Kontakt: www.galeriaxanadu.pl

Poznaj również