MK: To, że ktoś był, czy jest wolontariuszem nie gwarantuje, że będzie dobrym pracownikiem, gdyż słowo dobry oznacza subiektywną ocenę i każdy z nas może je trochę inaczej definiować. Natomiast zanim zaprosimy kandydata na rozmowę warto sprawdzić CV pod tym kątem, szczególnie jeśli szukamy kogoś kto będzie zainteresowany czymś więcej niż wyłącznie czubkiem własnego nosa.

EBB: Dlaczego lubisz i chcesz pomagać młodym ludziom? Widzisz w nich coś czego inny jeszcze nie dostrzegli?

MK: Lubię pomagać i to nie tylko młodym ludziom, mam także cztery koty i dwa psy, wszystkie nasze zwierzęta przygarnęliśmy. Natomiast rzeczywiście sporo czasu inwestuję we wspieranie studentów, dzieci i młodzieży. Wynika to jednak z mojej działalności zawodowej – daję to co potrafię najlepiej, czyli dzielę się swoją wiedzą z obszaru zarządzania projektami, przywództwa i pracy zespołowej. Wierzę też, że od tego jakie wartości będziemy modelować wśród najmłodszych zależy jakie będziemy mieli w przyszłości społeczeństwo. Jeśli będziemy promować system ocen i nagród, który zabija motywację wewnętrzną, wzmacniać lęk, wstyd i kontrolę, to mamy małe szanse, że dzieci wyrosną na szczęśliwych dorosłych. Dlatego też postanowiłam oddolnie zmieniać system edukacji w Polsce – chcę pokazać, że metody oparte o zaspokojenie trzech wrodzonych potrzeb psychologicznych człowieka, takich jak autonomia, możliwość rozwijania swoich talentów (dążenie do mistrzostwa) oraz budowanie głębokich relacji z innym ludźmi, są skuteczniejsze niż wychowywanie zgodne naszym wyobrażeniem porządnego człowieka (system nakazów i zakazów) i podążanie za świadectwem z paskiem. Wkrótce opowiem o swoim nowym projekcie Game-scrum, którego głównym założeniem jest nauka przedmiotów szkolnych poprzez zabawę i pracę projektową. Tak jak powiedziałam wcześniej, motywuje mnie wpływ, a bardziej niż posiadanie ekskluzywnych domów i samochodów, cenię dobro naszej planety i wszystkich jej istot.

EBB: „Warto pomagać lokalnej społeczności” często o tym mówisz? Skąd w Tobie taka chęć zmiany tego co blisko nas?

MK: Generalnie warto pomagać, gdyż prawda jest taka, że ten kto pomaga zyskuje więcej niż ten, któremu się pomaga. A dlaczego lokalnie? Bo jest najprościej. Wbrew opiniom, które często słyszę, że nas Polaków nie stać na pomaganie, pomaganie niewiele kosztuje – czasami życzliwy uśmiech skierowany do sąsiada może mieć wielkie znaczenie.

EBB: A teraz ważne pytanie – skąd masz tyle czasu na angażowanie się w tak wiele projektów jednocześnie? Masz jakiś złoty środek?

MK: Czasu mamy wszyscy tyle samo – w tym przypadku każdy został równo obdarowany, chociaż niektórzy mówią, że umiem go sobie na drutach dorobić (uśmiech). Raczej chodzi o energię życiową, której mam sporo i nie zauważyłam, żeby jej ubywało z wiekiem, wręcz przeciwnie nigdy nie byłam tak produktywna jak obecnie. Kiedyś na to pytanie odpowiadałam, że głaskanie kota, a teraz, że codzienne stanie na głowie – pozycje odwrócone dotleniają mózg i wpływają na witalność. A tak na serio, to w każdej z tych odpowiedzi jest trochę prawdy. Pozytywne relacje ze sobą, innymi ludźmi i całym światem są tym złotym środkiem. Przede wszystkim dbam o siebie – świadomie się odżywiam, praktykuję jogę i inne aktywności fizyczne oraz kocham siebie prawdziwą, zdrową miłością akceptując wszelkie niedoskonałości – jestem warta taka jaka jestem i jestem szczęśliwa kiedy jestem sobą. Pożywienie, powietrze, słońce oraz pewne miejsca w przyrodzie jak morze i lasy są źródłem siły witalnej, więc garściami z nich korzystam. I jeszcze jedno, myślę, że najważniejsze – nie tracę energii na ocenianie innych oraz zamartwianie się, że nie będę w stanie rozwiązać problemów, które staną na mojej drodze. Zamiast życia w braku i lęku, żyję w ufności i obfitości. W każdej osobie próbuję dostrzec pełnego nadziei, pragnień i marzeń, podobnego do mnie Człowieka, a każdą, nawet najtrudniejszą sytuację traktuję jak opcję, która ma zarówno wyzwania jak i szanse. Jak taki stan osiągnąć? Praktykując uważność, którą serdecznie polecam.„Tym czego nam trzeba jest więcej ludzi specjalizujących się w niemożliwym”. Theodore Roethe, amerykański poeta.

Małgorzata Kusyk. Ekspertka zarządzania projektami, ambasadorka zwinności i turkusu, CEO AgilePMO, koordynatorka merytoryczna Akademii Leona Koźmińskiego, mentorka, trenerka biznesu, wykładowczyni MBA, twórczyni innowacyjnych szkoleń i metodyk z zakresu zarządzania projektami, w tym pierwszej Akademii Transition Managera oraz współtwórczyni Akademii Zwinnej Liderki. Posiada certyfikaty: PMP®, PRINCE2®, AgilePM®, PSM®.

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka Lady Business Club, ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards

Chcesz opowiedzieć swoją historię? Napisz lady@ladybusinessclub.com

 

agile | Małgorzata kusyk | turkus

Czytaj także