Problem ten dotyka wielu grup na różnych stanowiskach, od szeregowego pracownika po prezesa firmy, jego przyczyny mogą być różne na szczęście uniknięcie tego problemu jest łatwiejsze niż może nam się wydawać.

PIERWSZA ZASADA – SYSTEMATYCZNOŚĆ

Nie ma nic gorszego niż odkładanie zadań na później. Zajmowanie się błahymi rzeczami a przez to brak czasu na te najważniejsze w danym momencie, czy przyjmowanie na siebie coraz to większej liczby obowiązków z reguły prowadzi do poczucia braku kontroli nad zadaniami, do kończenia projektów w ostatniej chwili, z co za tym idzie zbędnego napięcia, które nam ciągle towarzyszy. Prowadzi to do problemów, które nagromadzone mogą spowodować wypalenie zawodowe. Zdajemy sobie z tego sprawę ale nasza wiedza bywa często teoretyczna natomiast w praktyce wygląda to nieco inaczej. Pamięć ludzka posiada ograniczone zasoby na przechowywanie i przetwarzanie danych, przez co krótko mówiąc zdarza się nam lub naszym pracownikom zapomnieć o ważnym spotkaniu, raporcie, czy prezentacji dla klienta. Co zrobić aby mieć pewność, że ważne zadania, które mamy zrealizować albo nasz zespół zostaną wykonane w odpowiednim czasie? Jak uniknąć powtarzających się problemów z zarządzaniem zadaniami w firmie? Odpowiedź jest prosta – musimy skorzystać z narzędzia, które w formie terminarza ustali nam czas niezbędny na wykonywanie poszczególnych obowiązków. Kto by nie chciał mieć w swojej organizacji zwinnego produktu usprawniającego pracę wszystkich pracowników, z pomocą którego optymalnie uda się zaplanować cały dzień a na koniec czerpać satysfakcję z wyników. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki systematyczności unikniemy wielu problemów, a zyskamy wewnętrzny spokój oraz zadowolenie z naszej pracy.

ZASADA DRUGA – NIE BĄDŹ JAK ROBOT

Nie jesteśmy maszynami! Nie możemy pracować nieustannie przez całą dobę. Jesteśmy ludźmi, którzy aby efektywnie działać potrzebują odpoczynku i życia prywatnego, czasu na hobby lub sport. Poczucie, że praca nami steruje i przejmuje nad nami kontrolę, jest bardzo destrukcyjne. Jeśli nie zmienimy swojego podejścia to nawet najlepszy na świecie zawód zostanie znienawidzony. Dobrze wiemy, że największą efektywność w pracy osiągamy wtedy, kiedy mamy poczucie, że powierzone zadanie sprawia nam przyjemność. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim czas na odpoczynek. Zdaniem psychologów warto zapewnić sobie przerwę w pracy, podczas której możemy się zrelaksować i na chwilę oderwać od obowiązków. Już 15 minut spędzonych na kawie w kawiarni czy firmowej kuchni dystansuje nas od spraw zawodowych. Co ciekawe, wiele przedsiębiorstw o wysoce rozwiniętej dojrzałości wydziela specjalnie strefy relaksu z zamontowanymi konsolami, wygodnymi fotelami i innymi podobnymi „umilaczami” czasu. Firmy te mają pełną świadomość jak pozytywnie czynniki te wpływają na pracowników co przekłada się na wydajność i jakość wykonywanych obowiązków.

ZASADA TRZECIA – PRZEJMIJ KONTROLĘ I ZLIKWIDUJ PROBLEM

Powyższe rady mogą w mniejszym, lub większym stopniu zlikwidować problem jakim jest poczucie braku kontroli nad naszą pracą co w konsekwencji prowadzi do wypalenia zawodowego. Podstawą jednak jest dobra organizacja pracy zarówno naszej jak i naszego zespołu. Ogromnym wsparciem w tej kwestii są dedykowane aplikacje, które pozwalają nam zapanować nad chaosem i uporządkować wybrane lub wszystkie procesy w firmie.

Jednym z dostępnych rozwiązań, które pozwoli nam uporać się z tym wyzwaniem jest LOG Global Edition. Usługa ta ma wiele przydatnych funkcji w firmie ale najważniejszą dla nas będzie kalendarz, który w niespotykany dotąd sposób zorganizuje czas nie tylko nam ale całemu naszemu zespołowi. Dzięki usłudze takiej jak LOG Global Edition poprawimy organizację pracy, zwiększymy produktywność swoją i swoich pracowników, a firma zacznie się lepiej rozwijać. Czynności będą wykonywane w sposób powtarzalny i szybszy, a koszty ich wykonania spadną – komentuje Grzegorz Filarowski CEO LOG Systems, producenta usługi LOG GE.

DROGA DO SUKCESU JEST KRÓTKA I PROSTA

Wydawać by się mogło, że na korzystanie ze skutecznych rozwiązań zwiększających kulturę pracy pozwolić mogą sobie tylko przedsiębiorstwa z dużym budżetem. Nic bardziej mylnego! Wspomniana usługa LOG Global Edition, której producent, LOG Systems umieścił aplikację LOG GE w modelu SaaS w Microsoft Azure sprawia, że bariera finansowa wdrożenia LGE do organizacji przestała istnieć. Abonament dla jednego pracownika kosztuje zaledwie 1 Euro miesięcznie, dzięki czemu każdy pozwoli sobie na zakup tej usługi. Ponadto intuicyjny w obsłudze produkt nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy infrastruktury IT, również jego wdrożenie nie jest skomplikowane, potrzebna jest tylko jedna decyzja i otwartość na zmiany.

Czym jest zatem SaaS? Jest to model chmury obliczeniowej. Aplikacja jest przechowywana na komputerze dostawcy, a następnie udostępniana przez Internet, dane firmy są tak bezpieczne jak te przechowywane w Pentagonie. Zaletą tego typu rozwiązania jest dostęp do Usługi z każdego miejsca i urządzenia a przede wszystkim brak potrzeby instalacji i uruchamiania oprogramowania na komputerze klienta. Krótko mówiąc – wszystkie obowiązki takie jak instalacja, aktualizacja, pomoc techniczna itp. są przerzucane na dostawcę, a klient ma zapewnioną dzięki temu ciągłość działania. Jedną z istotniejszych kwestii są oczywiście koszty, usługi oferowanej w modelu SaaS nie kupujemy, tylko płacimy za nią abonament miesięczny, możemy oczywiście zawsze zrezygnować, jeżeli produkt nie spełnia naszego oczekiwania.

O FIRMIE: Spółka LOG Systems jest producentem oprogramowania do zarządzania zasobami (Asset Management) oraz wspierania procesów biznesowych w IT w oparciu o standardy ITIL (m.in. PM, IM, ChM, RM). Nasze doświadczenie zostało potwierdzone ponad 500 wdrożeniami i ponad 200 tysiącami sprzedanych licencji w okresie zaledwie 2 lat. Stworzyliśmy jeden z najlepszych mechanizmów rozliczania licencji oprogramowania, który gwarantuje prawdziwość danych i legalność naszych Klientów. Zatrudniamy najlepszych specjalistów w zakresie prowadzenia projektów, tworzenia architektury systemów informatycznych, programowania oraz wsparcia we wdrożeniach. Pracownicy LOG Systems to laureaci wybitnych konkursów informatycznych.

stres | wypalenie zawodowe

Czytaj także