Wywiad z cyklu Tell Your Story na portalu LadyBusiness.pl

Emilia Bartosiewicz Brożyna: Jesteś jedną z pierwszych kobiet w Polsce, która założyła szkołę nauki jazdy. Skąd pomysł na ten biznes?

Dagmara Romanowicz: Wiele podejmowanych przeze mnie decyzji jest spontaniczna. Również ta o otwarciu i prowadzeniu nauki jazdy. Właśnie tego typu decyzje przynoszą mi najwięcej radości i zadowolenia. Choć wiem, że wybór akurat tej działalności był właściwy ponieważ kocham pracę z ludźmi. To oni dodają mi skrzydeł do dalszej pracy. Z perspektywy czasu, wiem, że to była dobra decyzja i kiedy patrzę na ilość nowych kierowców, których przeszkolił nasz Ośrodek to serce mi rośnie.

EBB: Ważną rzeczą w Twoim życiu jest rodzina, w Twoim przypadku życie rodzinne łączy się także z życiem zawodowym. Co jest największym wyzwaniem w pracy z rodziną?

DR: Prawdziwym wyzwaniem jest umiejętność rozdzielania życia zawodowego i prywatnego. Zdecydowanie pomaga poczucie humoru, które rozładowuje pojawiające się napięcia. Najtrudniejsza jest jednak umiejętność podchodzenia do członków rodziny, jak do zwykłych pracowników i współpracowników. Staram się zachować dystans i tak samo traktować i pracowników i członków rodziny, aby każdy czuł się doceniony i czuł się częścią biznesowej rodziny.   

EBB: Rozmawiałyśmy wielokrotnie, że czujesz odpowiedzialność za Twój zespół, nie chcesz ich zawieść. Dlaczego to dla Ciebie takie ważne?

DR: Szef w każdej firmie, to jak kapitan na statku. To on decyduje, gdzie “popłynie” jego statek, czy zawinie do upragnionego portu, czy osiądzie na mieliźnie. Musi też określić dobry kurs, zaangażować zespół do wspólnej pracy „na pokładzie” i dopłynąć do wybranego celu podróży. Poza tym, jako osoba odpowiedzialna nie chcę zwyczajnie zawieść ludzi, pracowników czy klientów. Było to bardzo ważne na początku pandemii. Każdą decyzję podejmowałam patrząc na to jak wpłynie nie tylko na finansowy aspekt firmy, ale na życie osobiste na przykład instruktorów pracujących w Ośrodku. Nie zawsze było to łatwe.

EBB: Mam wrażenie, że szkoły nauki jazdy to nadal męska branża. Jak radzisz sobie w męskim świecie? Co zmieniło się w niej w ciągu tych 26 lat?

DR: Lubię pracować z mężczyznami, oni ze mną różnie (uśmiech). Zazwyczaj mają umysł zerojedynkowy, to coś, co lubię w działaniach biznesowych. Po 25 latach działalności mam wrażenie, że zmieniło się wszystko. Sposób prowadzenia firmy, wykształcenie pracowników i ich ochota do ciągłego uczenia się. Widzę także zmiany w podejście do klientów. Dzisiaj większą uwagę stawiamy na jakość usługi. Traktujmy klientów, pracowników w taki sposób, jaki chcielibyśmy być my sami potraktowani.

EBB: Bardzo często mówisz o współpracy, dzieleniem się doświadczeniem w branży, dlaczego to dla Ciebie takie ważne?

DR: Tylko dzięki temu możemy dawać naszym klientom usługi na najwyższym poziomie. Współpraca wpływa to to, że otwieramy się na nowe, idziemy do przodu. Wierzę, że rozwój to podstawa. Wymiana doświadczeń zawsze powoduje rozwój nas, jako osób, oraz naszych firm. Współpracę widzę nie tylko jako umiejętność dawania innym coś od siebie, ale również brania. Dzięki współpracy uczymy się tworzenia więzi, synergii także pomiędzy innymi ośrodkami w Polsce.

EBB: Jakimi wartościami kierujesz się w biznesie?

DR: Podstawą jest lojalność, prawdomówność, zaufanie, ale przede wszystkim prawdziwość i szczerość.

EBB: Z czego jesteś najbardziej dumna?

DR: Z mojej córki. Od kilku już lat współpracujemy razem w naszej firmie. Początki nie były łatwe, szczególnie dla niej. Potrafiła jednak wyjść z mojego cienia i pokazać, że to w jaki sposób pracuje, kim jest, to wartość sama w sobie. Na swoją pozycję w tej firmie bardzo ciężko pracowała. Każdego dnia pokazywała, że nie jest tylko córeczką szefowej, ale osoba ambitną, wytrwałą i mądrą. Aktualnie samodzielnie prowadzi w naszym przedsiębiorstwie kilka ważnych projektów. Dzięki jej pracy dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem spokojna o przyszłość naszej firmy. To ważne, aby mieć kogoś kto może kontynuować tradycję i wizję firmy rodzinnej w kolejnych latach.

EBB: Porozmawiajmy o aktualnej sytuacji w Polsce. Nowa rzeczywistość to czas nowego spojrzenia na biznes. Co zmieniło się u Ciebie? Co jest wyzwaniem?

DR: Stałam się dużo bardziej stanowcza. Prowadzenie biznesu zawsze jest wyzwaniem. Pandemia to kolejne, które muszę przejść i wyjść z tego suchą nogą. Nie poddaję się jednak i mimo wielu nowych wyzwań codziennie szukam nowych rozwiązań i możliwości.

EBB: Co doradziłabyś dzisiaj młodej kobiecie biznesu, która dopiero zaczyna swoją przygodę w biznesie?

DR: Jeśli będziesz uczciwa, szczera i pracowita zawsze osiągniesz sukces. Nie można zapominać jednak o fakcie, że ciągle musimy biec do przodu. Szukać nowych dróg rozwoju, możliwości czy szans, które każdego dnia pojawiają się na naszej drodze.

Dziękuję za rozmowę.

Dagmara Romanowicz – właścicielka Ośrodka Szkolenia Kierowców POLDEK w Gdańsku. Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce założyła Ośrodek Szkolenia Kierowców Poldek. Uwielbia kontakt i pracę z ludźmi, dlatego też wybór jej drogi zawodowej nie był przypadkiem. Więcej TUTAJ

Emilia Bartosiewicz – Brożyna – konsultantka biznesowa redaktor naczelna LadyBusiness.pl, założycielka Lady Business Club, właścicielka marki Imagine Yourself , ekspert osobistego PR w internecie, pomysłodawczyni plebiscytu dla kobiet biznesu Lady Business Awards

Czytaj także